2. 11. 2023 Daniel Ryl

Divíšek: Týmu věříme, ale trh sledujeme

Šéf sportovního úseku Tomáš Divíšek je se startem sezony po bodové stránce spokojený, a přes některé slabší výkony ho těší, jak na ně tým reaguje. "Tým jsme si vybrali, jaký je a věříme mu. Když se někomu nedaří naplnit bodové nebo herní očekávání v prvních deseti zápasech, nic to pro nás neznamená," přiznává sparťanský manažer, který chválí nové posily i brankáře, ale zároveň nevylučuje změny.

Jste s dosavadním průběhem základní části spokojeni?
S bodovým ziskem jsme spokojeni. Některé výkony samozřejmě nebyly ideální, ale snažíme se zlepšovat a hledat chyby. Měli jsme dobrý start, pak jsme trošku uvadali, ale zatím jsme spokojeni.

Potěšilo vás, že tým zvládl vyhrát i zápasy, ve kterých nebyl lepší?
To je pozitivní signál. I když jsme nebyli lepším týmem, často jsme dokázali zápas urvat na naši stranu. V těchto zápasech chytali výborně také oba gólmani. Od toho tam taky jsou. (usmívá se) Ale určitě není lehké bodovat v zápasech, kdy se vám nedaří, přesto jsme to párkrát dokázali.

Co říkáte na práci speciálních formací?
Oslabení máme neskutečné! Dlouho jsem takovou úspěšnost neviděl. Velkou zásluhu na tom mají trenéři, ale jejich pokyny musí plnit hráči na ledě. Kluci pracují skvěle a jsou v oslabeních vynikající. Co se týče přesilovek, na kvalitu našeho týmu by měly být lepší. Máme šikovné kluky, díky kterým bychom se měli pohybovat na jiných číslech, takže doufám, že se ještě zlepšíme.


Máte radost z výkonů zahraničních posil?
Jani Lajunen je zatím vynikající! Jsme s ním velmi spokojeni, protože plní přesně to, proč jsme ho brali. Velmi dobře hraje také Aaron Irving, u kterého doufáme, že se nám trošku rozboduje, ale v defenzivě hraje velmi solidně. Josh Kestner nastřílel za první čtvrtinu jen dva góly, což bylo pro všechny včetně něho zklamání. My mu ale věříme, protože víme, jaký je střelec. Když na sobě bude pracovat, góly začne dávat.

Těší vás alespoň fakt, že se do šancí dostává a chybí mu spíše střelecké štěstí?
Vidíme, že šance má. Josh prokázal, že má také neskutečnou střelu, takže víme, co v něm je. V extralize mu nepadají góly, které dával v přípravě. Na jeho příchodu jsme ale pracovali dlouho, takže mu důvěřujeme. Je potřeba, aby na sobě stále pracoval a nedělal věci, které mu nejsou vlastní.

A výkony českých posil?
Vojta Mozík přijal svou roli a pracuje velmi dobře. Chlápa to má bohužel těžké, protože byl hned po příchodu lehce zraněný a nemocný. U něj doufáme jen v to, že bude zdravý, jinak o něj nemám strach. Určitě se do toho dostane. Ondra Najman začal velmi dobře, pak se bohužel smolně zranil, což trošku poznamenalo jeho výkony. Moc si ale ceníme toho, že chodí do zápasů i přes nepříjemné zranění.

Ukázala první čtvrtina základní části, jak bylo důležité udržet pohromadě Jakuba Kováře s Josefem Kořenářem, který by ve většině extraligy chytal jako jednička?
Ona je první věc, že jsme Pepu udrželi, ale druhá a zásadní, že on sám tu chytat chtěl, i když znal svou pozici. Škoda, že se po prvním odchytaném zápase zranil. Bylo v plánu, že odchytá více zápasů, ale rotace gólmanů se přibrzdila. Celé to spadlo na Kovyho, ale Kořen už je zpátky a může se zase ukázat. Oba jsou vynikající gólmani, máme podle mě nejlepší dvojku v extralize. Pro nás je však důležité, aby tu kluci chtěli být spolu, což se děje. Nekoukají na sebe skrz prsty, když chytá ten druhý.

Když přišla zranění nebo tresty, skvěle zahráli mladí kluci jako David Senčák anebo Michal Vitouch. Co na jejich výkony říkáte?
My jsme spokojeni, jak kluci v juniorce i druhé lize pracují. Když naskočili do áčka, zvládli svou roli perfektně. Ve Spartě to mají mladší hráči těžší, protože mančaft je velmi silný. Když kluci naskočili, hráli výborně a já věřím, že si do konce sezony ještě zahrají, abychom si je obouchali do příštích let.

V extralize začíná období výměn, nechává vás to klidným?
Nebudeme nijak bláznit. Tým jsme si vybrali, jaký je a věříme mu. Když se někomu nedaří naplnit bodové nebo herní očekávání v prvních deseti zápasech, nic to pro nás neznamená. Víme, co v hráčích je, ale trh samozřejmě sledujeme. Když se objeví zajímavé jméno, můžeme se o něm bavit.

Třeba David Krejčí?
Ptáte se mě, jestli chceme Davida Krejčího? (směje se)

Dejme tomu.
Davida bude chtít celá extraliga. Uvidíme, jak všechno dopadne, protože hráče jeho kalibru bude chtít pochopitelně každý. Jeho situaci ale budeme určitě sledovat.

Zmíněný brankář Jakub Kovář patří mezi hráče, kterým po sezoně končí smlouva. Už jednáte o jejich prodloužení?
Přichází čas, kdy se s klukama začínáme bavit a sedáme si. Kolem reprezentační pauzy se chceme začít potkávat se všemi, zkoušet nějaké možnosti a najít společnou řeč. Kuba Kovář není jediný, končících smluv máme víc, takže se do toho opřeme a začneme přemýšlet o další sezoně.

Důležité slovo mají jistě i trenéři.
Nevěřím, že by se ani jinde nebavili o budoucnosti s trenéry. Výběr hráčů se dělá v užší skupině, kde trenéři mají hlavní slovo. My se s nimi průběžně bavíme, a když je nějaký zajímavý hráč zaujme, začínáme zjišťovat jeho situaci.

Je pro vás spolupráce s Pavlem Grossem a Miloslavem Hořavou velká škola, když jste zejména druhého zažil ještě nedávno jako hráč?
Já se učím od všech. Celý realizační tým máme výborný a na vysoké úrovni. Hodně mi pomáhá Jarda Hlinka, který je takový můj prostředník. Od kluků se učím každý den. Hodně na ně spoléhám. Důležitý je tým, ne já. Říkám svůj názor, ale hodně si nasloucháme navzájem a bavíme se společně. Zatím to funguje, tak doufám, že to bude pokračovat!

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Soupeř pro čtvrtfinále: existuje pět možností

Kempný: Rekord je hezký, bodů mohlo být i víc

SPA - MBL 2:1 - Rekordní vrchol základní části!

Nová aplikace HC Sparta+ je tady!