2. 4. 2019 Daniel Ryl

Finále juniorů začíná! Sparta hostí Třinec

Junioři Sparty se chystají na vrchol aktuální sezony. Svěřenci Jana Tlačila postoupili v play off DHL Extraligy juniorů přes Liberec a Plzeň až do finále, v němž se utkají o titul s Třincem, a které zahájí ve čtvrtek 4. dubna od 18.30 hodin na domácím ledě v holešovické Tipsport areně. Mladíci Sparty tak potřebují i vaši podporu, aby do finálové série, hrané na dva vítězné zápasy, vstoupili pravou nohou a k Ocelářům odjížděli s výhrou v kapse. Vstup na první utkání je zdarma.

Sparta zvládla inkfarktovou bitvu s Plzní a chce první titul!

Finálová série bude zajímavou bitvou dvou ambiciózních celků, které pomýšlí na nejvyšší příčky. Sparta si v cestě do finále musela poradit nejprve s Libercem a v semifinále narazila na Plzeň. Pražané nejprve zvládli domácí utkání, které po velké bitvě vyhráli na domácí půdě 4:3 po prodloužení. Nejlepší tým základní části a nadstavby o pořadí v play off, ale následně prohrál v Plzni těsně 2:3 a o postupujícím rozhodoval třetí duel.

0
Sparta na svůj první juniorský titul stále čeká. Naposledy vyhrála v sezoně 1993/1994, ale to se hrála pouze liga staršího dorostu.

V něm se diváci dočkali branky až ve 47. minutě, kdy se ujali domácí vedení a dokázali zareagovat i na rychlou odpověď Sparty. Ta nakonec sáhl po power play, která se vyplatila, protože Tomáš Schwamberger poslal utkání 61 vteřin před koncem do prodloužení. V něm gól nepadl a v nájezdové loterii rozhodl o výhře 3:2 útočník Ondřej Pšenička, který potvrdil roli nejproduktivnějšího hráče play off a poslal svůj tým do finále.

"Je to úžasný. Zvlášť když jsme minutu před koncem ještě prohrávali, ale nezabalili jsme to, hráli jsme pořád dál a v šesti se nám podařilo vstřelit gól. Je to úžasný, fakt jsme rádi, že jsme to takhle otočili," pochvaloval si v rozhovoru pro www.hokej.cz reprezentační útočník. Sparta tak dostává další příležitost, aby získala první juniorský titul. Naposledy se totiž radovala v sezoně 1993/1994, kdy nejstarší mládežnickou kategorií byla staršího dorostu do 18 let.

PROGRAM FINÁLE PLAY OFF DHL EXTRALIGY JUNIORŮ:

1. FINÁLE - čtvrtek 4. DUBNA - HC Sparta Praha - HC Oceláři Třinec
2. FINÁLE - sobota 6. DUBNA - HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha
případné 3. FINÁLE - neděle 7. DUBNA - HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha

Sparta na Třinec umí! Pomohou jí také lídři bodování?

Finálový soubou bude bitvou dvou týmů, ze kterých mají navrch sparťané. Ve druhé fázi základní části DHL Extraligy juniorů totiž zvládli nejprve úvodní domácí utkání, v němž proti Ocelářům otočili nepříznivý vývoj a nakonec zvítězili jasně 4:1. Třinečtí si však domů odvezli alespoň bod za nadstavbové prodloužení, ale v odvetě se opět radovali Pražané.

Ti ve vyhroceném utkání dokázali odskočit na rozdíl tří branek, náskok už si pohlídali a nakonec zvítězili 5:2, načež zisk tří bodů potvrdili také čtvrtým bodem v nadstavbě. Výsledky ze základní části už jsou ovšem minulostí a Pražané je musí potvrdit. Pomoci by jim k tomu měli také produktivní borci. Na čele kanadského bodování jsou rovnou čtyři sparťané - Ondřej Pšenička (7+8), Patrik Prymula (3+9), Tomáš Schwamberger (6+3) a Lukáš Rousek (3+4). První a třetí jmenovaní jsou navíc nejlepšími střelci celého play off.

Oceláři předvedli parádní gesto fair play, táhne je brankář Malík

Třinečtí Oceláři získali titul už před třemi lety a v cestě za ziskem dalšího zlata je jako první čekaly Vítkovice. Moravsko-slezskou bitvu dvou rivalů nakonec ovládli po čtyřech zápasech Slezané, kteří nejrychlejším možným způsobem ukončili také semifinálovou sérii s Chomutovem. Třinec nejprve vyhrál na severu Čech 3:1 a postup stvrdil ve druhém utkání vítězstvím 6:1 na domácí půdě, před kterým předvedli Oceláři parádní gesto.

Když se totiž Pirátům zhruba 50 kilometrů před Třincem porouchal autobus, domácí místo případné kontumace poslali soupeři vlastní autobus a dokonce mu ho půjčili i na cestu domů. "Je vidět, že chování i nad rámec fair-play z českého sportu nemizí. Když se našim juniorům porouchal autobus, zachovali se Oceláři jako velcí frajeři. Počkali na naše hráče a dokonce pro ně poslali vlastní autobus, který je pak odvezl i do Chomutova," děkoval na svém Twitteru klub z Chomutova.

V rámci fair play se bude hrát i ve finále, kde budou Třinečtí těžit z jistých výkonů brankáře Nicka Malíka, který je s průměrem 1,34 gólu na zápas a úspěšností zákroků 96,75 % nejlepším brankářem play off. Bodování pak vládne útočník Jan Hladonik (2+5), ale sparťané si musí dát pozor na nejproduktivnějšího třineckého hráče základní části Marka Havránka (4+1), nebo Jonáše Peterka (2+4) a produktivního obránce Filipa Krzaka (0+5).

Den otevřených dveří pro budoucí sparťany

Petr Ton: Nabídka Sparty nešla odmítnout

David Stach dres Sparty neoblékne

Sparťanská pětka: Druhý běh pro dobrou věc