25. 2. 2005 Vojtěch Gibiš

Gólový návrat na body nestačil

Po nemoci se do sestavy vrátil třetí muž kanadského bodování Sparty útočník Petr Ton. Ten vynechal dva zápasy kvůli střevní chřipce spojené s vysokými horečkami. Sice dal druhý gól, čímž dostal Spartu do vedení, ale ani to na výhru nestačilo.
Pár minut po zápase neoplýval Petr Ton příliš dobrou náladou. “Nejsem vůbec spokojen. Nedokážu si vysvětlit, proč jsme takhle hráli. Možná jsme Vary trochu podcenili. Zaskočili nás svou hrou, dělali jsme zbytečné chyby. Dostali jsme góly z přesilovek a byli jsme zbytečně podráždění. Je škoda, že jsme v první třetině za stavu 1:0 nedaly ty dvě , tři šance co jsme měli,“ hledá důvody porážky šikovné křídlo.

Trenér Lener uvedl na pozápasové tiskové konferenci jako hlavní důvod prohry ztrátu respektu k soupeři po několika minutách. “I to byl jeden z důvodů. Nás ale hlavně srazilo vyloučení pět na tři. Cítili jsme po první třetině trochu ukřivdění, neboť jsme hráli 16 minut v třetině Karlových Varů a vyloučení bylo 0:3. Nesmíme se nám tohle stávat. Musíme na to zapomenout a hrát stejně. Představovali jsme si, že jim dáme zase 7:0 a tam asi vznikla chyba,“ svěřoval se svými dojmy jednatřicetiletý forvard.

Petr Ton se prezentoval několika rychlými úniky, jak je jeho zvykem, ale nakonec vstřelil gól pro něj neobvyklým způsobem. “Viděl jsem, že brankáři vypadl puk u tyčky. Chtěl jsem co nejrychleji objet branku než se brankář přesune. Během přesunu to ještě brankář tečoval a spadlo to źa něj. Moc gólů zpoza branky opravdu nedávám, přálo mi štěstí. Několikrát jsem jel nájezd, byl jsem už za obránci a oni mi to na poslední chvíli vyšťouchli. Takže jsem si gólem aspoň trochu spravil chuť,“ svěřuje se jeden z nejrychlejších bruslařů extraligy.

Ale jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré. Podobně viděl porážku od Západočechů i Petr Ton. “Je to pro nás poučení pro play off. Trenér s námi nebyl spokojen, my sami víme, že jsme nehráli dobře. Spadli jsme trochu dolů po posledních třech vysokých výhrách. Mysleli jsme si, že už to půjde samo. Ale jak je vidět, šest gólů asi v každém zápase dávat nebudeme. Musíme si uvědomit, že v play off se bude vyhrávat o gól, o dva.“ Trenér Sparty Slavomír Lener dal původně hráčům v sobotu volno. Avšak po nevydařeném zápase s Karlovými Vary změnil názor a nařídil trénink na 8:30. “Byl to pro nás všechny trošičku šok. Ale asi si to zasloužíme za předvedený výkon. Uvidíme co budeme ráno dělat, možná půjdeme do posilovny. Pokud vím, nebude v aréně led,“ prozrazuje hráč, jenž dlouhé roky úspěšně působil ve Finsku.

V neděli ve Vsetíně využila Sparta z osmi přesilovek čtyři. Dnes ze stejného počtu vyloučení nic nevytěžila. “Je to i o štěstí. A hlavně o tom, co vám soupeř dovolí. Ve Vsetíně jsme dali gól a pak jsme si více věřili. Proti Varům nám puk uskakoval. Zkoušeli jsme tři přesilovkové formace, předtím jsme hráli na dvě. Možná to byl jeden z důvodů. Ale jsou to všechno jenom pozápasové spekulace,“ říká třetí nejlepší střelec Sparty.

Se svými dojmy po nepříliš vydařeném zápase se přišel svěřit i další šikovný útočník Ondřej Kratěna. “Možná jsme si na Vary přehnaně věřili, a hráči Energie nás vyvedli z omylu. Nebyli jsme v utkání tragičtí, ale měli jsme mizernou koncovku,“ rozebíral Kratěna.

Ve třetí třetině mělo utkání docela nervózní průběh, o čemž svědčí i počet vyloučených – deset. Nemyslím si, že by hráli Karlovy Vary nějaký zákeřný hokej. Byly to všechno individuální chyby. V závěru jsme byli nervóznější, protože jsme chtěli vyhrát. Naopak Vary vycítily šanci a z toho pramenil i počet vyloučených. Karlovy Vary nás vrátily zpátky na zem. Doufám, že hned v neděli na Kladně předvedeme lepší výkon,“ konstatuje pravé křídlo třetího útoku.