4. 10. 2002 Miroslav Grossmann

Havelka na Spartu nedá dopustit

V zápase s Vítkovicemi si premiérový gól v sezóně zapsalo do statistik hned několik hráčů Sparty Praha. Vedle Martina Richtera a Richarda Žemličky přispěl do gólového účtu precizně provedeným blafákem sparťanský odchovanec Petr Havelka, který nahradil od druhé třetiny na pravém křídle Leškova útoku Martina Špaňhela.
Petře, jaká je teď v mužstvu nálada po vítězství nad Vítkovicemi?
Nálada je v kabině pořád stejná, žádné problémy si nepřipouštíme. Herně to sice není nejlepší, ale vlastně jsme skoro jen vyhrávali, až v Litvínově jsme prohráli. Proti Vítkovicím jsme věděli, že se nám podaří zvítězit.

Dokázal jsi vstřelit první branku v sezóně, takže určitě jsi spokojen.
Určitě, měl jsem ohromnou radost. Byla tam výhoda, že jsem se dostal do třetí lajny, i když na úkor Martina Špaňhela. Zranění samozřejmě nikomu nepřeji.

Brankáře Faltera jsi překonal blafákem, je to tvůj oblíbený styl zakončení?
To ne, prostě jsem jen vyhodnotil situaci (úsměv). Udělal jsem to spíš instinktivně a vyšlo to. Předcházela tomu taky parádní přihrávka Petra Lešky.

Daniel Branda se přesunul ze čtvrté lajny do první a střílí jednu branku za druhou. Ty jsi teď dostal příležitost ve třetí a hned ses také zapsal do listiny střelců. Měli by tedy hráči ze čtvrté lajny dostávat více možností?
To bych neřekl. Tady se ten kádr prostě moc nemění, teď ovšem dostáváme více příležitostí. Trenér Hynek nám říkal, že bychom s Kašpim hráli v jiném týmu tak druhou lajnu.

Právě. Objevily se v létě nějaké nabídky z jiných klubů?
Nějaké ano, ale nic konkrétního. Loni jsem toho moc neodehrál, takže se možná báli, že jsem často zraněný. Ve Spartě jsem ale spokojený, nedám na ní dopustit. Podepsal jsem tu novou smlouvu na jeden plus jeden rok.

Myslíš, že je v současnosti úloha hráče čtvrtého útok ve Spartě tvé maximum?
Určitě bych chtěl výš, ale co chci já, se nemusí shodovat s míněním jiných. Věřím, že když budu dělat maximum, podaří se to.

První prohra Sparty přišla v Litvínově, který hrál velmi sebevědomě. Byl rozdíl právě v psychické pohodě?
My jsme měli sebevědomí taky, nedokázali jsme ho ale prodat na ledě. Kluci moc chtěli, ve hře se to však neodrazilo. Nedostali jsme se pořádně do zápasového tempa.

Začali jste čtyřmi zápasy na domácím hřišti, zápasy venku hrají mužstva přeci jen jiným stylem. Neprojevila se i tato „nerozehranost“ na hřištích soupeřů?
My jdeme do každého zápasu se stejnou taktikou. Hrát dobře do obrany, ale to se nám nedařilo, i když jsme si to před zápasem v kabině řekli.

Spartě se opět začíná zaplňovat marodka, nebojíte se opakování loňské sezóny, kdy se jste se museli vypořádat s velkým počtem zraněných hráčů?
Určitě je to nepříjemný, se zraněním však musí každý počítat. Jsou tu kluci, co dokážou Jardu plně nahradit. Teď podepsal i Slavík, takže to myslím bude dobrý.

Zápasy Sparty se zatím setkávají se skromným zájmem fanoušků. Chybí vám větší podpora z jejich strany?
Skromný ty návštěvy jsou, ale i těch dva a půl tisíce, co bylo na Vítkovicích má ruce, pusy, můžou fandit. Není ale příjemný slyšet pískot při odchodu do kabin po první třetině, když vedeme 1:0.

Sparta měla odložený začátek extraligy o několik dní kvůli povodním, postihla nějak voda tebe osobně?
Přímo mě vůbec ne. V Praze teď autem nejezdím, nemám na ty zácpy nervy. Využívám radši MHD, je to rychlejší.