19. 3. 2007 Lucie Vítková

Jdeme rychle dál, hlásí Stehlík

Vstup do semifinále Pražanům nevyšel. Hokejisté Sparty se po týdenním odpočinku jen těžko dostávali do tempa a první bitvu prohráli, když po individuelních chybách obdrželi pod Ještědem pět branek. Svěřencům trenéra Výborného nejvíce vázla hra v obraně, což si uvědomoval také statný bek Richard Stehlík.
Sparta jela do Liberec s předstihem, pod Ještědem se ubytovala již den před prvním vzájemném buly. Přestože přípravu na utkání nepodcenila, duel Pražanům vůbec nevyšel. Sparta šla v první minutě do vedení, jenže poté začala kupit chyby, které ji v konečném účtování poslaly na kolena. U první branky Liberce byl slovenský obránce Richard Stehlík, jenž nepolapil svého krajana Podkonického. “Musíme hrát disciplinovaně dozadu a mně se to nepovedlo. Na modré čáře jsem chtěl hrát puk, jenže jsem ho netrefil a jejich útočník to zachytil a unikal sám. Je to chyba, už se to nesmí opakovat,“ kál se po úvodním střetnutí semifinále obrovitý bek.

Za tři minuty domácí dokonali obrat, branky dosáhli opět po chybě ve středním pásmu. Tentokrát v přečíslení uspěl Procházka. “Dělali jsme hrubky už ve středním pásmu, vybrali jsme si v obraně zkrátka černý den. Útočníci nepomohli bekům, beci zase naopak útočníkům. Liberec často chodil do přečíslení a chladnokrevně zakončoval. Musíme mezi sebou lépe komunikovat a do zítra náš výkon rapidně zlepšit,“ uvědomuje si slovenský reprezentant.

Srovnat stav mohli hosté ve dvouminutové početní výhodě pět na tři. Jenže pasivita, málo střelby a nepřesnost připravila Holešovické o naději na úspěch. “Nemyslím si, že jsme přesilovku zahráli špatně. Kluci dobře kombinovali, ale chyběla jim střelba, do té se musíme více tlačit. Gólman zasahoval snad dvakrát, což je strašně málo,“ ví Stehlík, jenž hraje v rudém dresu Sparty druhý rok.

Vrchol zmaru přišel ve druhé třetině. Zelenka svým druhým gólem v zápase vykřesal naději na úspěch, jenže přišel další zkrat. Pět vteřin zbývalo do konce druhé části, Hlinka vyhrál vhazování v obranném pásmu při liberecké přesilovce, přesto se puk dostal na hokejku Pabišky, který stihl skórovat zároveň se sirénou. “Špatně se domluvili obránci s útočníky, vznikl zmatek a úplně volný hráč před brankou nám vstřelil gól,“ kroutil hlavou Stehlík, jenž se stal vzápětí terčem pohledů zkušeného Hlinky. “Nic mi nevyčítal, jen na mě křikl, že jsem si měl hráče pohlídat. Nic jiného mi neřekl,“ pokrčil smířeně rameny hráč draftovaný Nashvillem Predators.

V závěru utkání působili Tygři svižným dojmem, v poklidu si pohlídali vedení o dvě branky a dokráčeli k prvnímu vítězství v sérii. Nikterak se na domácích neprojevila předešlá dlouhá série s Třincem. “Určitě to na to mohlo mít malinko vliv, Liberec byl neustále v tempu a neměl výpadek. My jsme ale nelenili a trénovali jsme, takže se nabrané síly musí dříve nebo později projevit,“ doufá více než stokilový sparťanský pořízek.

První šanci na reparát mají sparťané již zítra, kdy v Tipsport Areně podruhé s Bílými Tygry zkříží hokejky. Snaha Pražanů bude vyrovnat sérii a poprvé zdolat kouzlo libereckého stánku. “Všechno je o psychice a když ta je dobrá, dají se věci měnit ze sekundy na sekundu. Věřím, že se dobře připravíme, na dnešní výkon zapomeneme, dobře se vyspíme a dobře poobědváme. Potom přijde i zcela odlišný výkon. Bude nový den, nový zápas a začíná se od nuly. Věřím, že uspějeme,“ uzavírá optimistickým tónem skalický rodák.