22. 3. 2015 Daniel Ryl

Dvořáček: Postup do semifinále nám nestačí

V letní přípravě bojoval DAVID DVOŘÁČEK o místo v prvním týmu a na konci března ho čekají první duely semifinále play off. Dvaadvacetiletý útočník stihl naskočit do čtyřiceti zápasů základní části, připsat si první gól a k tomu čtyři kanadské body. „Vrchol sezony je ale play off a celá sezona se bude hodnotit podle něj,“ uvědomuje si mladý forvard.

Davide, na začátku herní přípravy jsme se bavili o tom, že jako mladí hráči dostáváte hodně prostoru. Asi byste v létě neřekl, že to dotáhnete až do čtvrtfinále play off, je to tak?
Vůbec bych to nečekal. Jsem hrozně rád, že jsem tu šanci dostal a snažím se ji využívat na sto procent. Jsem moc šťastný, že jsem tu s klukama a užívám si play off s nimi.

Pozitivně se hodnotit dá. Mohla ale podle mě dopadnout líp, protože jsme ztratili nějaké body při zápasech, ve kterých jsme vedli třeba o dvě branky.
- David Dvořáček o základní části

Vraťme se k základní části. I přes pár nepovedených zápasů jste se vyhnuli delší sérii porážek a nakonec jste skončili na čtvrtém místě. Můžete hodnotit základní část pozitivně?
Pozitivně se hodnotit dá. Mohla ale podle mě dopadnout líp, protože jsme ztratili nějaké body při zápasech, ve kterých jsme vedli třeba o dvě branky. Byly tam takové zápasy, kdy to mohlo dopadnout lépe, ale jinak se dá hodnotit pozitivně. Vrchol sezony je ale play off a celá sezona se bude hodnotit podle něj.

Už jste to nakousl. Několikrát jste v průběhu sezony ztratili zápasy, při kterých jste vedli o dvě branky. Zápasy šly v krátkém časovém sledu. Pociťovali jste stoupající tlak zvenčí?
Bylo to někdy před svátky, kdy se nám nepodařilo pár zápasů za sebou. Ztráceli jsme vedení, ale na druhou stranu je možná i dobře, že jsme si ty zápasy prožili a měli jsme s z čeho ponaučit. Teď se to ukáže v play off. Třeba s Hradcem jsme také vedli a dokázali to dotáhnout.

Vy jste nastupoval ve čtvrtém útoku s Dominikem Volkem a Martinem Procházkou. Byla pro vás výhoda, když jste měl v týmu své vrstevníky?
Možná jo. Vždycky je lepší, když je v týmu více mladších hráčů. Je super, že se nás podařilo prosadit víc. Na začátku sezony se nám příliš nedařilo, ale postupem času jsme se do toho dostali a hráli jsme líp a líp.

David Dvořáček

Kdo vás v kabině nejvíce usměrňuje?
Každý starší hráč se nám snaží něco říct, pomáhat nám a poradit nám. Kdybych měl jmenovat, tak určitě Tomáš Rolinek, Lukáš Pech nebo Jaroslav Hlinka. Každý nám něco říká.

Předpokládám, že vám něco řekl i Karel Pilař, který má na starosti týmovou kasu. Váš první gól, kanadský bod či extraligový start musel něco stát...
Mám tam něco napsanýho. (smích) Samozřejmě to rád zaplatím. K hokeji to patří, navíc jsem hlavně rád, že jsem ten gól dal, protože jsem se celou sezonu trápil. Kluci mě hodně podporovali a já jsem rád, že jsem to v Litvínově urval. Spadl mi kámen ze srdce a do play off jsem šel s čistou hlavou.

Ze čtvrtfinále jste postoupili už po čtyřech zápasech. Z Hradce se před sérií ozývalo hodně hecování a prohlášení, zato vy jste se mediální přestřelce vyhýbali. Rozhodla o vašem postupu právě pokora a soustředěnost na svůj výkon?
Právě proto, že jsme měli respekt a pokoru k soupeři, jsme to zvládli. Právě ta naše týmová soudržnost nám celou sérii vyhrála. Snažili jsme se nevyjadřovat do médií negativně směrem k Hradci. Hlavně ve druhém utkání jsme ukázali, jaký jsme tým a dokázali jsme ho dotáhnout do vítězného konce.

Zejména ve druhém utkání prokázal tým velkou psychickou sílu. Souhlasíte?
Pozvedlo nás to, že jsme nepodlehli tomu, že prohráváme. Dokázali jsme se semknout a nakonec jsme dokázali zvítězit.

+1
Dvořáček má v play off kladnou bilanci +/-.

Trenér Josef Jandač byl po čtvrtém utkání očividně spokojený. Co vám v kabině řekl?
Byl spokojený, že jsme vyhráli, a poděkoval nám. Jede se ale dál, protože nemůžeme být spokojení, že jsme porazili Hradec 4:0. Sice to je hezký, ale my máme daleko větší ambice, než postoupit do semifinále. Zůstáváme nohama na zemi a jedeme dál.

Vy jste okusil dospělý hokej i ve Finsku. Dá se tlak srovnávat?
Venku jsem v áčku odehrál jenom dva zápasy, takže jsem to moc nevnímal. Hrál jsem v juniorce, ale nedá se to vůbec porovnávat. Říká se, že tlak na Spartě je asi největší, ale podle mě jsme si na to zvykli. Tlak si nepřipouštíme a do každého zápasu jdeme s čistou hlavou.

Sledujete průběh ostatních sérií?
Dívám se na zápasy v televizi. Nespekulujeme, koho bychom mohli dostat. Kdo na nás vyjde, toho se budeme snažit porazit. Samozřejmě série sleduju, ale že bych si někoho přál, to ne.

×
Dnes v 15:00 | Dor.
Madeta Motor České Budějovice
HC Sparta Praha
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Němec posílil Spartu: Jsem tu moc rád!

Jaroslav Hlinka o ambicích, posilách a návratu

Rambodílna #1: Jak začít doma cvičit

Jakub Štáfek: Jak ze sebe vypustit ďábla