8. 3. 2018 Petr Pavlík

Janda: Příští sezona? Chci zkusit WSM ligu

Druhý a zároveň nejkratší měsíc v novém roce je již minulostí a o slovo se hlásí další volba Nejlepšího hráče akademie HC Sparta Praha. Toto ocenění si za únor od trenérů vysloužil devatenáctiletý obránce SEBASTIAN JANDA. Člen defenzivních řad sparťanské juniorky v současné době prožívá jedno ze svých nejpovedenějších hokejových období a svou důraznou hrou přispívá týmu k vysněnému postupu do vyřazovací části.

Oblékáte dres Sparty od začátku své hokejové kariéry, nebo jste začínal ještě v jiném týmu? Vzpomenete si, v kolika letech to bylo?
Původně jsem začínal ve Velkých Popovicích, jelikož kousek odtamtud bydlím. Na Spartu jsem přišel ve čtvrté třídě. Hokej jsem začal trénovat relativně pozdě až tehdy, když jsem chodil do první třídy ve škole, takže mi bylo šest nebo sedm let.

Koho byste ze svých nejbližších označil za největší oporu v hokeji?
Mými největšími oporami v hokeji jsou především rodiče, kteří mě v něm hodně podporují.

Byl jste jedním z hráčů sparťanské juniorky, kteří doplnili nekompletní český národní tým v úvodu přípravy před olympijskými hrami. Jak jste si tréninky užil? Stihl jste s někým z nároďáku prohodit pár slovíček?
Moc jsem si to užil! Byla to výborná a zároveň obrovská zkušenost trénovat s hráči, kteří hrají v KHL nebo v jiné top lize v Evropě. Až na pozdrav a drobné konverzace spíš ne, jelikož jsme měli kabiny separátně a viděli jsme se pouze na ledě, kde k tomu nebyl čas.

Určitě bych si chtěl v příštím ročníku zahrát WSM ligu. Ale to záleží na mé hře a také hlavně na trenérech, jestli je já oslovím svou hrou.
Sebastian Janda

V juniorce působí hned několik hráčů, kteří si už vyzkoušeli působení v A-týmu nebo pravidelně nastupují ve WSM lize. Jsou právě oni těmi největšími lídry?
Určitě ano. Na všech klucích, co už okusili seniorské soutěže, je vidět, jak moc jsou zkušení. Hodně dopředu se posunuli po psychické i fyzické stránce.

Sezona je už ve své druhé fázi. S jakým cílem jste do nadstavbové části šli? Řekli jste si něco, co musíte oproti základní části změnit?
Rozhodně máme za cíl postoupit do play off, což se nám zatím daří a doufám, že si to nějak moc nezkomplikujeme. Myslím, že náš největší problém v základní části byl, že nám chyběla koncentrace v zápasech. To se nám teď v nadstavbě daří eliminovat a výsledky hned vypadají lépe.

Ve skupině B se pravidelně střetáváte s Plzní, Mladou Boleslaví, Pardubicemi, Chomutovem a Libercem. Kdo podle vás má největší sílu?
Rozhodně Plzeň. Už v minulém ročníku vyhráli titul. Je to velmi těžký soupeř, hraje dobrý hokej.

Plzeň má ve svém kádru řadu zkušených borců, ale nedávno jste ji dokázali porazit zejména díky hattricku Ondřeje Procházky. Na co trenéři před zápasem nejvíce apelovali? Kdy jste začal věřit, že Sparta zvítězí?
Plzeň má sice mnoho výborných hráčů, ale stejně tak dobré hráče máme i my. Zápas hlavně rozhodlo to, že jsme oproti Plzni hráli více jako tým a navzájem si pomáhali. Prochy je výborný hráč a je super, že se mu zadařilo v takhle důležitém zápase. Abych se přiznal, už před zápasem jsem pevně věřil, že Plzeň porazíme.

V nadstavbové části se vám dobře daří, pouze ve třech případech jste odcházeli z ledu jako poražení. Změnili trenéři nějak váš tréninkový systém?
Je fajn, že se nám takto daří. Hlavně nejsme pod nějakým obrovským tlakem, že musíme za každou cenu vyhrát. Právě toto přináší pohodu jak do kabiny, tak i na led. Tréninky zůstávají víceméně stejné, akorát se klade větší důraz na systémové věci.

S počtem 18 kanadských bodů zatím prožíváte svůj nejlepší ročník. Snažil jste se v létě více trénovat, nebo čím to podle vás je?
Ani ne, ba naopak si myslím, že za poslední roky jsem trénoval nejméně právě tuto sezonu. Dříve jsem se soustředil pouze na hokej a dával mu veškerý svůj čas, a to mi bohužel svazovalo ruce, protože jsem na sebe pořád vytvářel tlak, že musím hrát dobře a musím hodně bojovat. Ale efekt byl opačný a poslední sezony to nebylo takové, jak jsem si to přál. Jelikož jsem v létě dokončil střední školu, tak jsem začal už pracovat a soustředit se také na jiné věci, než je právě hokej. To mi překvapivě pomohlo dostat na led klid a body začaly přicházet samy.

6
Tolik gólů nastřádal ve třiceti odehraných utkání obránce Sebastian Janda.

K hokejovým zápasům neodmyslitelně patří cestování na kluziště soupeřů. Můžete prozradit, jak vy trávíte náročné hodiny v autobuse?
Každý z nás tráví cesty různě. Já třeba rád poslouchám hudbu nebo si také někdy popovídám s kluky, aby nám ten čas při cestování trochu utekl.

Přivodil jste si za svou kariéru nějaké ošklivé zranění?
Mně se zaplať pánbůh vážná zranění zatím vyhýbají. Akorát tuhle sezonu jsem měl zlomený ukazováček, ale jinak si nepamatuji, že by mě nějaké zranění na delší dobu vyřadilo ze hry. Jak jsem říkal, poslední sezony byly pro mě na psychiku těžké, ale snad už to teď bude jenom lepší a lepší.

Zatím hrajete za juniorku, ale máte už teď jasno, kam byste to v hokejovém životě chtěl dotáhnout?
Určitě bych si chtěl v příštím ročníku zahrát WSM ligu, ale to záleží na mé hře a také hlavně na trenérech, jestli je já oslovím svou hrou. V budoucnu bych chtěl hrát v nějaké nejvyšší soutěži v Evropě, například ve Švédsku nebo ve Finsku. To je ale až moc velké předbíhání, nyní se soustředím především na závěr této sezony, aby pro nás dopadla co nejlépe.

FOTO: Juniorský hokej

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Ve středu se uskuteční běh Sparťanská pětka

Malí sparťané ovládli street hokejový turnaj

Sparta zve na víkendové kempy v Poděbradech

Systém extraligy dorostu v sezoně 2018/2019