2. 10. 2009 Tomáš Máčal

Jan Chábera: Konečně jsme chtěli vyhrát!

Hned sedm sparťanských střelců překonalo v páteční podvečer kladenské brankáře Kopřivu s Cikánkem. A zatímco útočníci na jedné straně řádili, na druhém konci kluziště stál obvykle osamocený Jan Chábera.

Brankář Sparty dostal tentokrát od trenérů důvěru pro souboj se středočeským mančaftem. „My jsme šli do zápasu s tím, že chceme vyhrát," vyjádřil do puntíku přesně cíl svého týmu před zápasem s Kladnem.

„Měli jsme super začátek, dali jsme góly a hlavně jsme hráli jednoduše od nás ze třetiny. Šance, které jsme si vytvořili, jsme proměnili, u některých jsme měli trochu štěstí, ale to k tomu patří," mělo pro brankáře v bílém dresu jasný průběh utkání, ve kterém domácí vedli po první třetině už 4:1. Jediný nápor hostů po delší dobu byl znatelný snad jen v úvodní části hokejového dějství. Necelých pět minut před koncem první třetiny korigoval stav utkání na 3:1 Martin Frolík po přihrávce Vítězslava Bílka. „Měli jsme puk na hokejce za naší bránou, ale ztratili jsme ho. Pak přišla přihrávka zpoza brány na najíždějícího útočníka a ten mi puk propálil pod betonem,“ viděl Jan Chábera svůj první a poslední gól ve své síti v pátečním zápase.

Jan Chábera

Brankář je v bráně od toho, aby zastavoval puky a zabránil soupeři skórovat. Pokud na něj jde spousta střel, snadněji se zahřeje a jeho výkon stoupá. Mohou nastat ale i souboje, které jsou spíše jednostrannou záležitostí, a tady se potom nejlépe ukáže, jak je strážce svatyně připraven. „Je to samozřejmě těžší než obvykle. Deset minut na vás třeba žádný puk ani nejde. Například ve třetí třetině mělo Kladno pouze jeden nájezd, to se pak gólman musí udržet koncentrovaný, na každý puk být pozorný. O to je pak zápas náročnější, ale jsou i taková utkání a my je musíme zvládat,“ popisoval vlažný průběh sparťanský gólman. Důkazem Cháberova soustředění budiž fakt, že si ani nevšiml tvrdého faula Eberleho na domácího Podlešáka, za který dostal kladenský hokejista k pěti minutám i trest do konce utkání.

Zápas přitáhl do TESLA ARENY skoro 6500 diváků, kteří si užívali brankové hody, rozproudili mexické vlny a byli spokojeni s výkonem svého oblíbeného týmu. „My jsme začali hrát úplně jiný hokej, než jsme předváděli v minulých zápasech doma, kdy se nám nedařilo vůbec nic. Do dnešního utkání jsme šli s cílem, že pro výhru chceme udělat maximum a zápasy potom tedy i tak vypadal,“ měl pro výbornou diváckou kulisu jasné vysvětlení maskovaný muž Sparty.

Další zápas čeká sparťany v neděli, v Budvar Areně je přivítá domácí HC Mountfield. I přes fakt, že České Budějovice se pohybují v horních částech tabulky, Holešovičtí se na svého protivníka zvláště nepřipravují. „Speciální přípravu nemáme žádnou. Před zápasem si nanejvýš řekneme, jak soupeř hraje přesilovky, jak zakládá útoky. Na ledě se jinak na další souboj připravovat nejde, protože zápasy jdou rychle za sebou a jiná příprava tedy není možná,“ shrnula otázku brankářská jednička Sparty.