29. 11. 2006 Lucie Vítková

Hlavně vítězit doma, přeje si Tabaček

Velice slušný výkon předvedl ve Vsetíně slovenský obránce Ján Tabaček. Rodák z Martina působil jistě, nechyboval a na začátku třetí třetiny zastavil rodící se obrat Valachů. V přečíslení domácích se v pravý čas položil do přihrávky a pomohl odvrátit nebezpečí.
“Chtěli jsme hlavně napravit ztracené body doma v utkání se Znojmem. Těší nás, že je odvážíme ze Vsetína, hraje se tady velice nepříjemně,“ rozpovídal se šestadvacetiletý subtilní obránce Pražanů. Opravdu, zápas Sparta načala s chutí. Využila dvě přesilovky, Vsetín však v početní výhodě odpovídal krátce před koncem první dvacetiminutovky.

Ve druhé části se ovšem hra obrátila, na úder Sparty v početní výhodě dokázali domácí ve stejné herní činnosti udeřit dvakrát a jasně se vyvíjející zápas zdramatizovat. “Trenéři nám před utkáním říkali, že Vsetín dal při hře v pěti snad jen čtyři branky doposud. Všechny ostatní dal v přesilovkách, má je nacvičené a hraje je velice dobře. My jsme o tom věděli už z prvního představení tady, přesto jsme si to nedokázali pohlídat. Naštěstí jsme tentokrát zvítězili my,“ ulevil si hráč se zámořskými zkušenostmi.

Při hře v pěti na obou stranách se slabě zaplněný stadión ve Vsetíně branky nedočkal. Zelenožlutí mladíci byli favorizovanému celku statečným soupeřem a drželi po celý zápas s Pražany krok. “Na Lapači je malé hřiště, prostor je v pěti přehuštěný. Navíc domácí mají nebojácný a houževnatý tým. Šance jsme měli, ale nedokázali je využít,“ litoval dvojnásobný mistr slovenské extraligy se Slovanem Bratislava.

Tabaček se v letošním ročníku vrývá sparťanským fanouškům do paměti častým vyhazováním puku za hrazení, za což následuje trest za zdržování hry. V posledních kolech si již na tento prohřešek dává pozor. “Snažil jsem se na to dávat pozor už předtím, ale občas mi štěstí nepřálo. Puk se mi postavil, skákal mi a nebo mi sklouzla hokejka. Nyní jsem ale ještě obezřetnější, je to zbytečná chyba, která oslabí mužstvo,“ uvědomuje si defenzivní zadák.

Ve Vsetíně se blýskl Tabaček výborným obranným zákrokem zkraje třetí třetiny. Valaši sahali po obratu v utkání, řítili se do přečíslení proti osamocené sparťanské osmdesátce. Ta se však v pravý okamžik položila do přihrávky, čímž zastavila rodící se nebezpečí před brankářem Dubou. “Měl jsem trochu štěstí. Kdyby šla přihrávka vzduchem a druhý hráč dal branku, byla by to moje chyba. Trenéři by mě asi moc nepochválili, protože to byl můj hráč. Jsem rád, že mi to vyšlo,“ vykouzlil spokojený úsměv na tváři Tabaček.

Celé mužstvo už nyní vzhlíží vstříc sérii domácích zápasů. Sparta jich na svém ledě sehraje v řadě tři a lehcí protivníci ji nečekají. “Doma musíme jednoznačně vyhrávat, není možné v takto vyrovnané soutěži ztrácet zápasy doma. Máme jich hodně za sebou, do každého půjdeme s tím, že chceme naplno bodovat a posunem v tabulce si třeba udělat hezké, pohodové Vánoce,“ uzavírá před odjezdem do Prahy člen širšího kádru slovenské reprezentace.