6. 10. 2005 Vojtěch Gibiš

Do Plzně poprvé pro tři body

Sparta vyráží v pátek 7. října na západ Čech, konkrétně do Plzně. Holešovičtí mají cíl jasný - poprvé vyhrát venku za tři body. Napomoci by tomu měl i návrat Romana Vopata do sestavy. Utkání, které slibuje množství osobních soubojů, začne na ledě plzeňské ČEZ Areny v 17:30.
O soupeři ...
Hokejistům plzeňského Lasselsbergeru se loni nepodařilo probojovat do play-off, byť jen velmi těsně. Po dvaapadesáti kolech skončili devátí. Nasbírali stejně bodů jako Litvínov, o postupu však rozhodly vzájemné zápasy. Letos si budou chtít Západočeši play –off určitě zahrát a proto přes léto posílili kádr. Do branky se vrátil reprezentační brankář Roman Málek, obranu vyztužili zadáci Martin Štěpánek a Matěj Trojovský. Do sestavy se po zranění také vrátil exsparťanský bek Pavel Šrek, ale po několika zápasech se jej rozhodlo vedení Plzně propustit a veterán zamířil do Mladé Boleslavi. Nejzvučnější posily do útoku Lasselsbergeru jsou Aleš Padělek, Marek Vorel, Josef Straka a Peter Kocák. Plzeň nevstoupila do extraligy šťastně, po sérii porážek došlo ke změnám v kádru. Kromě zmiňovaného Pavla Šreka zmizel ze sestavy Martin Paroulek a na konci září putoval Petr Havelka do Sparty výměnou za Jiřího Zelenku. Navíc získala Plzeň slovenského forvarda Romana Tvrdoně. Plzeň bude proti Spartě postrádat Michala Straku a Matěje Trojovského.
Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Nejproduktivnějším hráčem Plzně je zatím slovenský útočník Dušan Andrašovský. Dravý forvard si připsal v deseti zápasech sedm bodů, za dvě branky a pět nahrávek. Rodák ze Žiaru nad Hronom se začal v soutěži prosazovat v dresu Trenčína. Poté působil šikovný útočník několik let ve Zvolenu. V roce 2000 pak kývl na nabídku Plzně a od té doby hájí barvy západočeské metropole. Do plzeňské branky se po roce a půl vrátil Roman Málek. Plzeňské vedení se s reprezentačním gólmanem domluvilo už v průběhu loňské sezony, avšak Slavia pustila Málka jen do Karlových Varů, od nové sezony je už ale Málek hráčem Plzně. I přes mizerný rozjezd Lasselsbergeru dokazuje Málek, že je právem zařazován mezi nejlepší gólmany extraligy. V deseti zápasech zaznamenal úspěšnost zákroků 93,72%. Průměr inkasovaných branek na zápas pak Málek má 2,33.
Vzájemné zápasy v loňské sezóně:
Poprvé se odvěcí rivalové střetli na začátku listopadu 2004. Oslabená Sparta otevřela v Plzni obranu a televizní zápas, ve kterém padlo osm branek skončil 5:3 vítězstvím hostů z Prahy. Ti si rozhodující dvoubrankový náskok vytvořili již v první třetině.

O měsíc později padlo v T-Mobile Areně ještě o branku víc, tedy devět gólů. Sparta sice prohrávala po dvou třetinách 0:3, ale ve třetí třetině dokázala čtyřmi góly otočit průběh zápasu. Jenže Michal Straka v šestapadesáté minutě vyrovnal. Rozhodnutí přišlo v prodloužení z hole agilního Pilaře. Přesilovková trefa útočného beka znamenala vítězství Sparty 5:4 v prodloužení.

V předehrávce 34. kola jeli sparťané opět do Plzně. Na rozdíl od dvou předchozích zápasů, ve kterých padlo celkem sedmnáct branek, se tentokrát diváci dočkali pouze jediné. A ta padla až v šedesáté čtvrté minutě jinak zajímavého utkání. Řezníčkovu ránu Duba jen vyrazil a Jan Marek ji vrátil do sítě.

I ve čtvrtém utkání si Pražané s Plzeňany poradili. Výhru 5:0 nastartoval již v šesté minutě kapitán Martin Chabada. Plzeň tedy v extralize v posledních dvou zápasech nedala Spartě ani branku, když si nulu nejprve připsal Tomáš Pöpperle a posléze i Petr Bříza.

Sparta se v zápasech hraných venku prozatím trápí. Z pěti zápasů hraných na hřištích soupeře vytěžila jen dva body za výhru v prodloužení ve Vsetíně. A i tam prohrávala o tři branky, ale hlavně díky dvěma přesným trefám Martina Hlavačky se dokázala ještě do zápasu vrátit. Jinak Sparta venku doplácela na zmatky ve vlastním obranném pásmu a nepokrytí dorážejících hráčů soupeře. Proti Zlínu bylo již však cítit, že se obranná hra dosti zlepšila. Spartě bude chybět nadále čtveřice hráčů – Ján Tabaček, Jiří Vykoukal, Pavel Kašpařík a Petr Havelka. Uzdravil se však Roman Vopat, proto již do Plzně nepocestuje David Vrbata. “Chceme v Plzni konečně vyhrát za tři body. Ještě se nám to venku nepodařilo, musíme to změnit. Cílem je vyhrát a tomu podřídíme všechno. Plzeň bude hrát určitě hrát svůj typický fyzický, důrazný hokej. Nečekám, že by na nás vyrukovali s technikou,“ uvedl hlavní trenér Sparty Jaromír Šindel.
Ve Spartě nejvíce září:
Dva góly zaznamenal v neděli druhého listopadu proti Zlínu elegantní bruslař Petr Ton. Byl to již jeho pátý a šestý letošní zářez do pažby a tak se sparťanský rychlík dostal spolu se Slávistou Bednářem do čela extraligových střelců. Ton je také druhý v kanadském bodování extraligy s dvanácti body. O první místo se také dělí v hodnocení plus / mínus. V utkání proti HC Hamé předvedl Ton dvakrát soupeři, co je to rychlý nájezd, navíc efektivně zakončený. V tom samém zápase předvedl asi nejlepší výkon sezony brankář Petr Bříza. Ač byl Zlín nebezpečnější, narážel vždy na hráz jménem Petr Bříza. Jedinou branku dosáhlo Hamé tečí těsně před sparťanským brankářem. Celkově musel sparťanský veterán čelit více než třiceti střelám soupeře! Vrstevník Dominika Haška tak dokazuje, že i ve čtyřiceti letech se dá hrát hokej na vrcholové úrovni.
Zápas startuje v pátek 7. října 2005 v plzeňské ČEZ aréně v 17:30. Zápas můžete také sledovat v online přenosu na našich stránkách.