9. 3. 2006 Vojtěch Gibiš

Jan Marek měl nakonec dva důvody k radosti

Velmi dobře naložen byl po vítězném derby útočník Jan Marek. Měl totiž hned dvojí důvod k radosti. Nejenže se podílel gólem a asistencí na vysokém vítězství Sparty v pražském derby, ale také vyhrál kanadské bodování celé extraligy.
Poslední kolo základní části extraligy svedlo dohromady dva městské rivaly – Spartu a Slavii a tento prestižní duel měl rozhodnout o tom, zda se Sparta kvalifikuje do extraligových vyřazovacích bojů. To vneslo do myslí některých hráčů neklid. Jedním z nich byl i Jan Marek. “Od neděle až po start dnešního derby jsem se hrozně nervoval. Nevěděli jsme, jak to všechno dopadne a teď jsme moc rádi, že jsme v play-off,“ přiznával hbitý forvard.

Sparta rozhodla o svém vítězství během první dvacetiminutovky, kdy vstřelila Slavii tři branky. “Bylo velmi důležité, že nám padly za Fraňkova záda první střely. V minulých zápasech nám nepřálo moc štěstí, dnes nám vyšlo spoustu věcí. Rychle vstřelené góly nás uklidnili,“ vysvětloval centr prvního útoku.

Spartu čeká ve čtvrtfinále Zlín, který už letos Sparta dokázala třikrát porazit. To by Janu Markovi mohlo přinést klidnější sny, než měl před derby. “O Slavii se mi zdálo hned v autobuse, když jsme jeli z Vítkovic. Ale doufám, že se mi tentokrát nebude o Zlíně zdát. Máme ze Zlína respekt, ale věřím, že nás na ně trenéři dobře připraví, a že to bude vyrovnaná série.“ Právě soupeře z Valašska pro čtvrtfinále Marek velmi uvítal. “Zlín jsem si také přál. V duchu jsem držel palce Znojmu a jsem rád, že to vyšlo.“

Markovi se kromě snu o postupu mezi nejlepších osm týmů vyplnilo i přání o vítězství v extraligové produktivitě. Extřinecký hráč však popíral, že by se na výhru v bodování nějak soustředil. “Během zápasu jsem vůbec na nějaké bodování nemyslel. Byl jsem nervózní, protože nám hrozilo, že bychom nepostoupili do play-off. Protože kdybychom nepostoupili, byl by to obrovský malér a vyhrané kanadské bodování by bylo k ničemu. Někdo mi ale pak na střídačce říkal, že se to povedlo. Velmi oceňuji, že se mi podařilo vyhrát bodování a Petru Tonovi zase střelce. Nejen Petrovi, ale i Martinu Štrbovi a celému mužstvu bych chtěl poděkovat za to, že mi k výhře pomohli.“

Přesto je mým hlavním cílem týmový úspěch. Měli jsme sezonu jak na houpačce, takže nakonec bylo naším cílem postoupit do play-off. To se nám povedlo a teď můžeme jen překvapit. Nikdy jsem nevyhrál žádný titul, takže bych si týmového úspěchu cenil více než nějaké individuální trofeje,“ svěřoval se svými pocity šestadvacetiletý útočník.

Postup do play-off je řádný důvod k oslavě. “Jdeme si s klukama sednout a lehounce to oslavíme. Víme, že nemůžeme nějak bláznit, čeká nás čtvrtfinále. Ale jedno, dvě pivka si dáme,“ smál se šťastný Marek.

Velmi překvapivě se na předzápasovém zápisu o utkání objevili všichni sparťanští hráči. A to i přesto, že ve Vítkovicích Holešovickým chybělo hned kvarteto hráčů. “Doktorům Barnovi, Bobulovi a Singerovi bych chtěl moc poděkovat. Udělali maximum pro to, aby nás dali zdravotně dohromady. Ve středu na tréninku se objevili všichni hráči s tím, že chtějí hrát.“

Atraktivnímu utkání přihlíželo 12264.diváků, kteří tak vytvořili letošní rekord extraligy. A publikum o sobě dávalo řádně znát, již v první třetině se na ochozech objevila mexická vlna. “Nikdy jsem na Spartě nezažil takhle parádní atmosféru. Před takovýmhle publikem se hraje úplně jinak. Diváci fandili, donutili nás k lepšímu výkonu a za to jim patří dík,“ uzavřel komentář šťastný hokejista.