4. 9. 2006 Vojtěch Gibiš

Jan Marek odchází do Magnitogorsku!

Spartu opouští šestadvacetiletý útočník Jan Marek. Nejproduktivnější hráč loňského ročníku extraligy bude v této sezoně oblékat dres ruského Metallurgu Magnitogorsk, kam zamířil na roční hostování. Jindřichohradecký rodák odchází do Ruska za vyrovnání, které v českém hokeji nemá obdoby. "Nabídka z Magnitogorsku několikanásobně převyšuje roční plat Honzy Marka a přitom jeho plat je jedním z nejvyšších v extralize," nastínil generální ředitel Sparty Viliam Sivek.
Centr Jan Marek koketoval s myšlenkou odchodu ze Sparty už v létě. Marek by si rád zkusil NHL a New York Rangers, kteří jej v roce 2003 draftovali, o něj projevili zájem. Nabídka však nebyla tak zajímavá, jak by si Marek představoval. Proto se subtilní forvard normálně připravoval se Spartou na nový ligový ročník. Na konci srpna se však Marek od svého agenta dozvěděl o lukrativní nabídce ruského velkoklubu Metallurg Magnitogorsk.

Ten totiž řešil řešil akutní nedostatek centrů. Po útěku mladé ruské hvězdy Jevgenije Malkina přišel Magnitogorsk o dalšího kvalitního středního útočníka. Alexej Kajgorodov byl totiž po domluvě s Ottawou uvolněn do tohoto kanadského klubu. Magnitogorsk se tedy dostal do svízelné situace, navíc pár dní před vypršením přestupního termínu, který končí v úterý 5. září ve 12:00.

Během pondělka se Marek se svým agentem sešli s vedením Sparty a nabídku probírali. Vedení holešovického týmu poté poslalo do Ruska podmínky, za jaké je ochotno Marka uvolnit. "Musejí nám dát takové podmínky, které v českém hokeji ještě nikdo nikdy nedostal. Řekli jsme svou představu. Pokud ji Magnitogorsk akceptuje, budeme souhlasit. Marka bychom pak uvolnili na rok. Je to velmi těžké rozhodnutí. Ale musíme vzít v úvahu, že po této sezoně bychom ho stejně ztratili. Chce jít do NHL. Tuhle možnost měl Honza už letos a nám dalo dost práce, abychom ho udrželi," řekl v pondělí odpoledne ředitel klubu Viliam Sivek serveru www.hokej.cz.

Ve večerních hodinách pak jednání pokračovala a obě strany došly k souhlasu na podmínkách, za kterých autor tří branek na libereckém turnaji Euro Hockey Tour odejde. Sparta tak díky vyrovnání, které nemá v českém hokeji obdoby, přichází o jednoho z nejlepších extraligových útočníků. Marek pak již v úterý odlétá do svého mateřského klubu.

„Bylo to velmi složité rozhodování,“ uvedl na adresu svého odchodu samotný Jan Marek. "Byl jsem ve Spartě moc šťastný, přirostla mi k srdci. Je to hrozně těžké, ale zvolil jsem to, protože to bylo výhodné jak pro mě, tak pro Spartu," vysvětlil důvody překvapivého přesunu na východ jindřichohradecký rodák.

Marek bude mít v Magnitogorsku těžkou roli, rusky totiž neumí a v týmu není žádný Čech. "Jsem připravený na drsné podmínky v Rusku. Uvidíme, jak to tam budu zvládat. Od léta jsem zase hráč Sparty a moc rád se do ní vrátím zpět.“

Profil Jana Marka
Jihočeský odchovanec na sebe poprvé výrazně upozornil v juniorském věku, když se svým týmem Jindřichova Hradce došel až do finále juniorské extraligy. I přes těsnou porážku od Slavie měl rychlý a šikovný útočník důvod oslavovat, když si ho vyhlédl do třineckých extraligových služeb trenér Hadamczik. Po třech víceméně seznamovacích letech, kdy sbíral Marek extraligové zkušenosti, se jeho talent naplno projevil v sezoně 2001-02, kdy v extralize nechyběl ani v jediném utkání a zaznamenal včetně play-off 44 kanadských bodů. Co to však bylo proti erupci branek a bodů o rok později. 32 gólů znamenalo korunu krále střelců a 62 bodů druhé místo za spoluhráčem Richardem Králem v kanadském bodování celé soutěže! Po tomto vynikajícím ročníku si Marka vybrala Sparta, kde tehdy nastupoval do trenérského křesla opět trenér Hadamczik. V Praze si jindřichohradecký odchovanec nějaký čas zvykal, ale i přes tento fakt a přes nepříjemné zranění v ročníku 2004-05 se stal oporou sparťanských řad. V sezoně 2005-06 vytvořil Marek s Tonem a Štrbou nejúdernější útok extraligy. Marek vyhrál kanadské bodování ligy, Ton zase střelce. Jan Marek svými výkony měl také nemalou zásluhu na tom, že sparťané pozvedli po čtyřech letech nad hlavu mistrovský pohár.
AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Pech: Věříme, že se bude hokej hrát dál

LIB - SPA 3:2 - Prohra po bitvě

Chlapík: Sparta byla jediná volba!

Posila z NHL! Spartě vypomůže Filip Chlapík