26. 2. 2019 Marek Táborský

Hlinka: Musíme být všichni na jedné lodi

Nejproduktivnější hráč v historii klubu se ve středu vrátí na extraligový led. Sparťanský útočník JAROSLAV HLINKA se ve své misi pokusí vrátit spoluhráčům ztracené sebevědomí. „Sezona ještě není u konce, musíme se jen zbavit nervozity,“ burcuje hrající legenda klubu.

Ve středu si po necelém roce opět zahraješ za svůj tým. Spartě se pokusíš pomoci v nepříliš příznivé situaci. Jak prožíváš svůj návrat?
Těším se, ale zároveň je to pro mě trochu zvláštní situace. Vracím se téměř po roce, kdy jsem nehrál extraligu, jen pár zápasů za Vrchlabí. Udělám ale všechno pro to, abych své Spartě a klukům v kabině v této situaci pomohl, jak nejlépe budu umět. Ať už na ledě, nebo v kabině, udělám všechno proto, aby se nám podařilo sezonu zachránit a skončit na nejvyšším možném místě.

Cítíš se na ledě už ve své „staré“ dobré kůži?
Na tréninku se už cítím celkem dobře. Trénink je ale něco úplně jiného než zápas. Začátky ve Vrchlabí ale byly úplně jiné než teď. Cítím se dobře. Ale čeká mě jiná soutěž, sice jsem odehrál pár zápasů, ale extraliga mě teprve pořádně prověří.

Už víš, jaká role tě čeká v současném týmu?
Má role se od chvíle, kdy jsem se vrátil do Sparty, víceméně nemění. Snažím se klukům co nejvíce pomoci a uvidíme, zda odehraju celý zápas nebo jen určité části. Záleží na citu trenérů, vývoji zápasů, jak mě budou chtít využívat a potřebovat. 

Nemyslím si, že by si kluci zasloužili bojkot fanoušků. Až do této chvíle jsem byl defacto také jen fanouškem Sparty, viděl většinu zápasů. Ve většině z nich jsem viděl jistou křeč, ale rozhodně ne to, že by jakýkoliv zápas vypustili.
Jaroslav Hlinka

Trenér Uwe Krupp tě prý plánoval zařadit do týmu již dříve, je to pravda?
Jedna varianta proběhla kvůli tomu, že byl jeden z kluků nemocný. Nebylo to tehdy tak blízko. Uvidíme, jak to bude nyní vypadat.

Kolik tréninků jsi s týmem absolvoval?
Jsme spolu přibližně měsíc, bude to v řádu desítek. Na tréninku jsem se cítil fajn, moc jsem si to užíval. 

Musel ses znovu sžívat s kabinou? Spoustu hráčů znáš z loňské sezony…
To vůbec nebylo potřeba. Známe se velice dobře a s novými hráči také nebyl žádný problém. Kabina funguje skvěle a kabina mě přijala úplně v pohodě. Vrátil jsem se do známého prostředí.

Viděl jsi všechny zápasy na vlastní oči? Proč se týmu aktuálně nedaří?
Všechny ne, ale většinu ano. Chybí nám pohoda a klid na hokejkách, je to hodně o hlavách. Když hlava nefunguje tak, jak by měla, kluci si nevěří, dělají některé věci jinak, než by chtěli. Z přemíry snahy pak vznikají chyby, netroufneme si drzejší věci, nedovolíme si tolik, než kdybychom byli v pohodě. Radši než podržet puk jej raději odehrajeme… Jsme bázlivější, dobře si uvědomujeme postavení v tabulce. Teď nezbývá než se pokusit té nervozity zbavit. 

Bude i toto tvoje role? Více nabudit spoluhráče, aby si věřili?
V tom bych mohl pomoci především, pokusit se jim dodat více klidu. V nejbližších zápasech je třeba mít co nejčistší hlavu, aby každý dokázal podat co nejlepší výkon. Jak po fyzické, tak zejména mentální stránce. 

Fanoušci jsou po nevýrazných výkonech nespokojení, plánují bojkot…
To mě mrzí. V této situaci bychom jejich podporu potřebovali nejvíc. Zbývá posledních pět zápasů, z toho čtyři hrajeme doma. Nemyslím si, že by si kluci zasloužili bojkot fanoušků. Až do této chvíle jsem byl defacto také jen fanouškem Sparty, viděl většinu zápasů. Ve většině z nich jsem viděl jistou křeč, ale rozhodně ne to, že by jakýkoliv zápas vypustili. Myslím, že výsledky jsou spíš o nervozitě, než že by se na cokoliv vykašlali. Podporu fanoušků teď potřebujeme a myslím si, že si ji i zasloužíme. Tým dělá co může a čeká ho důležitá část sezony, která ještě rozhodně není u konce. Určitě není čas sezonu teď zabalit. Teď by všichni sparťani měli zůstat na jedné lodi a bojovat.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Trenérský štáb A-týmu doplní Tomáš Hamara

Program CHL: start na severu a domácí série

Výborný: Titul 2000? Nejsilnější tým Sparty

​Šrek: Dítě na hokej? Pomůže i charakterově