20. 3. 2007 Lucie Vítková

Hlaváč: Vítězný gól je z dílny Vykoukala

Sparta v druhém semifinále dala zapomenout na předchozí nezdar a úvodní prohru napravila hned v nejkratším možném termínu. Pod Ještědem rozlousknul drama necelých šest minut před koncem utkání forvard Jan Hlaváč, jenž si v nadstavbové části připsal na svůj účet již čtvrtý vítězný gól Holešovických.
Svěřenci trenéra Výborného naskočili do druhého zápasu ve velkém stylu. Od prvních minut napevno zamknuli obranná vrátka a trpělivě na svého soupeře čekali. “Včerejší výkon jsme nemohli zopakovat, to bychom také mohli skončit s propadákem 0:4 na zápasy. Museli jsme si sednout a vše si vyříkat, a zafungovalo to,“ přiznal po zápase třicetiletý Hlaváč.

A opravdu. Sparta působila uvolněně, více si dovolila. Hniličku se snažila zaměstnávat z každé střelecké pozice, jenže liberecký strážce svatyně měl tentokrát svůj den a z mnoha soubojů se sparťanskými gladiátory vzešel jako vítěz. “To byl jeden z cílů, pálit z každého místa. Věřili jsme, že tam může padnout třeba i laciný gól. To se sice nepodařilo, ale dostali jsme se do tlaku a zápas měli pod kontrolou,“ přikyvuje rodák z hlavního města.

Na ledě se rovněž přiostřilo. Rázem se rozplynula přátelská atmosféra. Mantinely duněly, hlediště vřelo. Zkrátka pravá bitva ve vyřazovacích bojích. “Nechci to říci, ale včerejší zápas jsme odehráli jako přípravné utkání. To se již nemohlo opakovat, takže jeden z dalších plánů byl také přitvrdit. Na ledě se přiostřilo, bylo to znát,“ s úsměvem na tváři přitakával útočník, jenž v létě posílil Spartu ze Švýcarska.

Dlouho nerozhodnou partii rozlousknul právě Hlaváč, když necelých šest minut před závěrečnou sirénou umnou tečí v přesilovce vrátil Holešovickým vedení. “Trošku to trénujeme. Jirka mi to v tréninku zkouší hodně pálit na hokejku, protože když se to povede, brankář je bez šance. Jde do rozkleku a na změnu rány nemůže stihnout zareagovat,“ vypráví spokojený Hlaváč. Právě velezkušený obránce Vykoukal je šéfem všech sparťanských přesilovek, kde na hrotu rozdává puky od modré čáry. “Jirka je starší zkušený hráč a s ním na přesilovce trénujeme spousty věcí. Tato šablona je pouze jedna z mnoha z jeho dílny,“ nechce více prozradit český reprezentant.

Hlaváč má na branky čuch, a v letošním play off především na ty vítězné. Zlínské Medvědy ve čtvrtfinále potopil vítězným úderem třikrát, ve druhém semifinále složil také liberecké Tygry. “Tohohle gólu si ale vážím nejvíce. Za stavu 1:1, pár minut do konce… Jsem rád, že se to povedlo,“ mne si ruce forvard, jenž ve slavné NHL oblékal dresy čtyř klubů.

V závěru si Pražané situaci ještě mírně ztížili, když na čtyři minuty odputoval za katr mladý Dragoun. Liberci se naskytla možnost přesilové hry, kterou umocnili domácí odvoláním Hniličky a hráli v šesti proti čtyřem. “Čtyři minuty, co jim dal, je dost, ale stane se. Možná jsme měli malinko výhodu, že jsme v závěru mohli puky jen vyhazovat daleko od brány,“ hledal Hlaváč na svízelné situaci alespoň minimum výhody.

“Jeli jsme do Liberce pro jedno vítězství, což se podařilo, takže jsme cíl splnili,“ doplnil velezkušený hráč nakonec. Sparťany navíc může těšit, že po více než třech letech prolomili prokletí liberecké Tipsport Areny a z pod Ještědu odvážejí vítězství. “Každá výhra nám pomůže psychicky, tahle obzvláště,“ dodává úplným závěrem.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Ligu mistrů odstartujeme v Holešovicích!

Příprava pokračuje, Spartu čeká derby!

Šmerha: Fanoušci byli skvělí, užili jsme si to!

SPA - KVA 2:3sn - Po boji prohra v nájezdech