10. 12. 2016 Tereza Velikovská

Jakub Škarek: Chytat ve Spartě, to je radost

Tři zápasy ve sparťanské brance, tři tříbodové výhry, úžasná procentuální úspěšnost 95,18 %. Taková je zatím vizitka gólmana JAKUBA ŠKARKA, který vychytal páteční vítězství na ledě Pardubic. "Je to výborné tu být, protože sbírám velké zkušenosti," těší teprve sedmnáctiletého gólmana, který ve Spartě působí na střídavé starty z prvoligové Jihlavy.

Se Škarkem v zádech mají zatím sparťané stoprocentní bilanci, tři body brali ve Zlíně, Mladé Boleslavi a naposledy i v Pardubicích. Tam mířilo na teprve sedmnáctiletého reprezentanta 22 střel, do sítě prošla pouze jediná, z hole Tomáš Rolinka. "Během zápasu tam byly momenty, kdy jsem měl i štěstí, párkrát to zvonilo. Kluci mi ale se šancemi Pardubic hodně pomohli, zblokovali spoustu střel. Je to radost ve Spartě chytat," pochvaluje si. 

Zlom podle něj nastal, když po snížení Pardubic na 1:3 vstřelil gól dodávající jistotu při svém debutu v extralize junior Jan Kern. Mimochodem Škarkův spoluhráč z mládežnických reprezentací. "Kdybych měl vypíchnout klíčový okamžik, asi to bude náš gól na 4:1, protože tam před ním Pardubice měly nějaké šance a ten gól byl takový uklidňující. Pomohlo nám to jak psychicky, tak při hře. Že už jsme si zbytek zápasu v klidu pohlídali," myslí si. "Byl to další zápas, který jsem si moc užil. Teď se těším, až budu moci zase trénovat a makat."

Jako nejtěžší ze svých tří sparťanských zápasů vidí vytáhlý gólman hned ten první ve Zlíně, kde při své premiéře vychytal čisté konto. "V každém zápase mi kluci přede mnou hodně pomohli, takže o to to bylo lehčí. Na psychiku byl možná nejtěžší ten první ve Zlíně, protože extraliga, to je přece jen jiná soutěž než první liga. Ale v Pardubicích to taky určitě nebyl lehký zápas a jsem moc rád, že jsme ho vyhráli," usmívá se.

Na svůj věk působí Škarek v brance velmi vyspěle a klidně, není na něm znát nervozita z toho, jak brzy se dostal do extraligového brankoviště. "Před každým zápasem jsem asi tak stejně nervózní, ať jde o extraligu nebo první ligu. Ne, že bych byl vyklepaný, ale prostě vím, že o něco jde. Ale zápasy si opravdu užívám a do každého zákroku jdu naplno," prozrazuje. Právě z druhé nejvyšší soutěže, konkrétně z Dukly Jihlava, má Škarek do Sparty střídavé starty a takové příležitosti si moc váží: "Sparta je výborný tým a cítím se tu skvěle. Ale hlavní tým je Jihlava a jsem rád, že mě sem pouští na zápasy. Že jsem dneska mohl chytat a vyhrálo se."

Velké zkušenosti Škarek nabírá nejen na ledě, ale i v kabině, kterou sdílí se zkušenými spoluhráči. "Úctu tam mám ke všem, například Jarda Hlinka je výborný hráč, který má spoustu zkušeností. Ale už nejsem tak vyklepaný, jako můj úplně první den v kabině. Kluci jsou super a užívám si s nimi v kabině každou minutu," popisuje. Dostává také cenné rady od zkušenějších. "Když se mi něco povede, tak mě chválí, o přestávce si zase říkáme, co se například mohlo udělat jinak co se týká třeba komunikace za bránou a podobně."

×
Dnes v 17:00 | Muži
Mountfield HK
HC Sparta Praha
×
Dnes v 18:00 | Jun.
HC Sparta Praha
Mountfield HK
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Sparta míří do Hradce, přiveze další výhru?

Leo Gudas: Radka bych ve Spartě viděl rád

Němeček: Gól bych vyměnil za výhru

Mistři 2007 - II. díl: Co dělají šampioni?