14. 2. 2013 Tereza Velikovská

Derby pod dohledem sparťanských Legend

Čtvrté derby pražských S je tady! A proběhne ve slavnostní atmosféře, do sparťanského Klubu Legend totiž bude před prestižním soubojem uvedeno dalších šest slavných jmen historie holešovického klubu. Zápas startuje v pátek 15. února v 18:30 a jeho průběh můžete jako vždy sledovat na serveru www.onlajny.com.

Ze soubojů se sešivaným rivalem má Sparta tuto sezonu na kontě pouze bod, na Slavii, která má zápas k dobru, ztrácí body dva. Plán je tedy jasný: získat na své půdě vítězství, naladit se zpět na vítěznou vlnu a dohnat po střetnutí s rivalem jeho náskok v extraligové tabulce. A to vše pod dohledem znaleckých očí slavných sparťanských jmen.

Duel totiž proběhne ve znamení sparťanského Klubu Legend, který po roce od svého založení rozšíří své řady. K 19 bývalým hráčům, trenérům a funkcionářům pražského klubu přibude dalších šest jmen: Miloslav Charouzd, Karel Koželuh, Václav Roziňák (tito tři jsou do Klubu Legend uvedeni in memoriam), Stanislav Hajdušek, Tomáš Jelínek a Rudolf Šindelář. Více o Klubu Legend si můžete přečíst ZDE.

Slavia jede, stíhá i vedoucí Plzeň

Sparta není jediným týmem, kterému se v roce 2013 výsledkově skvěle daří. Rivalové ze Slavie jsou na tom podobně, což je katapultovalo už na třetí místo tabulky, přičemž mají ještě zápas k dobru. Zvlášť na domácí půdě se svěřencům Vladimíra Růžičky staršího daří. Z posledních deseti zápasů v O2 aréně vyhráli hned devětkrát, nestačili pouze na České Budějovice.

V posledních třech duelech slávisté ani jednou nezaváhali, doma porazili Liberec a Pardubice a poté uspěli na ostravském ledě. Tam předvedl devatenáctiletý talent Tomáš Hertl, že si ze Švédských hokejových her, kde reprezentoval, přivezl oslnivou formu. Do branky Vítkovic se totiž trefil hned dvakrát. S 28 kanadskými body za 17 gólů a 11 nahrávek je nejproduktivnějším slávistou, vede i v týmové tabulce střelců. Na Spartu se mu navíc letos zatím daří, do její branky se trefil už třikrát.

Vzájemné duely v sezoně 2012/2013:

9. kolo,  4.  10. 2012: Slavia - SPARTA  3:2
22. kolo, 18. 11. 2012: SPARTA - Slavia 2:4
35. kolo, 30. 12. 2012: Slavia - SPARTA  4:3sn

Dvakrát šla Sparta v prvním střetnutí do vedení, dvakrát o něj přišla. Rozhodující branka pak přišla v 58. minutě právě z hole Hertla, Sparta prohrála 2:3. Podruhé se hrálo na sparťanské půdě, i tentokrát rozhodl ve prospěch sešívaného rivala gól v samém závěru.

Sparťané přitom vstoupili do duelu skvěle, po treféch Přibyla a Hovorky vedli 2:0. Slavia ale ve druhé třetině vyrovnala a v 59. minutě rozhodl znovu Hertl, nakonec z toho byla prohra 2:4. I potřetí vedli Holešovičtí o dvě branky 3:1, ale nakonec prohráli 3:4 po samostatných nájezdech.

Sparťanská vítězná série skončila, začne nová?

Po jedenácti vítězstvích v řadě nestačili Holešovičtí před reprezentační pauzou na vedoucí Plzeň. K prvnímu duelu po jejím skončení zajížděli na led Zlína, kde se jim předtím dařilo, třikrát v řadě si z města obuvi odvezli tři body. Napočtvrté už to ale nevyšlo.

V první třetině dominovala Sparta, ve druhé naopak Zlín. Až v té třetí došlo na góly. Holešovické poslal do vedení Petr Tenkrát, za domácí srovnal Balaštík. V prodloužení nakonec překonal jinak skvěle chytajícího Pince Honejsek, a rozhodl tak o zisku druhého bodu pro Zlín. Ten se vyšvihnul na druhé místo, Sparta naopak kvůli třibodové výhře Třince klesla na pátou příčku, o bod za Oceláře.

Sestavy z minulého kola:

HC Sparta Praha: Pinc - Sičák, Milam, Krstev, Gřegořek, Philipp, Hanzlík, od 21. navíc Hunkes - Tenkrát, Hlinka, Pacovský - Broš, Hovorka, Bahenský - Jánský, Přibyl, Rachůnek - Kočí, Simon, Forman. Trenéři: Jandač a Votruba.

HC Slavia Praha: Kopřiva - Kadlec, Kučný, Kuboš, Holub, Koma, Kempný, Dresler - Micka, P. Jelínek, Tomica - Hertl, Skokan, Sklenář - Žejdl, Alinč, Krenželok - Stránský, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann a Beránek.

Zajímavosti čtvrtého derby

Skvělé začátky, hořké konce, tak by se daly charakterizovat všechny souboje se Slavií v ročníku 2012/2013. Pokaždé šla totiž Sparta do vedení, které nedokázala udržet, ve dvou případech dokonce vedla o dvě branky. Ale sešívaní vždy dokázali srovnat a vždy se nakonec radovali z vítězství. Dvakrát v základní hrací době, jednou v samostatných nájezdech.

Gólmanská premiéra v derby čeká buď na Marka Pince, který skvěle odchytal duel ve Zlíně, či na jeho slovenského parťáka Marcela Melicherčíka. Všechny předchozí totiž odchytal Michal Neuvirth, jen v tom třetím byl střídán Markem Schwarzem. Ať se do branky v pátek postaví ten či onen, bude to pro muže v masce první pražské derby ve sparťanském dresu.

Góly v oslabení, to je obávaná sparťanská zbraň. Holešovičtí už jich během 47 duelů základní části nasázeli 11, v tomto ohledu nemají v extralize konkurenci. Osm z nich sice dali na ledech soupeřů, ale proč tuto povedenou statistiku ještě nevylepšit zrovna ve střetnutí se Slavií?