19. 9. 2009 Lucie Strouhová

Jan Hlaváč se poprvé postavil proti Spartě

Hokejový osud je někdy krutý, zvláště v době celosvětové finanční krize. Ta zavála Jana Hlaváče do Liberce, ačkoliv vždy platil za kovaného sparťana. Ačkoliv se snažil brát celou situaci s nadhledem, ve své kůži se necítil. „Bylo to trochu jiné,“ přiznal po utkání.

Jan Hlaváč toužil začít sezónu ve Spartě, okolnosti se bohužel měly jinak. Nelehká finanční situace postavila střelce z Prahy před realitu poohlédnout se po angažmá jinde. „Nejsem hloupý, všichni víme, jaká je finanční situace, peníze zkrátka nejsou. Sparta mě chtěla, ale pojistka je hodně vysoká a peníze na mě nezbyly. Je to ale pryč, jsem rád, že měl o mě zájem Liberec a říká se: koho chleba jíš, toho píseň zpívej, takže musím dělat všechno pro Liberec,“ zpovídal se krátce po utkání.

„Neloučil jsem se na Spartě se žádnou záští, ale naopak úplně v klidu,“ zdůraznil hned na začátku. Ačkoliv si Pražané hvězdného útočníka nemohli dovolit, vztahy zůstaly nenarušeny.

Jan Hlaváč
V páteční podvečer Hlaváč poprvé přijel do TESLA Areny jako host a postavil se svému mateřskému celku. „Chtěl jsem samozřejmě vyhrát, bylo to ale trošku jiné. Nikdy jsem neseděl na střídačce vpravo,“ smál se. Utkání ale nijak zvlášť neprožíval. „Nejsem blázen zblázněnej, abych skákal dva metry vysoko, že jsem dal branku Spartě, To opravdu ne. Chtěl jsem pomoci Liberci k bodům, ale nijak zvlášť jsem to neprožíval,“ připomněl svou velkou chvíli, kterou vrátil Liberec do utkání.

„S ohledem na vývoj zápasu můžeme být s bodem spokojeni. Dvě třetiny jsme nebyli lepším týmem, ale ve třetí třetině jsme odhodili respekt a začali hrát. Nabudila nás neproměněná přesilovka Sparty pět na tři, pak jsem si říkal, že by to chtělo ještě zabrat. Výsledkem byla moje šťastná branka a zvládli jsme i vyrovnat,“ pochval si znovuzrození Bílých Tygrů.

Za start proti Spartě musel Hlaváč šoupnout do kasy odměnu na svačinku, proto doufá, že za vstřelenou branku už zkasírován nebude. „Už toho dostali dost, tak více snad platit nebudu,“ přál si s úsměvem.

Jeho angažmá v týmu Liberce se pomalu blíží ke konci, stejně jako Hlinka zůstanou u svých celků pouze do 25. října, poté se odeberou do Švédska. „ Před zápasem jsme se nešpičkovali a po utkání si jen popřáli mnoho štěstí. Za chvíli odehrajeme spolu ještě hodně utkání. Teď musím makat pro Liberec a Jarda pro Spartu, “ říká reprezentační útočník, jenž si s kamarádem Hlinkou pravidelně telefonuje.

„Rozebíráme hokej, situace u nás nebo u Sparty. Viděl jsem pár zápasů Sparty a stojím si za tím, že první formace hrála dobře, jen jí chyběly góly. Je otázkou času, kdy jim to začne padat do brány. Jsou to ale starosti Sparty,“ mávne rukou nad situací v Holešovicích. „Hodně se o nich psalo, proti Liberci hrál Jarda ale výborně a dal dvě branky. Přál jsem mu to,“ uzavřel Hlaváč.