16. 4. 2015 Pavel Hrdina

Ďaloga: Přestup do Sparty byl správný krok

Slovenský obránce Marek Ďaloga přišel do Sparty před uplynulou sezonou. Do týmu zapadl skvěle a stal se jedním z nejpevnějších pilířů holešovické defenzivy. Předčasný konec klubové sezony si nyní šestadvacetiletý bek ze Zvolena prodlouží díky nominaci do slovenského národního týmu. „Určitě udělám všechno proto, abych se dostal až na mistrovství světa,“ říká bezmála dvojmetrový bek.

Vlna největších emocí po semifinálové porážce s Třincem už pominula, zklamání ale bude zůstávat ještě nějakou dobu: „Není to příjemné. Chtěli jsme jít až do finále. Byl to náš cíl. Situace se vyvinula ale tak, že jsme skončili, jsme smutní a nedá se nic dělat. To, že Sparta skončí v semifinále... Mohli jsme zkrátka udělat větší úspěch.“

Vyřazení už sám považuje za ukončenou kapitolu. „Teď už je zbytečné říkat, jestli byli lepší oni, nebo ne. Třinec měl možná trochu víc štěstí než my, ale bohužel, hokej je takový. Lepší mužstvo nemusí vyhrát a my s tím nic neuděláme. Nejpozitivnější byla naše hra. Opravdu jsme hráli dobře, rozhodovaly maličkosti a Třinci jsme byli víc než vyrovnaným soupeřem,“ říká jeden z nejlepších zahraničních hráčů v Tipsport extralize.

Pražské angažmá může i bez finálové účasti pro Ďalogu znamenat zlom v kariéře. Jeho výkony ve Spartě jsou všem dobře na očích. „Sparta je vždycky posun dopředu, v Čechách to je podle mě nejlepší mužstvo. Je to jeden ze špičkových evropských klubů, a pokud se tu prosadíte, máte dveře otevřené. Pro mě to byl určitě dobrý krok, že jsem sem šel. I se svými výkony jsem spokojený, i když vždycky to může být lepší,“ myslí si hráč se solidními 15 body v tabulce plus/minus.

Zvolenský expres na bruslích je podrobně sledován i v zahraničí. „Seznáváme obrovský zájem ze strany týmů NHL a také top mužstev KHL o Markovy služby. Má sice se Spartou podepsanou dvouletou smlouvu, ta ale zahrnuje výstupní klauzuli v případě splnění finančních podmínek. Pokud by Marek odešel, chceme přivést na jeho místo adekvátní náhradu,“ vysvětluje sportovní manažer Patrik Martinec.

Ďalogovy kvality oceňuje i realizační tým slovenského národního týmu kolem trenéra Vladimíra Vůjtka. V sezoně 2014/2015 nastoupil do čtyř zápasů ve slovenském dresu a věří, že by mohl proniknout i do nominace na letošní Mistrovství světa v Praze a Ostravě. „Připojuji se ke slovenské reprezentaci a tam se už uvidí. Bude záležet na tom, jaká bude forma a jak nám vyjdou přípravné zápasy. Potom už záleží jen na trenérovi, jestli nás s dalšími chlapci ze Sparty vezme, nebo ne. Určitě ale udělám všechno proto, abych se tam dostal,“ ujišťuje Marek Ďaloga.