9. 5. 2021 Martina Nová

Duo sparťanek v brankovišti, aneb jak se chytá holkám mezi kluky

Kromě malých hokejistů vyrůstají pod vedením Sparty také malé hokejistky. V mládežnických kategoriích mimo hráček v poli působí i dvě velmi talentované brankářky, jsou to Daniela Nováková a Michaela Hesová. „Jsou si hodně podobné svou pílí, ctižádostivostí a celým přístupem k tréninku. Dávají do toho maximum a klukům jdou v podstatě příkladem,“ prozradil trenér David Štětina.

Česká reprezentantka Michaela Hesová

Talentovaná brankářka Michaela Hesová (15 let) je součástí holešovického celku již od útlého věku, kdy následovala svého staršího bratra, který rovněž na Spartě působil.

Kdyby byla normální situace, Míša by dostávala naprosto rovnoměrný prostor v brance se svým klučičím kolegou, nicméně doba koronavirová zapříčinila, že mladí hokejisté museli většinu uplynulé sezony trénovat pouze v domácích podmínkách. Dle jejího trenéra z deváté třídy Jiřího Kročáka to ale nebude mít zásadní vliv na Michaelinu výkonnost, až bude moci znovu naskočit. „Ne všichni tréninkové plány v karanténě stoprocentně plnili, ale zrovna Míša patří mezi ty, která je poctivá a nekouká místo toho na televizi nebo do počítače. U ní se opravdu nebojím, že by při návratu na led měla nějaký problém. Kdyby takoví byli všichni, tak máme jako trenéři vystaráno.“

Na kontě již má Michaela starty v reprezentaci žen do 16 let a také pozvánky na akce reprezentace do 18 let. „Měla dvakrát nebo třikrát startovat za reprezentaci do 18 let, ale bohužel kvůli koronaviru se tak nestalo. Vždycky jsem dostal pozvánku pro ni, povolil jsem to, jenže nakonec se vše muselo rušit,“ mrzí trenéra deváté třídy.

Nicméně nemá pochyb o tom, že to ještě může mladá brankářka daleko dotáhnout. „Míša je hokejový talent, mezi holkami vrstevnicemi v republice nemá takovou konkurenci, což jen dokládá i to, že hraje mezi kluky. Teď se dostává do přelomu, že by se měla už posouvat do ženského hokeje, ale v jejím případě ne do dorosteneckého, ale rovnou mezi dospělé. Myslím si, že bude volit cestu do zahraničí, třeba Ameriku, kde to bude moct spojit i se školou. U nás by asi neměla tolik prostoru na rozvoj,“ říká Jiří Kročák.

Díky tomu, že je Míša v týmu od malička, nemá problém zapadnout do klučičího kolektivu. „Berou jí jako součást, nikdo se nad tím nepozastavuje. Samozřejmě roky běží, už nám jde i do krásy, nejenom do výkonu, takže to asi bude mezi kluky těžší,“ přiznává trenér deváté třídy.

Všestranná sportovkyně Daniela Nováková

S hokejem začínala již v útlém věku. Brankářka Daniela Nováková (13 let), která působí na Spartě od přípravky, je však nadaná i v jiných sportovních odvětvích, například na uplynulé Olympiádě dětí a mládeže soutěžila v rychlobruslení, kde vybojovala první místo na 500 metrů a také zkompletovala celou sadu vzácných kovů díky umístění na dalších rychlostních drahách.

„Je talentovaná na sporty obecně, kromě hokeje dělá i jiné sporty, jezdí závody na kole, hraje navíc fotbal. Možná je to tím, že holky jsou více koordinačně vybavené a více cílevědomé. Má velký zápal, je preciznější a dává tomu maximum,“ prozradil trenér osmé třídy David Štětina.

Podobně jako její o rok starší kolegyně i ona má naprosto rovnocenné zápasové vytížení jako její klučičí kolega. A ani Daniela nemá problém zapadnout do kolektivu. „Berou jí jako součást týmu a nic si na ní nedovolí. Navíc má ve stejném ročníku k sobě Nikolu Příhodovou, která hraje v poli, takže mají spolu takovou dívčí skupinku, ale s kluky se normálně baví. Jsou jedna parta.“

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Útok posílí Švéd Erik Thorell

Thorell: Chci s týmem dojít co nejvýše

Trenérský štáb A-týmu doplní Tomáš Hamara

Program CHL: start na severu a domácí série