24. 9. 2007 Lucie Vítková

Hanzlík: Soupeři se musí bát už před Prahou

Dva zápasy, dvě vítězství v T-Mobile Areně oslavují hokejisté pražské Sparty. Zatímco s Litvínovem obránce Jan Hanzlík vítězný gól vstřelil, v derby s rivalem ze Slavie vítěznou branku připravil pro spoluhráče Langhammera. Z domácího stánku Holešovických se tak postupně začíná budovat znovu pevná tvrz, odkud si soupeři odvážejí body jen zřídka kdy. "Soupeři se musí bát už před Prahou," žertoval krátce po střetnutí usměvavý bek.
Pražské derby přilákalo do Holešovic více než jedenáct tisíc diváků, kteří shlédli tradiční nadprůměrnou podívanou dvou nesmiřitelných rivalů. Dvě třetiny měla navrch domácí Sparta, poté nabrala druhý dech Slavia a na ledě se začalo jiskřit. “Určitě to byl vyhecovaný zápas, ale zdaleka už ne tolik jako vloni či před dvěma lety,“ poohlédl se po zápase domácí bojovník Jan Hanzlík.

“Dvě třetiny jsme hráli dobrý hokej, ale pak jsme se opět zbytečně zatáhli a přestali hrát. Jako bychom je podcenili," kroutil hlavou rodák z Mladé Boleslavi. Přitom o přestávce před závěrečným dějstvím o možné vzpruze Slavie byla v kabině Holešovických řeč. “Jirka Vykoukal připomínal, že v Karlových Varech Slavia dokázala smazat jejich náskok a ať tedy hrajeme opatrně,“ vrátil se k dění o pauze dlouhovlasý zadák. “Taky se říká, že mužstvo které nedá přesilovku pět na tři nemůže vyhrát zápas. My ho vyhráli, ale stálo nás to zbytečné nervy. Uchlácholili jsme se, a to by se nemělo stávat,“ kál se služebně jeden z nejstarších sparťanů, když si vzpomněl na dlouhou dvojnásobnou přesilovku z poslední třetiny.

Mrzet může Hanzlíka především situace ze čtyřiačtyřicáté minuty, kdy se nachomýtl u druhé branky Slavie. “Křikli jsme na sebe s Dubískem, že každý máme jednoho hráče. Byl jsem mezi nimi pozičně, první střela mě trefila do kotníku, odrazila se k Červenkovi a ten ji zametl do branky. Je to škoda, kdyby se jeden útočník alespoň stáhl, mohlo to být jinak,“ litoval pětadvacetiletý hokejista. Náladu mu však zlepšil fakt, že si připsal asistenci u vítězné branky Jakuba Langhammera. “Lanýž poděkoval, zřejmě bude i nějaké malé ocenění,“ usmíval se dobře naladěný Hanzlík.

Ten má v očích veřejnosti i novinářů spíše vizitku defenzivního obránce či nebojácného raubíře. Ovšem v úvodu extraligy si ve čtyřech zápasech Hanzlík připsal již dva body a vede statistiku beků svého mužstva. Navíc oba jeho body znamenaly pro Spartu vítězství, tedy plný bodový zisk. “To je na mě hodně slušné. (úsměv) Statistiky ale příliš nesleduji, teď tedy o tom vím, ale jinak mám v mužstvu spíše tu černou práci. I když trenéři mi dávají důvěru i na přesilovky a hodně mě nabádají ke střelbě, tak díky patří také jim,“ říká skromně hráč s osmatřicítkou na zádech.

Vizitky raubíře se ovšem nezbavil ani v derby, kde se několikrát postrkoval se soupeřem. Nejvíce jej obletoval zejména Radek Duda, který není u diváků v T-Mobile Aréně zrovna oblíbený. “Na začátku byl krotký, snažil jsem se ho nevšímat. Na konci mi ale uštědřil tři sekery, dovolil si opakovaně také na Petra Nedvěda. Snažil jsem se o tom bavit s rozhodčím, ale ten mi vysvětlil, že je to ve hře a tudíž je vše v pořádku. Když jsme vyhráli, nějaký Duda mě netíží. Zabývali jsme se hrou, nikoliv soupeřem,“ mávl Hanzlík rukou nad výstřelky Dudy, který zejména v závěru utkání působil podrážděně.

Také v poslední potyčce prvního pražského derby Hanzlík figuroval, tentokrát se postrkoval se Žižkou v brankovišti Tomáše Duby, když časomíra v T-Mobile Aréně počítala poslední vteřiny. “To bylo spíše taktické. Deset sekund před koncem nám začali poštuchovat do branky, tak jsem se musel chytit s Žižkou a naznačit potyčku, aby se vhazovalo venku z pásma. Nic víc v tom z mé strany nebylo,“ uzavíral dění za derby bek, jenž mezi muži Sparty načíná osmou sezónu.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila