6. 11. 2019 Petr Pavlík

Dlouhý: V hokeji se chci dostat co nejdál

Nejlepším hráčem akademie v dorostu za měsíc říjen trenéři zvolili teprve čtrnáctiletého brankáře JANA DLOUHÉHO. Držitel dvou zlatých medailí z osmé třídy v sedmi zápasech čtyřikrát vychytal výhru svému týmu. „Bohužel nám nevyšel začátek sezony, ale už se rozjíždíme. Věřím, že uhrajeme dobré výsledky,“ komentuje gólman našeho dorostu.

Vyhrocené zápasy? Hra pod tlakem mi vyhovuje

Poprvé v kariéře jsi oceněn jako nejlepší hráč akademie. Máš radost?
Samozřejmě. Moc si toho vážím. Musím se přiznat, že jsem to vůbec nečekal.

Jsi třetím brankářem, který ocenění získal. Bereš to jako odměnu za poctivou práci?
Vždy se snažím dávat do hokeje maximum a jsem jedině rád, že se mi to takhle vrací.

Jak ses vůbec dostal k hokeji? Kdo tě k němu přivedl?
Za to, že hraju hokej, vděčím svým rodičům, bez kterých bych se k němu nejspíš nedostal.

Mám rád, když na mě jde hodně střel a celý tým táhne za jeden provaz.
Jan Dlouhý o týmové soudržnosti

Váhal jsi ještě nad jiným sportem, nebo jsi měl od začátku jasno?
Jako malý jsem zkoušel víc sportů, ale žádný z nich mě nebavil tak jako hokej.

Trenéři ti dopřávají opravdu hodně prostoru. Vyhovuje ti to?
Ano, moc. Jsem hrozně rád, že můžu v brance chytat. Minulou sezonu jsem tolik prostoru nedostával, takže teď si toho vážím ještě víc.

Vyhovuje ti hrát pod tlakem?
Mám to tak radši. Nevím proč, ale pod tlakem se mi chytá lépe.

Takže ti sedí spíše vyhecované a vyrovnané zápasy?
Spíše ano. Mám rád, když na mě chodí hodně střel a celý tým táhne za jeden provaz.

Spoléháte na individuality, nebo spíše na týmovou práci?
Na individuální výkony se nikdy moc nespoléhám. Výsledky, které mám, bych bez práce našich beků určitě neměl. Dlužím jim veliké díky, že mě v tom nenechávají samotného.

V osmé třídě jsi dvakrát po sobě slavil titul. Byly to tvé nejlepší okamžiky kariéry?
Pro mě to byly nejkrásnější chvíle nejenom mojí kariéry, ale i v životě. Atmosféra, jaká byla v tu dobu v kabině, byla prostě nepopsatelná. Úžasný pocit.

V dorostu je hokej daleko tvrdší než v osmičce

Současný dorost vede Darek Stránský. Jak se ti s ním spolupracuje?
Pan Stránský je jednoznačně výborný trenér. Pokaždé dokáže udělat motivující proslovy a občas je s ním i legrace. Snaží se, abychom se naučili co nejvíc, ale hlavně podporuje to, aby hráči vymysleli něco originálního a vlastního.

Co Pavel Šrek, další velká osobnost sparťanského hokeje?
Pan Šrek je pro nás velká motivace hlavně v posilovně. Na ledě vždy obráncům poradí, jak danou situaci vyřešit. Sám má hodně zkušeností, je to profesionál.

Co pro tebe bylo v kariéře zatím nejtěžší?
Pro mě byl velký skok mezi osmou třídou a dorostem. Je to jiný styl hokeje, v dorostu už se učíš různé signály a hra začíná být, co se osobních soubojů týče, daleko tvrdší.

Ve Spartě působí řada skvělých trenérů. Vděčíš jim za to, kam ses už dostal?
Myslím, že bez našich trenérů, kteří mě trénovali, bych rozhodně nebyl tam, kde jsem. V osmé třídě mi nejvíc pomohl pan Kročák, který mi důvěřoval a dával mi hodně prostoru. Nyní mi ohromně pomáhá trenér gólmanů Rudolf Bahník, který mi vždy poradí a opraví chyby.

91,84%
Takovou procentuální úspěšnost zákroků má zatím na svém kontě brankář Jan Dlouhý.

Tým v současné době hraje ve středu tabulky. Jste se sebou spokojení?
Bohužel nám nevyšel začátek sezony, ale nyní se už rozjíždíme. Navíc nesmíme být tolik vylučovaní za zbytečné zákroky jako doposud. Věřím, že uhrajeme dobré výsledky.

Jak prožíváš zápasy, ve kterých dostává přednost tvůj konkurent?
Zápasy, ve kterých nechytám, prožívám hodně. Snažím se kluky hecovat a povzbuzovat, abychom předvedli co nejlepší výkon.

V čem se snažíš neustále zlepšovat?
Určitě chci zlepšit práci s hokejkou, abych stále co nejvíc usnadňoval práci našim bekům, třeba při založení útoku.

FOTO: Juniorský hokej