2. 12. 2013 Jiří Liebreich

Hrbas: Trenér byl o pauze hodně důrazný

V Pardubicích vstřelil svůj první gól za Spartu i v extralize, branka to byla navíc nejenže důležitá, ale i pohledná. V pardubické hale sledovalo 10 023 diváků, jak MAREK HRBAS překonává Hudáčka v bráně již v 5. minutě. "Věděl jsem, že bude Hlinka zkoušet křižnou přihrávku, naštěstí jsem si dobře najel," popisuje premiérovou trefu v dresu s "S" na prsou.

Po náročném zápase ve Zlíně jste přijeli do Pardubic, čekal vás další složitý soupeř. S jakými taktickými plány jste do utkání šli a do jaké míry se je podařilo naplnit?
Po zápase se Zlínem jsme chtěli zlepšit obranu. Nedělat takové chyby. Udělali jsme si rozbor u videa, dělali jsme chyby, jaké obvykle nevyrábíme. Jak ve středním tak v obranném pásmu. Dnes jsme se snažili hlavně o to, aby se soupeř nedostával k nám do obranné třetiny. Do stavu 4:0 jsme si své úkoly plnili dobře. Poté ale daly Pardubice dva góly. Naštěstí jsme třetí třetinu zvládli, i když jsme ke konci zápasu měli docela štěstí.

Vám se podařilo vstřelit nejenže první branku v dresu Sparty, navíc ale i první v nejvyšší soutěži. Jak byste popsal bezprostřední pocity po překonání Hudáčka v bráně?
Soupeř měl puk u střídaček, na mé straně si najížděli dva hráči. Věděl jsem, že bude Hlinka zkoušet dát křižnou nahrávku. Situaci jsem přečetl, dobře jsem si najel. Jel jsem rovnou mezi beky, mohl jsem i případně dorážet. Naštěstí mi to vyšlo.

Marek Hrbas

Od stavu 4:0 jste začali soupeři dovolovat řadu velkých šancí, výsledkem bylo pardubické snížení stavu na 2:4, za kterého se šlo do kabin. Křičel trenér Jandač o druhé pauze hodně?
Jak už je jeho dobrým zvykem, hodně důrazně nám řekl, že takhle nemůžeme hrát. Už v utkání se Zlínem jsme vedli 4:1, najednou jsme ale přestali hrát a dělali jsme chyby. Samozřejmě jsme to dnes nechtěli opakovat, naštěstí to dobře dopadlo.

Do jaké míry se především v prví třetině podepsalo na obou týmech hodně specifické prostředí, které způsobil slavnostní ceremoniál Dominika Haška? Rozbruslovali jste se ve vedlejší hale, poté jste navíc čekali několik desítek minut na úvodní buly…
Oba týmy byly ve stejné pozici. Pardubičtí měli podle mě výhodu, protože domácí led dobře znají. Společně s nimi jsme se rozbruslovali ve vedlejší hale, čili jsme si nemohli osahat led ve hlavní hale. Oba týmy ale čekaly na začátek dlouho, takže si myslím, že to výraznější vliv nemělo.

Duel v Pardubicích byl ve znamení Dominika Haška, jak toto jméno vnímáte vy?
Byl jsem rád, že jsem u toho mohl být. Nestává se každý den, aby se takové ikoně českého hokeje věšel dres pod strop haly. Poslouchal jsem všechno, co říkal, bylo to moc hezké. Zhruba na posledních tři minuty jeho proslovu jsme přišli na střídačku. Předtím jsme čekali v šatně.

Hokejovou klasiku Pardubice vs. Sparta sledovalo 10 023 diváků, před takovou návštěvou se musí hrát samo…
Bylo důležité, že jsme nedostali rychlý gól. Diváci by je pak hnali kupředu. Myslím, že rozhodl začátek utkání. Dali jsme gól, pak druhý. Ve druhé třetině jsme zvýšili na 4:0. Naštěstí jsme to do konce zápasu ubránili a vyhráli 5:3.