18. 9. 2010 Petr Schwank

Extraliga míří do Holešovic: Sparťané vyzvou Kladno

P r a h a - Poprvé v nové sezóně se svěřenci dua Volek – Holaň představí pod domácím publikem. Sparta na svém ledě hostí v minulé sezóně poslední Kladno. Motivace do letošního ročníku tedy Středočechům nechybí. Ani Spartě ne. Pokusí se napravit páteční porážku od Pardubic. Úvodní buly zápasu druhého kola Tipsport extraligy padne v neděli 19. září v 17:00. Buďte u toho!

O Kladně:

Letní příchody/odchody:

Asi nejvíc fanoušky Středočechů mrzí odchod obránce Františka Kaberle, který po sezóně převlékl dres a připojil se ke kádru úřadujícího mistra z Pardubic. Kladenské barvy už neobléká ani gólman Miroslav Kopřiva, jenž po sezóně zamířil do Prahy, konkrétně do Slavie. Stejným směrem putoval i útočník Daniel Branda. Řady Středočechů se zúžily i po odchodu Martina Frolíka do Košic či Petra Mudrocha do ústeckého Slovanu.

Při hledání posil Středočeši leckdy pátrali až za oceánem. Svědčí o tom třeba příchod talentovaného zadáka Jana Piskáčka a útočníka Tomáše Knotka. Oba dva působili v kanadské juniorské lize. Kromě Piskáčka vyztuží defenzivní hráz Kladenských třeba i Samuel Mnatsyan, dvacetiletý obránce z Omsku. Tým Otakara Vejvody rozšíří i ex-sparťan Martin Látal nebo slávista Jiří Drtina.

Zápasy:

Kladenští si v přípravných zápasech nepočínali vůbec špatně. 3. srpna zostudili ústecký Slovan „kanárem“ 6:0. Během srpna zpacifikovali i budějovický MOUNTFIELD nebo EHC München. V předsezónní generálce úspěšně zvládli souboj s Karlovými Vary, které Středočechům podlehli 4:2.

Start do nového ročníku však Kladnu nevyšel podle představ. Na domácí půdě si nevěděli rady s nedalekou Mladou Boleslaví a po vyrovnaném boji nakonec padli těsně 4:3. Přitom průběh zápasu tomu vůbec nenasvědčoval a nebýt promarněných šancí, jistě by se pro Kladenské vyvíjel radostněji. V Holešovicích se tak poperou o první body v sezóně, podobně jako jejich hostitel.

V týmu Středočechů hrají:

PATERA, EBERLE
Pavel Patera Jan Eberle

Extraligový veterán Pavel Patera nevynechal v základní části minulé sezóny jediný zápas. Připsal si v nich 45 bodů a nejen fanouškům Kladna dokázal, že ve svých 39 letech stále představuje pro obranu soupeře permanentní hrozbu. Devíti body přispěl k tomu, že Kladno nakonec vyvázlo ze skupiny o udržení bez úhony a nutnosti podstoupit ještě baráž.

Poměrně dobře se v novém ročníku prezentoval jedenadvacetiletý forvard Jan Eberle. Aktivitou, kterou hýřil po ledě v přípravných zápasech, si schoval i do úvodního kola extraligy. Proti Boleslavi vstřelil gól, bohužel jím však jen zkorigoval konečný výsledek na 4:3 pro Boleslav. V minulém ročníku nashromáždil rychlonohý Eberle 20 bodů ve 46 odehraných zápasech.

Sparťanskou sestavou otřáslo v průběhu léta silné zemětřesení. Neustálo jej hned několik hráčů. Za všechny jmenujme například odeslání Martina Podlešáka na dvouměsíční hostování do Budějovic, odchod Tomáše Netíka do Moskvy nebo Zbyňka Hrdela do Chomutova. Brankoviště opustil Petr Přikryl.

Místo něj pozice jedničky ve sparťanské kleci připadla navrátilci Tomáši Pöpperlemu. V defenzivě se Spartě upsali zámořští zadáci Doug O´Brien a Brian Salcido. Rudý holešovický dres obléknou také Marek Bartánus, Yorick Treille či Radek Smoleňák. A do konce října i Jan Hlaváč s Jaroslavem Hlinkou.

Zápasy:

V létě Holešovičtí absolvovali kromě Tipsport cupu, v němž dostali prostor mladí hráči, i prestižní turnaj Europhean Trophy. Zúčastnili se jej jako jediní zástupci České Republiky a svou vlast nereprezentovali vůbec špatně. Jednu chvíli vedli svojí skupinu. Do další fáze turnaje se však skrze evropskou hokejovou elitu neprobojovali. Stopku jim vystavil Eisbären Berlin.

Poslední zápas před vypuknutím sezóny odehráli Pražané proti Mladé Boleslavi. První dvě třetiny se hrála z obou stran vyrovnaná partie, avšak v té poslední sparťané třemi góly rozhodli o vítězi. Na výhru 5:2 z 10. září však na ledě mistrovských Pardubic nedokázali navázat. Podlehli jim 3:1, jedinou trefu Holešovických obstaral Radek Smoleňák.

Marodka sparťanů se výrazně ztenčila. Jediný otazník visí nad startem Ondřeje Kratěny. Jinak se trenérům Volkovi a Holaňovi hlásí kompletní sparťanská družina.

V týmu Sparty hrají:

SMOLEŇÁK, TON
Radek Smoleňák Petr Ton

Třiadvacetiletý Radek Smoleňák patří mezi hrstku posil, které Sparta lovila za oceánem. Urostlého forvarda vychoval kladenský hokej, v dresu Středočechů odehrál desítky zápasů za dorost a juniory. Neunikl však vábení zámořských skautů a velmi brzy odcestoval do kanadské juniorské soutěže. 7krát nastoupil za Tampu Bay, v dubnu letošního roku se však upsal Spartě. A hned ve svém prvním zápase vstřelil branku. Jen tím však upravil skóre na výsledných 3:1 pro Východočechy.

Na krále střelců základní části uplynulé sezóny se upírají zraky snad všech sparťanských fanoušků. Potvrdí dominanci mezi ligovými střelci i letos? Petr Ton se sice přes léto potýkal se zraněními, do přátelského utkání s Boleslaví už ale nastoupil. Jen připomeneme, že vloni nastřílel ve 48 zápasech 34 branek.

Vzájemné zápasy v minulé sezóně:

Hned v prvním měření sil si na nenápadném Kladně Volkovi svěřenci řádně smlsli. První kotouč za záda středočeského gólmana prolétl už ve čtvrté minutě, kdy jej do branky dopravil kanonýr Petr Ton. Každé dvě minuty pak sparťané navyšovali skóre. V osmé minutě domácí udržovali pohodlný odstup 3:0. Kladenští se zmohli jen na kosmetickou úpravu skóre v patnácté minutě. Ve druhém dějství zvyšoval náskok Langhammer, další tři trefy zaznamenali Pražané v následujících dvaceti minutách. V tomto klání navíc Holešovičtí nasázeli nejvíc branek za celou sezónu. Středočeši odcházeli z ledu vypráskaní rozdílem 8:1.

O poznání vyrovnaněji se síly rozložily ve druhém střetnutí. Po čtyřiceti minutách na ukazateli skóre svítilo nerozhodné 1:1. Rozuzlení přišlo v poslední fázi hry, kdy nejprve vrátil vítěznou náladu na hokejky Sparty Petr Ton, jehož posléze střelecky doplnil kolega Jakub Langhammer, který v rozmezí dvou minut rozhodl o vítězství Pražanů 4:1.

Roli favorita hráli sparťané přesvědčivě i ve třetím vzájemném utkání. Po první třetině utekli svým protivníkům na rozdíl dvou branek, které zařizovali Kratěna s Netíkem. Ve 49. minutě se gólově uvedl i Jakub Koreis. Za záda spolehlivého Přikryla prošla pouze jediná střela. V 52. minutě korigoval stav utkání Eberle.

Naposledy v sezóně se tyto dva kluby střetly dvě kola před koncem základní části na ledě Kladna. Sparťané se bez větších obtíží ujali vedení, které postupně navyšovali až na hodnotu 3:0. Kladno se vzpamatovalo až v poslední dvacetiminutovce, v níž dokázalo snížit na rozdíl jediné branky. Naděje na srovnání jim však v poslední minutě sebral Ondřej Kratěna. Trefou do prázdné branky pečetil skóre zápasu na konečných 4:2.

První domácí utkání v novém ročníku extraligy Sparta odehraje v neděli, 19. září v 17:00. Zápas nevysílá žádná televizní stanice. Nechystáte-li se sparťany podpořit osobně v ochozech TESLA ARENY, o zápas však stejně nepřijdete. Na internetu jej vysílá živě televize tv.hokej.cz. A připraven bude tradičně i textový přenos na stránkách onlajny.cz.