28. 2. 2005 Vojtěch Gibiš

Havlátovi se vrací forma

Ani sobotní mimořádný ranní trénink nepomohl Spartě k tomu, aby na Kladně bodovala. Po dvanácti minutách prohrávala totiž 0:3. Ve zbytku zápasu se pak sice Sparta vzchopila, když ještě v první třetině snížil agilní Martin Havlát.
Několik minut po zápase vysvětloval, proč se i přes zlepšený herní výkon nepodařilo utkání aspoň zremizovat. “ Kladno mělo skvělý začátek, využili naše chyby. Hlavním důvodem porážky byl ale Zdeněk Orct. To byla ta hlavní překážka, chytal skvěle. Myslím si, že díky němu Kladno vyhrálo.“ ¨Pro Spartu znamenala porážka od Kladna druhou porážku v řadě, což nebyl letos častý úkaz. “Proti Karlovým Varům jsme hráli hodně špatně. Nezasloužili jsme si vyhrát, což se také splnilo. Na Kladně to bylo úplně o něčem jiném. Sice jsme prohráli, ale prohráli jsme nešťastně. Od stavu 3:0 pro Kladno jsme do toho všichni dali srdce a bojovali až do konce, myslí si útočník Ottawy Senators.

V pátek po prohraném zápase s Vary říkali hráči, že je to varování. Přesto to na začátku zápasu s Kladnem nevypadalo, že se z něj hráči poučili. “Začátek jsme opravdu nezvládli. Poté jsme ale hráli dobře. Prohrávat zápas o tři góly ve dvanácté minutě není nic příjemného. Proto jsme začali potom dřít a snažili jsme se s utkáním ještě něco udělat. Bylo jsme úplně jiné mužstvo než v prvních dvanácti minutách,“ rozebírá poslední posila Sparty.

Martin Havlát se snažil najít i pozitivní aspekty na dvou nepovedených zápasech. “Musíme se poučit z vlastních chyb. Na Kladně jsme padesát minut hráli dobře, musíme takhle hrát po celý zápas. Musíme být dobře připravení na začátek play off,“ burcuje sebe i spoluhráče třiadvacetiletý hráč. Sparťanští hráči zasypávali Orcta jednou střelou za druhou, ale pozorný kladenský brankář si skoro se všemi dokázal poradit. “Měli jsme spoustu šancí. Z takového počtu šancí by jsme měli něco dávat. Neméně důležité ale také je, že jsme si vůbec ty šance vytvořili. Orct měl ale dnes skvělý den,“ chválí exlitvínovského brankáře Havlát.

Když přicházel Havlát do Sparty byl měsíc bez zápasového vytížení. Sám tvrdil, že by se mohl dostat do formy na začátek play off. A zřejmě se jeho slova potvrzují, na Kladně byl nejlepším útočníkem hostů. “Před play off mám ještě jeden zápas. Cítím se ale stále lépe a lépe. Snažím se co nejlépe připravit na nejdůležitější část sezóny – play off.“ Středočeské derby se hrálo s velkým nasazením z obou stran. “Velmi se to podobalo zápasu play off. My jsme takhle museli hrát, pokud jsme chtěli pomýšlet na zisk bodů. Byl to zajímavý zápas jak pro hráče, tak pro diváky. Za stavu 3:0 pro Kladno jsme to museli začít více řezat. Bohužel jsme ale neudělali ten poslední krůček k zisku bodů,“ konstatuje hráč, jenž působil ve Spartě i na začátku sezóny 2003/2004.

Po třech inkasovaných gólech odvolal trenér Sparty Slavomír Lener z branky zkušeného Břízu, a nahradil jej náhradníkem Pöpperlem. “Už jsem ani nečekal, že si ještě zachytám. Už když jsme dostali druhý rychlý gól, začal jsem se trochu připravovat. Po třetím gólu mě trenér řekl, že mám jít do brány,“ prozrazuje nejlepší gólman extraligy dle statistik.

Naskočit do rozjetého zápasu jistě není nic jednoduchého.“Důležité bylo přežít zbytek třetiny a snažit se ještě snížit. Což se povedlo. Kluci hlavně poté přestali dělat chyby.“ prezentuje svůj názor dvacetiletý brankář. “Těžko říct, proč nám utekl začátek zápasu. Musíme se na to příště lépe připravit, hlavně směrem k play off,“ říká brankář, jenž do extraligy nakoukl poprvé v loňském play off ve Vítkovicích.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila