26. 5. 2024 Daniel Ryl

Hrdina: Věřím, že kluci zažijí, co my v roce 1985

Legendární útočník Jiří Hrdina je společně s Pavlem Richterem posledním hráčem Sparty, který získal titul mistra světa v Praze. "Co jsme v roce 1985 zažili v posledním utkání proti Kanadě, to kluky čeká ve finále proti Švýcarsku," tuší člen klubu legend, který štafetový kolík posledního sparťanského mistra světa v Česku rád předá Michalu Kempnému a Jakubu Krejčíkovi.

Jak se vám dosavadní česká jízda líbí?
Jako fanoušek si turnaj užívám! Byl jsem na zápasech proti Finsku a Norsku, kde byla vynikající atmosféra. Všechny zápasy jsou skvělý. Semifinále jsem užíval u televize. Zpočátku s nervama, ale v průběhu se zápas otočil v náš prospěch. Klukům se podařilo dát krásné góly, takže jsem si semifinále užil.

Dá se semifinále se Švédy přirovnat k poslednímu zápasu proti Kanadě, kterou jste v roce 1985 ve Sportovní hale zdolali 5:3 a slavili titul mistrů světa?
To nás bude čekat teprve ve finále. Švýcaři mají skvělý tým se spoustou rozdílových hráčů NHL. Roman Josi i Nico Hischier jsou hráči na světové úrovni, což v semifinále ukázali proti Kanadě. Co jsme v roce 1985 zažili proti Kanadě, to kluky čeká ve finále proti Švýcarsku. Švýcaři už jsou dneska jinde, než byli za nás. Kluci do toho určitě půjdou s velkým odhodláním a velkou sebedůvěrou. Já jsem Švédy pasoval na vítěze, protože měli skvělý tým. Nám se podařilo Švédy porazit, což jejich sebevědomí nakopne.

Bouřlivá atmosféra v O2 areně je podobná, jako byla před téměř 40 lety ve Sportovní hale?
Tehdy byl v hale rachot. Člověk to ale vnímá spíš během rozcvičky a vypjatých chvílích, ale jinak se hráči soustředí na svůj výkon. Vnímáte kulisu, protože hluk v hale je obrovský. Určitě je to ale může nakopnout.

Co si z tehdejšího zlatého turnaje vybavujete?
Určitě hymnu po výhře nad Sověty. Celá hala s námi zpívala, což nebylo úplně zvykem. To bylo famózní. Konec zápasu s Kanadou jsem si moc neužil, protože jsem dostal šíleného koňara od Scotta Stevense, takže jsem byl v kabině a na ledě jsem po zápase nebyl. Zápas proti Sovětům byl pro mě nezapomenutelný zážitek, protože tehdy jsme je mohli jednou za čas porazit, ale ne porážet.

Tehdy se hrála finálová skupina, nemrzí vás, že jste si neprožil formát playoff?columbiaaddiction guvenilir sitedir giris yapin
Upřímně nevím, jestli je současný formát zajímavější pro hráče, ale pro diváka určitě. Tým, který skončí ve skupině čtvrtý, může být nakonec mistrem světa. Když se hrála finálová skupina, body se sice nulovaly, ale byla mistrovství, kde se počítaly výsledky ze základní skupin, takže mistr byl jasný dva tři zápasy před koncem. Většinou to byli Rusáci. (směje se) Z pozice diváka je playoff určitě zajímavější.

Předpokládám, že pozici posledního sparťanského mistra světa v Česku moc rád předáte dál.
Samozřejmě! Budu držet palce nejen oběma klukům ze Sparty, ale celému týmu. Jak byly nějaké pochybnosti po turnaji v Brně, kde to týmu moc nešlo, tak hlavně po příjezdu kluků z Bostonu a Nečiho z Caroliny se tým zvedl. Všichni mu moc pomohli. Zrovna Nečas byl proti Švédům famózní. Budu fandit celému týmu, věřím, že se to povede a do sparťanské historie přibudou další šampioni.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší