30. 11. 2013 Lucie Štěrbová

Do Pardubic! Spartu čeká další zápas venku

Po divokém utkání ve Zlíně míří Sparta na led dalšího extraligového soupeře. Pardubice jsou aktuálně na sedmé pozici a pomalu ale jistě se vzpamatovávají z výsledkové krize. Kdo bude mít navrch? Dlouhodobé vzájemné statistiky jednoznačně mluví pro sparťany! Utkání 26. kola se hraje před televizními kamerami v neděli 1. prosince od 18:30 v pardubické aréně.

Pardubické mužstvo má za sebou propad tabulkou

Poslední vzájemný zápas byl soubojem o první příčku, ale časy se mění. Prohra 0:3 na Spartě byla pro Pardubice jen jednou z osmi proher v devítizápasové šňůře v říjnu a listopadu. Asistent trenéra Miloš Říha mladší krizi, do které Pardubice spadly, odmítl označit za herní a tvrdil, že je pouze výsledková, nicméně výsledkem byl strmý pád tabulkou.

Zatímco ještě ve 13. kole Pardubice atakovaly první pozici, v kole devatenáctém spadly až na deváté místo. Pak se ale Pardubickým podařilo vzchopit. V posledních pěti duelech prohráli jednou (nicméně vysoko 2:6 s Karlovými Vary), čtyřikrát brali vítězství a v tabulce se posunuli na aktuální sedmou pozici, kterou ostatně hájí i po posledním zápase proti Třinci. Ten porazili 2:1 v prodloužení.

Od 22. listopadu hájí pardubickou klec nový gólman. Martin Růžička zamířil do posledního Chomutova a na jeho místo přišel z Novosibirsku slovenský brankář Július Hudáček. Ten se necítil v ruském klubu dostatečně vytížený, a tak změnil angažmá, a podle pardubických trenérů právě na něm bude spočívat hlavní tíha a zodpovědnost. Generální manažer Pardubic Ondřej Šebek ho pak označil za vítězný typ.

TÝMOVÝ DUEL: PARDUBICE VS. SPARTA ŘEČÍ STATISTIK

PARDUBICE vs. SPARTA
Tomáš Nosek 20 (9+11)Nejproduktivnější útočníkPetr Ton 34 (18+16)
Václav Benák 13 (5+8)Neproduktivnější obránceKarel Pilař 13 (4+9)
Tomáš Zohorna 80 střelNejpilnější střelecPetr Ton 80 střel
Jan Kolář 28,57 % (2/7)Nejúspěšnější střelec Petr Ton 21,25 % (18/80)
Julius Hudáček (91,46 %)
Brankáři (úspěšnost zákroků)Tomáš Pöpperle (93,52 %)
Filip Novotný (96,15 %)
Tomáš Král (72,22 %)
Dušan Salfický (21)
Martin Růžička (32)
Julius Hudáček (7)
Brankáři (obdržené branky)Tomáš Pöpperle (39)
Filip Novotný (1)
Tomáš Král (5)
7777Průměr diváků na domácích zápasech6368

Z kabiny Sparty: Neznáme slabiny jejich gólmana, říká Buchtele

V Pardubicích hokejově vyrostl a v dresu pardubického „áčka“ naskočil do pěti sezon, byť v těch prvních rozhodně nešlo o plnou porci zápasů. Teď naskočí na pardubický led znovu – poprvé ale v dresu soupeře. „Někde v hlavě to tam prostě mám, že je to utkání proti Pardubicím. A ještě u nich. Takže příprava a hlavně tedy ta psychická bude větší než jindy. A asi to budu víc prožívat,“ říká Jan Buchtele.

Máte za sebou zápas se Zlínem, kdy se vám podařilo jít rychle do vysokého vedení, ale stejně rychle o něj během pěti minut přijít…
Zápas se Zlínem byl hodně divoký. V první třetině nebyla hra z naší strany úplně ideální, ale povedlo se nám z ní vytěžit maximum, když jsme se dostali do vysokého vedení. Na začátku druhé třetiny jsme ale zaspali a Zlínu se povedlo nejen vyrovnat, ale jít i do vedení. Pak se zase ještě podařilo srovnat nám. Ve třetí třetině byla hra vyrovnaná a spíš se čekalo jen na to, jestli ten druhý tým udělá chybu. A tu jsme udělali my. Přišel jejich signál po buly, na který jsme se připravovali a věděli jsme o něm a který jim celý zápas nevycházel. A povedl se jim jen jednou - ty dvě minuty před koncem.

V brance se poprvé ve sparťanském áčku objevil Tomáš Král, kterému jste to hlavně ve druhé třetině příliš neusnadnili. Souhlasíte?
Věděli jsme už předem, že Králík bude chytat a chtěli jsme mu pomoci. Mrzí nás, že to tak na ledě moc nevypadalo a nakonec musel střídat. V tomhle směru jsme mu nepomohli. Bodovali jsme teď ve čtrnácti zápasech v řadě a věděli jsme, že ta rána někdy přijít musí. Možná je dobře, že jsme dostali takovouhle facku. O to víc nás to bude nutit bojovat a zase jen vyhrávat.

V neděli vás čekají Pardubice, které také v brance představily nového gólmana Júliuse Hudáčka...
Jejich nového gólmana zatím neznáme. Nevíme, jaké má slabiny. Takže je možné, že to s Pardubicemi bude tak trochu souboj gólmanů. Víme, že nás čeká těžký zápas. Oni porazili Plzeň, v posledním zápase Třinec... Nečeká nás tam nic jednoduchého.

Pro vás osobně to navíc bude dost specifický zápas, protože se na led Pardubic vůbec poprvé podíváte v dresu soupeře. Jste nervózní?
Pár očí mě asi sledovat bude. Je to pro mě první zápas v Pardubicích, kdy budu hrát v dresu Sparty. A jsem zvědavý na to, jak to bude probíhat. Někde v hlavě to prostě mám, že je to utkání proti Pardubicím. A ještě u nich. Takže příprava a hlavně ta psychická bude asi větší. A asi to budu víc prožívat.

První vzájemný zápas sezony ovládla doma Sparta

První letošní vzájemný zápas by zároveň přímým soubojem o první místo v tabulce, kterou vedla se čtyřiadvaceti body Sparta, Pardubice ji ale mohly v případě výhry přeskočit. To se ale nestalo – a zatímco Pardubice jsou aktuálně až sedmé, Sparta od posledního vzájemného utkání o první příčku nepřišla.

Výsledek prvního letošního duelu byl hotový ještě před polovinou zápasu – ve 13. minutě se trefil Lukáš Pech a v šestadvacáté potom Jan Buchtele a Ivan Rachůnek. Sparta si pak třígólové vedení bez problémů kontrolovala a v utkání dominovala. A ač už žádný další gól nepadl a Tomáš Pöpperle si připsal třetí nulu v sezoně, diváci si i tak přišli na své – třetí dějství totiž okořenily dvě bitky.

13. kolo: HC Sparta Praha – HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 13. Pech (Buchtele), 26. Buchtele (Piskáček, Pech), 26. I. Rachůnek (Přibyl, Klimek). Rozhodčí: Hrubý, Pešina - Frodl, Štofa. Vyloučení: 10:12. Bez využití. Diváci: 8685. Střely na branku: 38:27. Průběh utkání: 3:0. Nejlepší hráči utkání: Pech - Salfický.

Zajímavosti nedělního zápasu:

Pardubicím se na Spartu dlouhodobě nedaří. Z posledních deseti utkání Sparťané vyhráli v osmi případech. V lednu letošního roku dokonce velmi příjemným poměrem 9:2. Pardubice pak vyhrály jen dva duely – v listopadu 2011 na svém ledě 8:2 a v posledním zápase loňské sezony 5:1 taktéž před domácím publikem.

Pocta Dominiku Haškovi. Tak se jmenuje ceremoniál, který je v pardubické aréně na programu v neděli od 18 hodin, tedy před začátkem zápasu se Spartou. Vrcholem pak bude vytažení dresu osmačtyřicetiletého gólmana pod strop haly. Mimochodem, Hašek strávil v Pardubicích devět sezon.

Sestavy z posledního utkání:

HC Sparta Praha: Král (26. Pöpperle) - Pilař, Krejčík, Švrček, Kubát, Sičák, Philipp, Gřegořek - Ton, Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenér: Josef Jandač.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice: Hudáček - Píša, V. Kočí, Benák, Ďaloga, Gregorc, Zdráhal - P. Sýkora, Marha, Endál - Tybor, T. Zohorna, Somík - Radil, T. Nosek, Kousal - Rys, Moučka, Semorád. Trenér: Zdeněk Venera.