9. 2. 2016 Daniel Ryl

Jan Hlaváč: Dali jsme si se Spartou slovo

Sparta v něm získala jednu z posil pro závěr základní části a vyřazovací boje. Zkušený útočník JAN HLAVÁČ se opět vrátil na místo, kde v roce 2007 získal svůj první a zatím poslední extraligový titul. V aktuální sezoně by mohl společně s kamarádem Jaroslavem Hlinkou sáhnout na další trofej. Dvojnásobný mistr světa ovšem euforii brzdí. „Nemohl bych jít hned hrát. Jsem rád, že se můžu rozehrát v Benátkách. Může se stát, že na to nebudu mít a hrát nebudu vůbec," přiznává Hlaváč.

Se Spartou jsme byli domluveni už od léta

Honzo, váš návrat do Čech se upekl celkem narychlo. Jak jste se ocitl ve Spartě a Benátkách?
My jsme se o tomto příjezdu bavili s Patrikem Martincem a Petrem Břízou už v létě. Byli jsme ale domluveni, že to půjde až později, což se nakonec stalo a jsem tady. Z extraligových klubů byla ve hře jen Sparta, v podstatě jsme si dali slovo.

Vizitka Jana Hlaváče

  • Narozen: 20. září 1976
  • Zápasy v ZČ: 390
  • Zápasy v play off: 58
  • Body v ZČ: 128+142
  • Body v play off: 18+11
  • Zápasy v NHL: 436
  • Body v NHL: 90+134
  • Největší úspěchy: mistr ligy (2007), zlato z MS (1999, 2005), stříbro z MS (2006), bronz z MS (1998), nejlepší střelec SHL (2010)

I přes delší herní přestávku byl o vaši osobu velký zájem. Potěšil vás zájem dalších klubů zejména z první ligy?
Určitě. S koncem přestupního období začínají kluby řešit svou situaci, někde mají problémy a snaží se tým posilovat, někde chtějí kádr pouze kvalitně doplnit. Už to tak dělám několikátý rok, předtím jsem byl takhle třeba ve Švédsku.

Někteří fanoušci Sparty jsou z vašeho příchodu v euforii, ale předpokládám, že pro vás je teď prioritou nabrání zápasové praxe v Benátkách a potom se uvidí, zda to půjde. Je to tak?
Jasně, že ano! Nemohl bych jít hned hrát, proto jsem rád, že se naskytla tato příležitost. Budu hrát v Benátkách a potom se uvidí, zda budu mít na to, abych hrál za Spartu. Samozřejmě se může stát, že na to nebudu mít a za Spartu hrát nebudu. (usmívá se)

Ve Spartě jste si v předešlém ročníku připsal jeden start, ale po něm o vás nebylo dlouho slyšet. Jak jste se v zámoří udržoval?
Samozřejmě není jednoduchý, když se člověk připravuje úplně sám. Naštěstí jsem to vydržel. Na Floridě to není s ledem jednoduché, takže jsem trénoval hlavně na suchu, možná až moc, ale někdy si jdu zahrát za jeden amatérský tým, takže bez zápasu úplně nejsem. (směje se)

Jarda mi v odchodu z Kladna nebránil, domluvili jsme se

Suchá příprava je pro hokejistu důležitá, ale bez zápasového vytížení to musí být psychicky těžké. Nenachytal jste se někdy při tom, že jste přemýšlel o oficiálním ukončení kariéry?
Ne, rozhodně nenachytal. Já cítím, že mi hokej hrozně chybí a ještě chci hrát. Mám do něj velkou chuť, v podstatě pořád koukám na zápasy NHL a sleduju i naší ligu. O konci kariéry nepřemýšlím, chci ještě hrát.

„Bubáka bychom přivítali kdykoliv, protože nám určitě pomůže. Honza je výborný hráč a hlavně výborný kluk do kabiny, který tady prožil hrozně moc let. Takový hráč je vždycky platný.“
- Tomáš Netík o návratu Jana Hlaváče

Na Floridě máte staré parťáky Petra Nedvěda a Jaromíra Jágra. Rozebíral jste návrat od Čech i s nimi?
S klukama v kontaktu jsem, jenže jsou v Miami, což je tak čtyři hodiny cesty ode mě. Vzhledem k tomu, že jsem byl hráč Kladna, tak jsem ten přesun probíral s Jardou. On mi řekl, že mě držet nebude a kamarádsky jsme se bez problémů dohodli.

Od vašeho jednozápasového záskoku se v extraligové tabulce mnoho změnilo. Největším překvapením je asi suverénní Liberec. Co na jeho počin říkáte?
Koukal jsem na ně proti Plzni a hrají opravdu dobře. Jde vidět, že si nad tím sedli a vybrali si určité typy hráčů, které do týmu potřebovali. Teď jim to přináší ovoce.

Daří se také Spartě, která je aktuálně druhá. Bylo při vašem rozhodování důležité i to, že se vracíte do týmu s velkými ambicemi a do známého prostředí?
To je jasný, na Spartě to znám a k tomu týmu mám nějaký vztah. Spartě se daří a hlavně jsou tu skvělí hráči, což teď potřebuju. Kdybych šel do klubu, kde mají nějaké problémy, tak by to vzhledem k mé přestávce bylo hodně těžké. Abych se do toho dostal, tak kolem sebe potřebuju výborné hráče, které Sparta má. Uvidíme, jak to bude vypadat.

Na Jardu Hlinku se těším, jsme velcí kamarádi

Váš návrat si po utkání v Ostravě pochvaloval Tomáš Netík a radost měl určitě také Jaroslav Hlinka. Probíral jste se svými bývalými parťáky svůj návrat?
Bavil jsem se o tom hlavně s Jardou. Známe se a jsme velcí kamarádi, takže jsme si třeba jednou měsíčně napsali a probrali různé věci. Bavili jsme se i o této záležitosti, ale nějak výrazně jsme to neprobírali. Bavíme se spolu běžně, přece jenom jsme spolu něco odehráli ve Spartě i ve Švédsku.

S oběma zmíněnými hráči jste byl u posledního titulu Sparty. Je právě zisk nejcennější trofeje jedním z důvodů, proč jste se do Sparty vracel?
Samozřejmě to je velká motivace, ale pro mě je teď důležité, abych se do toho dostal a když to půjde, rád Spartě pomůžu. Když na to ale nebudu mít, tak prostě hrát nebudu.

Vzpomněli jste si s Jaroslavem Hlinkou na titul na devět let starý titul, po kterém jste oba zamířili do zámořské NHL?
Na to člověk nemůže zapomenout, určitě jsme si vzpomněli, ale nějak výrazně jsme to nerozebírali. (usmívá se)

Vraťme se ještě do předešlé sezony. Za Spartu jste naskočil do jediného zápasu, ale potom jste se vrátil zpět do zámoří. Proč z toho nebylo delší angažmá?
Tam hrály roli rodinné důvody. Musel jsem se vrátit do zámoří, kde mám celou rodinu. Tehdy to prostě nešlo, takže z toho nic delšího nebylo.

A co teď? Přemýšlíte, že byste se usadil třeba i na příští ročník?
Nevím. Všichni jsme usazený venku, takže to není tak jednoduché. Uvidíme, bude mi za chvíli čtyřicet, ale teď budu hlavně rád, když to půjde a budu hrát.

Pokud člověku drží zdraví, čtyřicet let není žádnou překážkou. Dal jste si nějaký horizont věku, v němž byste chtěl skončit?
Nedal, to nejde. Člověku musí držet zdraví a mít formu, ale já zase toho neodehrál tolik. Ty poslední sezony nejsou takové, že bych někde celý rok hrál a byl potom omlácený. Za poslední rok či dva jsem tolik zápasů neodehrál, takže nejsem tak opotřebovaný a unavený. Žádné vyhlídky nemám, ale rozhodně bych ještě rád hrál.

Spolupráce Hlaváče a Hlinky fungovala ve Spartě i v Linköpingu:

VIDEO: YouTube

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Daníček před MS: Porveme se o medaili!

Čtyři sparťané zabojují o MS! Lídr juniorů jede

Vydražte si hrané dresy ze sezony 2023/2024

Řepík: Chtěli jsme finále, ale cíl jsme nesplnili