15. 2. 2008 Lucie Vítková

Hokejisté Sparty jedou do Znojma, zvítězí počtvrté?

Třikrát v letošním ročníku mistrovská Sparta zdolala nevyzpytatelné Orly. V základní hrací době, v prodloužení a na samostatné nájezdy. Urvat nějaké body odjíždí do města okurek rovněž v pátek 15. února. Začátek zápasu je v Hostan Aréně na programu v 17:30.
O soupeři ...

Znojemští Orli se pohybují na pokraji postupu do předkola play off. Poslední kola musejí Orli bez zraněných opor odehrát s obrovskou vůli, od nepostupu je totiž dělí jediný boj. Trenérům však chybí hráči, na kterých hra Znojma stála. Mimo hru je gólman Trvaj i centr a tahoun Jiří Dopita. V posledním zápase nehrál ani Erat. Přesto Znojmo v posledním kole dokázalo vyloupit vedoucí České Budějovice, náhradník Kameš dokonce nepustil gól. Orli to zkrátka s postupem myslí vážně, Pražany nečeká na jihu Moravy snadný úkol.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:
Nejproduktivnějším bekem Znojma je Richard Jareš, jenž vyrostl v důležitou oporu zadních řad. Jareš, jenž za osm dní oslaví sedmadvacáté narozeniny, nasbíral v dresu Orlů dvaadvacet branek. Nastřílel jedenáct branek ke kterým přidal stejný počet asistencí. Předčil tak i spoluhráče Bičánka, jenž má například zkušenosti z NHL. Jarešovy čísla hatí jen kolonka +/- bodů, kde má dva mínusové body. Přestože je rodák z Hradce Králové zadák, je třetím nejproduktivnějším mužem týmu. Překvapivě produktivní je rovněž Pavel Selingr, který má šestadvacet bodů a je společně s Dopitou se čtrnácti zásahy nejlepším střelcem Znojma. Blonďatý útočník prožívá bodově svou nejpovedenější sezónu v extralize, a to je Znojmo v nejvyšší soutěži jeho šestým zaměstnavatelem.
Vzájemné zápasy v letošní sezóně:

Znojmo přijelo do Prahy v rámci 11. kola oslabeno o čtyři hráče. V prvních dvou třetinách byla o hodně aktivnější Sparta, která využila dvě přesilové hry a vybudovala si tak slibný náskok před závěrečnou částí. V ní ještě zápas zdramatizoval Haman, ale vyrovnat hosté nestihli. Domácí urvali těsné vítězství 2:1.

Ve Znojmě se střetly ve 24. kole dva týmy, které zrovna nezáří v koncovce. To bylo vidět i na skóre, jež načal až na konci druhé třetiny Ton, který v přesilovce tečoval Vykoukalovu střelu. Ve třetí dvacetiminutovce vyrovnal dloubákem Dopita. Utkání podruhé v řadě rozhodly až samostatné nájezdy, v kterých se jako jediný trefil Petr Ton a připsal tak bolusový bod Spartě. I tentokrát se radovali Pražané, znovu hubeným výsledkem 2:1, tentokrát však po nájezdech.

Také třetí utkání patřilo Pražanům. Cesta k výhře byla ale pro domácí hodně trnitá. Orli se dostali v první třetině do vedení, sparťané stav zápasu otočili, ale po druhé třetině opět tahali za kratší konec provazu. Zachránil je svým hattrickem Petr Ton, který v prodloužení rozhodl o výhře 5:4.

O Spartě:
Sparťané čtyřikrát v řadě bodovali, přesto nemají jistotu první šestky v tabulce, která zaručuje přímý postup do čtvrtfinále. Pro svěřence trenéra Výborného je důležitá každý bod, výraznější zaváhání si nemohou dovolit. V minulém kole Sparta nezvládla utkání o čtvrté místo s Karlovými Vary, když prohrála v prodloužení. Pozitivem však je, že Pražané znovu ukázali svou bojovnost a vnitřní sílu, když dokázali srovnat tříbrankové manko. To však nakonec stačilo pouze na bod, Energie odskočila v tabulce na rozdíl dvou bodů. Pokud chtějí sparťané pomýšlet na to, že čtvrtfinále odstartují na domácím kluzišti, v posledních kolech musí bodovat. Ve Znojmě bude trenérům chybět pouze Podlešák.
Ve Spartě nejvíce září:
Po devíti letech se do Sparty vrátil Miroslav Hlinka a září. Střídá se s Petrem Nedvědem na postu centra prvního útoku a přestože se nepovažuje za střelce, ve třech utkáních už dokázal vsítit dvě branky. Mužstvu je navíc platný svou dravostí a obětavostí, vyhrává vhazování a nevypustí jediný souboj. Hlinka si velice brzy zpátky získal také sparťanské publikum. Až třetí útok vede vytáhlý forvard Jakub Langhammer a přesto se dokáže prosadit. Langhammerovi se na křídlech střídají spoluhráči každým zápasem, mladý útočník si vrásky na čele nedělá. Proti Znojmu trochu kuriózně vstřelil již svou čtrnáctou branku v sezóně, další přidal jeho křídelník Vondráček. Langhammer je navíc nejlepší ve Spartě ve statistice +/- bodů, s plusovými dvanácti body nemá mezi spoluhráči konkurenci.
O zápase:
Utkání 50. kola O2 extraligy je na programu v pátek 15. února ve znojemské Hostan Aréně od 17:30. Pro ty, kteří se do Znojma nedostanou, bude na našich stránkách připraven online přenos.