11. 9. 2006 Tadeáš Drahorád

Do Holešovic jede Chemopetrol Litvínov

Mašina se jménem extraliga se už naplno rozjíždí a nabírá zběsilého tempa. Ve třetím zápase během pěti dnů přivítá pražská Sparta na domácím ledě hokejisty z Litvínova. Chemici v prvním kole přehráli Kladno 2:1, v neděli pak Severočeši podlehli Zlínu 2:3. Kdo se v tabulce pohne směrem vzhůru po třetím ligovém kole? Tradiční extraligový duel mezi Spartou a Litvínovem začíná v úetrý 12.9. od 18 hodin.
O soupeři ...
Litvínovští před sezónou udělali pár hráčských změn. Šest borců odešlo, sedm přišlo. Nejzvučnější posilou je rozhodně veterán Jiří Šlégr, jenž přišel do Čech z Bostonu Bruins. Spolu s ním začali sezónu v novém klubu i František Bombic, František Lukeš, Jakub Černý, Martin Altrichter, Martin Jenáček a Milan Kopecký. Naopak věci ze šatny si museli vyklidit Adam Šaffer, Jiří Gombár, Kamil Jarina, Marek Zadina, Tomáš Martinec a Václav Kočí.

V přípravném období měl Chemopetrol značně nevyrovnané výkony, do extraligy však vstoupili Severočeši slušně, když si po hubené výhře 2:1 odvezli domů všechny 3 body z Kladna. V prvním domácím utkání přivítali borci z Litvínova na svém ledě zlínské HC Hamé. Jihomoravané celý zápas nepustili své hostitele do vedení a vyhráli v Podkrušnohoří 3:2.

Kanadské bodování týmu zatím vede se třemi body Vojtěch Kubinčák. Tři body stačí Litvínovu také na sedmé místo v extraligové tabulce, kde je o skóre právě před Spartou.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Robert Reichel je jedním z nejúspěšnějších hokejistů poslední doby. Mnohonásobný mistr světa vedl reprezentaci jako kapitán už ve vítězném finále na MS ve Vídni v roce 1996. Reichel je ikonou zlaté éry českého hokeje z devadesátých let. Věrný litvínovský odchovanec se proháněl i po kluzištích NHL, kde hrával v dresech Calgary, NY Islanders, Phoenixu a naposledy Toronta. Jiří Šlégr se na sever Čech vrátil o prázdninách. Tvrdý obránce přezdívaný "Guma" se proslavil především gólem v semifinále OH v Naganu 98, nebo nebojácnou ochranou Jaromíra Jágra. Šlégr je také spolu s Jágrem držitelem Zlatého hattricku (vítěz mistrovství světa, olympiády a Stanley Cupu).
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:
V ročníku 2005/06 sehráli sparťané s Chemopetrolem čtyři střetnutí v základní části extraligy. Poprvé se oba soupeři utkali hned v úvodním ligovém kole. Sparta tehdy vyhrála hladce 2:0. Podruhé už tak veselo nebylo, Holešovičtí padli v Litvínově 3:4, další odveta už ale vyšla a Sparta vyhrála vysoko 5:1. Poslední zápas rozhodl gólem v prodloužení Jan Hanzlík. Pražané porazili Chemopetrol 2:1.
O Spartě:
Úvodní kolo Spartě vyšlo. V domácím prostředí porazili Pražané po gólech Netíka a Hlaváče Znojemské Orly 2:1. Holešovičtí odehráli celý zápas na tři kompletní lajny. Hned druhý den, v sobotu, čekal mistra tradičně problémový zápas ve Vsetíně. Sparťané sice po brzkém gólu Sivka vedli, avšak druhou třetinu vyhráli Valaši 4:0 a bylo rozhodnuto. Prohra 1:4 na ledě extraligového oudsidera poslala obhajující šampióny na 8. příčku tabulky.
Ve Spartě nejvíce září:
Po dlouhých letech fanoušci při pohledu do sparťanského brankoviště nespatří. Petra Břízu, ale Dušana Salfického, velkého brankáře a šoumena. V prvním kole pustil Salfický jeden gól, ve Vsetíně pak doplatil na špatný výkon celého mužstvaJediným střelcem z druhého kola se stal Michal Sivek, jenž po Hlinkově pasu skóroval již v 5. minutě.
O zápase:
Zápas začíná v úterý 12.9.2006 od 18:00 v pražské T-Mobile Aréně. Zájemci mohou zápas sledovat v našem tradičním online přenosu, který začíná ve stejnou dobu jako zápas.
Sestavy z minulého kola:
Salfický - Ptáček, Černošek, Vykoukal, Hanzlík, Benýšek, Tabaček - Sivek, Hlinka, Hlaváč - Kratěna, Langhammer, Ton - Hromas, Netík, Podlešák - od 50. Dragoun.
Altrichter (Horčička) - Skuhrovec, Hranáč, Punčochář, Poživil, Morava, Ťupa, Bombic - Trávníček, Kopecký, Sklenička, Lukeš, Branda, Černý, Reichel, Bednařík, Jenáček, Prorok, Kubinčák, Jánský, Benda.
Vzájemná bilance zápasů
1999/2000: 4 - 3 - 0 5:5 2:2 3:1 1:1 4:1 3:1 4:3ts