2. 7. 2024 Daniel Ryl

Gross: Nechci žádnou one man show, jsme tým

Trenér Pavel Gross už po krátkém odpočinku chystá v Holešovicích letní přípravu na další náročnou sezonu, ve které ho s novými parťáky Antonínem Stavjaňou a Otakarem Vejvodou prověří nejen extraliga, ale také Liga mistrů. "V Lize mistrů i přípravě nás čeká náročná zkouška. Budou to těžké zápasy, ale to je dobře! To potřebujeme," dodává s úsměvem zkušený trenér. Druhou část rozhovoru si můžete přečíst v aplikaci HC Sparta+.

Hledáte jako v minulosti fotbalovou inspiraci i na probíhajícím mistrovství Evropy v Německu?
Zas tak velký fanoušek fotbalu nejsem, ale chápu nadšení a euforii, které velký turnaj způsobuje. Sport totiž dokáže díky spojení fanoušků vytvořit něco, co se politice nikdy nepovede. Z fanoušků cítíte sounáležitost a vzájemnou radost, a to třeba i na mistrovství světa v hokeji. Je to svátek sportu, ale já se na fotbal moc nedívám, mám k němu určité výhrady.

Co vám na něm vadí?
Nemám rád simulování a zdržování. Vím, že fotbal fakt bolí. Když jste dole u hřiště a vidíte intenzitu některých soubojů, pochopíte, že bolí hodně. Když ale v televizi vidíte opakované záběry, kde se hráč chytá za obličej, i když dostal do prsou, tak je to skvrna na krásném sportu, jakým fotbal je. Ale začíná mi to vadit i u jiných sportů, včetně hokeje.

Cítíte, že se fanouškovská kultura zvedla i v rámci extraligy?
Na Spartě máme dobré fanoušky, ale je potřeba si uvědomit, že já nesedím v pětadvacáté řadě. Jsem na střídačce, soustředím se na zápas a hru na ledě. Vím, že spousta pokřiků není pěkných a mezi kluby existuje určitá rivalita. Sparta je specifická. Kamkoliv přijedeme, vulgárních slov lítá asi trošku více než obvykle. (usmívá se) Ale je potřeba ocenit, když to fanoušci soupeřů někdy zvládnou nápaditě a bez laciných vulgarit.

Máte díky vysokým domácím návštěvám i větší pocit zodpovědnosti?
Fanoušci jsou pro nás strašně důležití, a to i na venkovních zápasech. Není to jen o volném čase, ale také o financích. Pro fanoušky je Sparta koníčkem, čehož si velmi vážíme. Často jezdí velkou dálku, aby nás viděli hrát a pak jedou zase zpátky. Cítíme, když máme na tribuně přes deset tisíc diváků, dokážou být šestým hráčem v poli. Mají dobrý cit pro hru, a když se nám nedaří, dokážou tým nakopnout. To je pro nás velice důležité.

Nejdůležitější je, aby si kluci psychicky odpočinuli

Fanoušci zůstávají, ale klub opustil váš parťák Miloslav Hořava. Jak jste se sžil se svými novými kolegy Antonínem Stavjaňou a Otakarem Vejvodou?
V první řadě musím říct, že jsme získali dva velmi dobré trenéry. Miloš zanechal ve Spartě obrovskou stopu, je to velmi dobrý trenér a fachman. Jsem ale přesvědčený, že Tonda je stejně dobrý trenér i člověk. To platí i pro Otu, který bude mít na starosti přesilovku a práci s mladšími hráči. Tonda si vezme na starosti defenzivu a oslabení. Všechno ale bude týmová práce. Budeme náš systém probírat a přednášet hráčům společně, nechceme žádnou one man show. Cílem je úspěch mančaftu, kterému se budeme prezentovat jako jeden tým.

Z tribuny vás kryje videokouč Jakub Zelenka. Zvyšuje se přínos jeho i dalších kolegů, kteří zejména díky trenérské výzvě mohou odvrátit kritickou situaci?
Nemá to vůbec jednoduché! I proto mluvím o týmu, do kterého Kuba i s dalšími trenéry patří. Zelí už několikrát prokázal, že je rychlý a pohotový. I v playoff nám velmi pomohl. Někteří soupeři či experti se divili, jak je možné, že gól neplatil, ale bylo by dobré si někdy nastudovat pravidla. Když už nám Kuba dolů něco pošle, je si jistý, že taková pravidla existují. I my trenéři musíme často zapátrat v paměti, jaká jsou pravidla.

Zaslouží si respekt i rozhodčí, kteří mají vteřinu a situaci na videu nevidí?
Souhlasím, určitě bych nechtěl být v jejich kůži. Někdy jim to my trenéři neděláme jednoduché, protože to v daný moment vidíme subjektivně vlastníma očima. Až na záznamu po zápase, případně ihned na střídačce, vidíme, že mají pravdu. I rozhodčí prostě mají své dny, které jsou někdy lepší a někdy horší.

Horší a náročnější část přípravy už hráči zahájili, jaké jsou aktuálně plány?
Je nutné říct, že nejsou pro všechny hráče stejné. Někteří ukončili sezonu po playoff a už na začátku května odstartovali suchou přípravu s Ondrou Ježkem. Kluci jako Chlápa anebo Kousy ale kvůli reprezentaci potřebovali o dva týdny navíc. Kempes s Krejčou si to protáhli dokonce až na mistrovství světa, takže potřebují pořádnou pauzu.

Aby byli hlavně psychicky v pohodě?
Nám jde o to, aby kluci měli dobrý odpočinek. Je prioritou, aby měli chuť na hokej, protože není nic horšího, když ho budou mít v prosinci dost. Musíme si uvědomit, že sezony jsou čím dál náročnější. Přibývá zápasů, ale hlavně se hrají ve vyšší intenzitě. Do toho přijde Champions Hockey League, takže psychickou stránku nesmíme podcenit. Velký vliv má i cestování, které je strašně náročné. Uvidíme, jak to půjde dál, ale všichni mají od Ondry Ježka vynikající servis na přípravu a odpočinek.

Byl odpočinek důvodem, proč jsme nejen my v playoff zvolili cestu letadlem, což zejména fanoušci soupeřů kvůli následným porážkám zlehčovali?
Nesmíte se na regeneraci koukat krátkodobě. Koukáme jen na daný den zápasu, ale výhodou můžou být i dva tři dny dopředu. Kdo se zajímá o regeneraci, tak chápe, proč je letadlo zejména v playoff příjemnější a výhodnější, než zvolit autobus.

Mladí potřebují čas, mohli bychom jim křivdit

Těšíte se na letní návrat do Wolfsburgu?
Je třeba říct, že Wolfsburg měl enormní zájem s námi hrát už minulý rok, takže nám ve všem vyšel vstříc. Vyrážíme do Německa už o den dřív, protože to přece jen není tak blízko. Čeká nás solidní příprava na Champions Hockey League, kde máme ve skupině dva německé týmy. Berlín známe trošku víc, ale každá liga má svá specifika. Celá příprava bude velmi kvalitní, aniž bychom museli jezdit někam daleko. V Česku hrajeme jen v Plzni, pak máme Poděbrady anebo Milevsko, na které připojíme naše týmové soustředění.

Němce jsme zmínili, co čekáte od britského Sheffieldu?
Už jsem jednou hrál s Mannheimem v Cardiffu, takže vím, že nás nečeká nic lehkého. Na začátku sezony má každý plno sil a chce se ukázat. Tak to vypadalo i tenkrát. Přijdou je podpořit diváci, všichni budou lítat a srážet se. V předešlé sezoně navíc vyhráli všechno, co mohli, takže rozhodně narazíme na dobré mužstvo s řadou zajímavých hráčů.

Bude důležité podchytit začátek skupiny?
Určitě ano. Na začátek máme doma Tapparu a Féhervár, což je také zajímavé mužstvo. Je to poloviční nároďák Maďarů, který má solidní cizince. Čeká nás těžká zkouška. Budou to těžké zápasy, ale to je dobře! To potřebujeme! (usmívá se)

Otevírá se šance pro mladší hráče?
Chceme integrovat mladší hráče, ale musíme si přiznat jednu zásadní věc. Když se v playoff kouknete na nejsilnější týmy, které chtějí něco vyhrát, nevidíte sedmnáctiletého hráče. Vlastně v žádném mančaftu. Buď tu natolik kvalitní mladí hráči nejsou, nebo už prostě odešli do zahraničí. Celkově je to pro český hokej škoda, protože ligu máme velmi dobrou, ale hraje se bez košíkářů. My se jim snažíme dát prostor během sezony, přičemž ideální příležitost je, když vás trápí marodka. V uplynulé sezoně jsme se o to snažili pravidelně. Naschvál jsme si žádného hráče nenechávali dlouho a spíše kluky střídali na kratší dobu podle potřeby.

Chce to s mladými hráči trpělivost, abyste jim brzkým vytažením spíš neuškodili?
Musíme si uvědomit, že skok z juniorů do extraligového áčka je obrovský. Kdyby se mladému hráči přestalo dařit, možná bychom mu křivdili, že je špatný a na extraligu nemá, přestože to není pravda. Musíme být trpěliví, aby se kluci dva tři roky vyhráli třeba v Litoměřicích a posunuli se dopředu. Sparta, Třinec i Pardubice mají nabité týmy, do kterých je těžké se dostat, ale je nezbytné, aby kluci získali alespoň nějakou zkušenost. Druhá liga je k tomu ideální příležitostí. Čím víc ledu dostanou, tím víc se posunou.

  • V čem vidí důvody neúspěchu v minulé sezoně?
  • Co mají přinést noví hráči?
  • Jak vidí spolupráci sparťanských brankářů v minulé a blížící se sezoně?

Druhou část rozhovoru najdete v aplikaci HC Sparta+!

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší