11. 3. 2009 Lukáš Krupička

Hrajeme pro atmosféru, říká Jiří Vykoukal

Dlouholetá opora zadních řad hokejové Sparty Jiří Vykoukal se dosti výrazně podílel na postupu do semifinále vyřazovacích bojů. Během pěti utkání si obránce připsal pět kanadských bodů za jednu přesnou trefu a 4 asistence. Tyto osobní úspěchy z něj dělají nejproduktivnějšího beka Sparty i celého play-off.

Jak by jste popsal bezprostřední pocity po utkání, které jste tak hladce vyhráli?
Jsme za to vítězství hodně rádi. Jsme také velmi spokojeni, s tím, jak se zápas od začátku vyvíjel, že si to fanoušci mohli dnes užít. A jsme rádi, že postupujeme dál.

Co by jste řekl k těm úvodním šancím Zlína, po kterých vás dvakrát zachránila branková konstrukce?
Rozhodně, kdyby obě ty šance proměnily, tak by to utkání bylo úplně jiné. Možná bychom ještě vyhráli, možná taky ne, ale „Bingo“ (pozn. red. Petr Přikryl) to měl dobře postavený. Má ty tyčky dobře vycentrovaný, takže jsme si oddechli, že to tam nepadlo.

Série nakonec skončila poměrem 4:1 na zápasy. Čekali jste takový průběh nebo spíš, že to bude větší boj?
Řeknu to takhle, i kdybychom vyhráli 4:3, tak by byla radost z postupu velká. Teď jsme spokojení s tím, že jsme to ukončili po pátém zápase. Bude víc času na odpočinek, před dalšími zápasy.

Dnes se vám hrálo velmi dobře, bylo vidět, že váš výkon byl o hodně lepší než ve čtvrtém zápase ve Zlíně…
Já sám si myslím, že ten výkon byl stejný. Víte, jak to je? Když vyhraješ, můžeš hrát jako kráva a stejně se ti zdá, že hraješ dobře. Když prohraješ, můžeš hrát sebelépe a stejně si všichni řeknou, že hraješ jak kráva. (úsměv) Hodnocení je vždy podle toho, jak uspěje mužstvo.

Zápasy ve Zlíně vás nějak nakoply, zaznamenal jste tam čtyři asistence a dnes branka. Hned je z vás nejproduktivnější obránce play off…
Tak to vůbec, já to takhle neberu. (úsměv) Samozřejmě jsem šťastný, že se mi podaří nahrát nebo vstřelit branku. Ale ta atmosféra, to je to proč vlastně dnes hrajeme hokej a snažíme se hrát. Atmosféra byla výtečná, proto je jedno, jestli dá gól první, druhá, třetí nebo čtvrtá lajna. Důležitý je, že ty góly dáme.

Jiří Vykoukal

Ta vaše branka byla výstavní. Petr Ton vás tak nenápadně našel, chtěl jste to pak trefit k tyčce, jak se vám to povedlo?
Mně se nezdá, že by mě „Toňák“ (pozn. red. Petr Ton) našel. Spíš si myslím, že mu to trošku uteklo, budu se ho na to muset zeptat v šatně. (smích) Puk jel krásně proti mně, takže jsem se snažil vystřelit do protipohybu gólmanovi. Střílel jsem na druhou stranu, hlavně ne na lapačku, kde by to měl.

Líbila se vám poté písnička, kterou vám zahrál Dr. Buben?
Já jsem hlavně rád, že jsme ten gól dali. Protože Zlín snížil na 4:1 a vzápětí měli trestné střílení, kdyby ho dali, tak by to bylo 4:2. Proto jsem byl rád, že jsme odskočili znovu na čtyři branky. A opět se musím opakovat, atmosféra po té brance byla fantastická.

Jirko, vy máte v poslední době trošku problémy s brankáři. V sezóně chytá někdo, v play-off zase někdo jiný. Jak to vnímáte? Jak se spolupracuje s Přikrylem?
Tak asi ve Spartě to tak má být. „Bingo“ v současnosti chytá perfektně. Snaží se na tréninku i mimo led. Mužstvo mu věří a je pro nás velkou oporou.

Právě Petr Přikryl dnes nebyl daleko od čistého konta. Mrzí vás nějak, že nezískal další nulu v play-off?
Určitě nás to mrzí. Protože my jsme se tam snažili v těch třech (pozn. red. Sparta inkasovala v přesilovce pět na tři) ubránit co to dalo, jenže jsme už ke konci byli všichni tak zatavení, že jsme jen stáli a sledovali, jak nám puk lítá pod nohama. Oni to pěkně sehráli do prázdné brány. Škoda, že se nám nepodařilo vyhodit puk. Ale jak říkám, my jsme přišli na střídačku a měli jsme nohy jak z betonu po tom oslabení.

Nakonec to tedy nebyl ten klasický „kanár“ 6:0…
Je to škoda. My jsme si před třetí třetinou říkali, že to budeme hrát vzadu na nulu. Chtěli jsme tak hrát, abychom „Bingovi“ tu nulu udělali. Ale stalo se, on dostal jeden gól, takže nakonec je rád, že nemusí dávat nic do kasy. (úsměv)

Zlín táhla celou základní část první pětka. Teď v play-off Leška dva góly v přesilovce pět na tři, Balaštík a Köhler bez bodu. Byla to taktika eliminovat tyto hráče?
My jsme se na ně nesoustředili. Naše pozornost byla na celý Zlín jako na mužstvo. Věděli jsme, že mají dobrý mančaft. To jestli dala první lajna gól nebo ne, to nebylo to hlavní. Jim hrála výborně třetí pětka, ti se snažili hrát hokej se vším všudy. Ti zas vylítli nahoru. Oni nemohou hrát na tři, čtyři hráče celou sezónu. Teď to Leškově formaci nesedlo, proto se mohla prosadit ta třetí lajna.

Překvapilo vás, že Zlín v utkání rezignoval na ty strkanice a provokace, co předváděl během prvním dvou střetnutí?
Ono je těžké se o něco pokoušet, když za chvíli prohráváte 3:0. Dnes to bylo o tom, že se snažili souboje ustát. Nehráli tak jako čtvrtý zápas ve Zlíně, kdy to pro nás bylo těžké.

Sérii jste ukončili celkem brzo, takže teď můžete šetřit síly. Myslíte si, že je to výhoda?
Výhoda, nevýhoda. Vidíte mužstva, který hrály předkolo, co vyvádějí, jak hrají výborně. Protože jsou rozehraní. Mužstva, která dlouho stály, Slavia a Padubice s tím mají problémy a moc jim ta pauza nepřidala. Pokud je mužstvo rozehrané, tak si věří více na puku i ve hře. Když čekáte jedenáct dní, oni dokonce třináct, tak je to vždy horší. Sice doléčíte zranění, ale nejste rozehraní.

Ale vám ta pauza před play-off pomohla, kterou jste měli?
Tak nám určitě pomohla, protože my jsme hráli se soupeřem, který ten herní výpadek měl taky. Takže oba týmy do toho nastoupily stejně. Byli jsme na tom stejně jako Zlín.

Máte nějakého vysněného soupeře pro semifinále?
Každý to ví, pokud chce tým v play-off uspět, tak musí porazit kohokoliv. Nad tímhle se nedá nějak spekulovat.

Čím strávíte dny volna, které určitě dostanete?
Určitě pojedu domů za rodinou. Podívám, zkontroluji to tam a uvidím, jestli mě ještě poznají. Potom začne příprava na semifinále.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Útok posílí Švéd Erik Thorell

Thorell: Chci s týmem dojít co nejvýše

Trenérský štáb A-týmu doplní Tomáš Hamara

Program CHL: start na severu a domácí série