19. 11. 2006 Vojtěch Gibiš

Duba při premiéře pomohl devatenácti zásahy

V utkání s Českými Budějovicemi začínal v brance Sparty Dušan Salfický, ale v čtyřiatřicáté minutě, po třetí brance Mountfieldu, jej vystřídal Tomáš Duba. Pro pětadvacetiletého gólmana, který má v extralize odchytáno 89 zápasů, to byla sparťanská premiéra. Ta byla ze začátku obtížná, neboť Duba inkasoval z první akce a Mountfield šel do vedení, ale poté pomohl devatenácti zákroky k obratu v utkání a výhře 6:4.
Vaše premiéra ve sparťanském dresu v extralize byla asi hodně těžká, že?
To byla. Šel jsem do branky za vyrovnaného stavu a za chvilku jsme prohrávali. Proto jsem moc rád, že jsme to dotáhli do vítězného konce.

Byl jste hodně překvapený, že na vás trenéři ukázali, abyste šel do branky?
Docela ano, není obvyklé střídat brankáře za vyrovnaného stavu. Ale měl to být impuls celému našemu týmu. A vyšlo to, celé mužstvo začalo hrát.

Poprvé jste si sáhnul na puk, když jste ho lovil z branky po kombinaci Jihočechů dvou na jednoho v přesilovce. Neznervóznilo vás to?
Je jasné, že to není nic příjemného, takhle brzy inkasovat. Ale já jsem se uklidňoval tím, že to byla od nich docela hezká akce. Chtěl jsem to nějak přežít do přestávky, což se povedlo. V šatně jsme si pak řekli, že na ně vlétneme a vyhrajeme.

Myslíte si, že mužstvo začalo po vašem příchodu bránit lépe?
Kluci hráli od té doby vzadu zodpovědněji, padali do střel. Věděli, že je v brance mladší gólman a snažili se lépe bránit.

Kam tenhle zápas řadíte? Odchytáno toho už máte dost, ale za klub, kde jste od pěti let, jste si v extralize zachytal poprvé…
Byl to pro mě velký zážitek. Chytat za Spartu je pro mě srdeční záležitost. Budu na tohle utkání vždy moc rád vzpomínat. Ale nemůžu jen jásat, můj výkon ještě nebyl ideální.

Oslavíte to nějak?
Slavit moc nejde, hrajeme už za necelé dva dny v Liberci.

Myslíte si, že dostanete důvěru a budete v Liberci chytat?
Nevím, záleží to na trenérech. V brance bych samozřejmě chtěl zůstat co nejdéle, ale je to rozhodnutí trenérů, oni vědí, co je pro mužstvo nejlepší.

Jak myslíte, že tuhle situaci bere Dušan Salfický, který sem přišel jako jednička?
Dušan sem přišel s úkolem nahradit Petra Břízu, což je nesmírně složité. Snažím se Dušanovi pomáhat, když se dostanu do branky, tak se zase snažím pomoci týmu.

Vítězství jste si hodně užil. Měl jste nějakou podporu v hledišti?
Na dnešní zápas jsem nikoho speciálně nezval, protože jsem věděl, že asi chytat nebudu. Byla tu moje přítelkyně a možná někde taky táta.

V T-Mobile Aréně panovala vynikající atmosféra z obou stran, diváků bylo víc než 6300. Pomáhalo vám to, nebo naopak jste byl nervóznější?
V české extralize je vyhecovaná atmosféra, ve Finsku je větší ticho. Mě bouřlivá atmosféra pomáhá, drží mě ve varu. Spíše jsem byl nervózní z toho, že sem chytal zápas po šesti týdnech.

Marian Jelínek mluvil na tiskové konferenci o tom, že s vámi před několika dny mluvil o tom, zda jste již připraven. O co šlo?
Pan Jelínek mi říkal, že už to ne tréninku vypadá lépe a ptal se mě, zda jsem už stoprocentně připraven. Odpověděl jsem, že mohu kdykoliv naskočit a že si počkám na šanci. Ta nakonec přišla už dnes.

Kolik vás bude dnešní premiéra stát?
Ještě nevím, musím se zeptat kluků. Jsem však rád, že mi po zápase přišel pogratulovat do kabiny Petr Bříza.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila

Kouč juniorů Netík: Těší mě, jak kluci rostli