2. 3. 2014 Tereza Velikovská

Hlinka: Urputná obrana nás čeká i v play off

Ve čtvrtém derby sezony sešívaní poprvé obrali Spartu o body. Ačkoliv sparťané na ledě rivala dvakrát stáhli náskok soupeře, v prodloužení se radovali domácí hráči. Ti tak Holešovickým prozatím pokazili radost z extraligového rekordem v počtu bodů v základní části. „Když to neuděláme, tak se samozřejmě nic neděje. Ale byla by to škoda, když nám k překonání chybí dva body a hrajeme ještě dvě utkání,“ říká útočník JAROSLAV HLINKA, který asistoval u obou sparťanských branek.

Na rozdíl od skvělého vstupu do zápasu na půdě Vítkovic se sparťané v derby dlouho rozkoukávali a nemohli najít recept na slávistickou obranu. „Slavia hrála dobře a důrazně. V defenzivě byli kompaktní a pospolu, my jsme na to asi nebyli speciálně první třetinu tak nějak připraveni, byli jsme ospalejší,“ přiznal. Slávisté se podle něj na obranu soustředili i díky absenci své opory Jaroslava Bednáře: „Bedýnka je jejich suverénně nejlepší hráč, jejich ofenziva tím určitě trpěla. I z toho důvodu se asi tak soustředili na defenzivu, když jim vepředu chyběl. Upnuli se na ni a hráli to dobře.“

Jaroslav Hlinka

Po první dvacetiminutovce šli sparťané do šaten za stavu 0:1, hned v úvodu té druhé se jim v signalizované výhodě povedlo srovnat. Slávisté ale bleskově odpověděli. „Pak jsme to rozpohybovali, od druhé třetiny to bylo z naší strany už trošku lepší, ale oni neuhnuli ze své defenzivy ani o metr, my jsme se tím těžko prokousávali. Pár šancí jsme tam měli, ale žádné ty vyložené. Byli semknutí kolem brány, prostoru moc nebylo. Nevím, jestli je pro ně ještě reálná šance play off udělat, ale určitě v derby nechtěli prohrát, jako jsme nechtěli prohrát my,“ komentoval Hlinka prohru.

Sparťanům se podařilo znovu srovnat v dvojnásobné přesilovce, po které měli kvůli krvavému zásahu Doležala v obličeji Petra Tona ještě dlouho klasickou početní výhodu. „I to se stává, že se pět na tři nevyužije. (úsměv) Nám to tam naštěstí spadlo. Ale měli jsme využít i tu následující přesilovku pět na čtyři, tam jsme to nesehráli úplně tak špatně, ale chyběl nám ten gól a určitě i Petr Ton. Tam jsme to mohli rozhodnout na svoji stranu. Nakonec máme bod, škoda prodloužení, v tom jsme to moc nezvládli,“ mrzí Hlinku.

Prohrou přišli zároveň sparťané o možnost překonat již dvě kola před koncem základní části extraligový rekord v počtu bodů, který drží Pardubice. Ty v sezoně 2002/2003 nasbíraly 111 bodů, Sparta je aktuálně na 110 bodech. „Když to neuděláme, tak se samozřejmě nic neděje. Pro nás je výzva hlavně play off, na které se musíme dobře připravit. Zbývají nám dva zápasy, které musíme uhrát co nejlépe a ideálně je vyhrát. A tím by měl přijít i ten rekord. Ne, že bychom se za tím honili, ale byla by škoda to neudělat, když nám k překonání chybí dva body a hrajeme ještě dvě utkání,“ ví.

Právě čtvrté derby bylo podle Hlinky dobrou průpravou na blížící se vyřazovací boje, do kterých půjde Sparta z prvního místa tabulky. „Dnes to byl takový zápas ve stylu play off, Slavia hrála velice urputnou obranu, kterou proti nám ve vyřazovacích bojích asi bude hrát každý soupeř. Za tyhle zápasy jsme rádi, pak je tam zase další pauza. Musíme se na play off připravit, to je to klíčové. Fakt je ten, že žádné body nehoníme tak od Vánoc, takže situaci, abychom byli připravení, si musíme navodit sami,“ uvědomuje si zkušený centr.