30. 10. 2005 Vojtěch Gibiš

Jan Marek oslavil třístý zápas gólem

Třísté utkání v extralize sehrál sparťanský útočník Jan Marek. Proti Moelleru si připsal dva body, nejprve asistoval u gólu Marka Černoška ze středního pásma a dvaadvacet sekund před koncem prodloužení rozhodl o výhře Sparty 3:2.
Třístý zápas v nejvyšší české soutěži a v něm vítězný gól. To by potěšilo každého hokejistu. A nejinak tomu bylo i u centra první formace Sparty. “Musím říct, že z toho mám dobrý pocit. Zasloužili jsme si tenhle zápas vyhrát. Šli jsme štěstí naproti a konečně nám tam spadl nějaký náhodný gól. To nám hodně pomohlo, minimálně remízu jsme si zasloužili. A třeba to bude ten gól, který nás nastartuje k nějaké sérií vítězství,“ říkal pětadvacetiletý forvard.

Jan Marek jubilejnímu startu v extralize osobně nepřipisoval žádnou větší váhu. “Dozvěděl jsem se, že hraji třístý zápas, až krátce před utkáním. Navíc mi nebylo dobře. Takže jsem myšlenky stáčel jiným směrem. Budu si teď muset dát čaj se slivovicí, abych byl fit na úterní duel s Kladnem,“ usmíval se po utkání šťastný střelec. Přesto bude muset přispět do společné kasy. “Pokladník mi ještě nic neříkal, ale on určitě něco vymyslí. Nějakou svačinku asi,“ odhadoval technický útočník.

Sparta se poprvé střelecky prosadila až v pětapadesáté minutě, přesto si hráči Sparty nezoufali. “Pořád jsme věřili, že to zvládneme. Nějaký tlak jsme vyvinuli, nevzdali jsme to po dvou nešťastných inkasovaných gólech,“ říká jindřichohradecký rodák. “Dostali jsme opět hloupé góly, kterých se už příště musíme vyvarovat. Ty chyby vyplynuly ze hry, ale je pak hodně těžké dotahovat nepříznivý stav. Soupeř dá jeden, dva góly a pak už jen brání. Jak to tady předvedl Zlín nebo Slavia,“ hodnotil hráč s přezdívkou Mery.

Po tom, co Petr Ton pět sekund před vypršením šedesáté minuty vyrovnal, začali hráči Sparty v prodloužení vysílat na pardubického brankáře Hyláka jeden projektil za druhým. “Před prodloužením jsme si řekli, že když pustil takový gól od Máry Černoška, tak to budeme pořád zkoušet. I když Hylák v průběhu zápasu chytal dobře, tak po těch brankách co dostal, asi nebyl v pohodě,“ rozebíral autor vítězné branky proti pardubickému Moelleru.

Nejproduktivnějším bekem Sparty je možná trochu překvapivě Marek Černošek. Obránce, který přišel na hostování do Sparty poté, co se zranilo několik zadáků, si již připsal osm bodů za dva góly a šest asistencí. Tři z nich pak zaznamenal proti Pardubicím. V čase 54:54 vystřelil ze středového kruhu a puk k překvapení všech skončil za Hylákem! “Tečoval to asi někdo z jejich beků. Ale co si pamatuji, nikdy jsem z takové vzdálenosti gól nedal,“ lovil v paměti ofenzivní bek.

Pražská anabáze zatím ale není podle Černoškových ideálních představ. “Čekal jsem, že bude moje adaptace ve Spartě jednodušší. Myslel jsem, že se do týmu začlením rychleji. Ne, že by mě kluci nepřijali, ale Sparta hraje trochu jiný hokej. Pořád není můj výkon takový, jaký bych chtěl. Dnešní zápas mi snad pomůže, abych si začal více věřit.“ Ve třetí třetině trávila dvojice Nikolov – Černošek na ledě spoustu času, ale devětadvacetiletý obránce únavu nepociťoval. “Mě stačí, když se na střídačce chvilku vydýchám a trochu napiju. A s Koljou Nikolovem si na ledě docela rozumím, snad nám to půjde dobře i nadále,“ přeje si autor jednoho gólu a dvou nahrávek v zápase proti úřadujícímu mistrovi Tipsport extraligy.