5. 12. 2004 Vojtěch Gibiš

Josef Straka byl zpočátku nervózní

První zápas ve sparťanském dresu odehrál v sobotu šestadvacetiletý útočník Josef Straka. Do Sparty přestoupil již ve čtvrtek, ale v pátek se rozhodli trenéři jej ještě ponechat doma. Explzeňský forvard oblékl dres s číslem devatenáct a mantinely přeskakoval ve čtvrté formaci spolu s Kotrlou a Oleszem.
“Ze začátku jsem byl trochu nervózní, během pár střídání to ze mě spadlo. Řekl jsem si, že je to jenom hokej, ať hraji v jakémkoliv klubu.“ myslí si Josef Straka.

To, že odejde z Plzně ještě před koncem sezóny prý čekal. “Měl jsem již nějaké náznaky. Obával jsem se aby to nebyla Morava. Že jsem zamířil do Sparty je pro mě plus. Je to klub který má největší ambice, a pomůže mi v mém hokejovém růstu. Doufám, že budu platnou součástí týmu,“ věří čerstvý hráč Sparty.

Premiérové utkání se Zlínem nakonec skončilo prohrou Sparty v prodloužení. “Jsem celkem spokojený, ale větší spokojenost by byla, kdybychom vyhráli my. Zlín dal první gól, dobře bránil a my jsme se proti nim špatně prosazovali. remíza by asi byla spravedlivější,“ říká šestadvacetiletý rodák z Jindřichova Hradce.

Během prvních deseti minut se dostal Josef Straka do hry snad jenom třikrát. “Hraji ve čtvrté pětce, takže jsem s tím počítal. Bylo tam hodně oslabení a přesilovek, takže jsem se na led moc nedostal. Jsem rád za každé střídání. Doufám, že jsem nehrál tak špatně, a že to bude příště lepší.“

Účastník mistrovství světa dvacetiletých hrál celý život centra. Ve Spartě je však právě na místu centra velký přetlak hráčů, a pro naskočil Straka do zápasu jako levé křídlo. „Je trochu něco jiného, byl jsem zvyklý hrát na centru. Doufám ale, že se na to co nejdříve zvyknu. Třeba budu hrát příští zápas pravé křídlo, to nikdo neví,“ dodává se smíchem Straka.

Josef Straka před sezónou prohlašoval, že by chtěl po sezóně odejít někam do zahraničí. Nyní je však skutečnost trochu jiná.“Sparta mi nabídla víceletý kontrakt. Jsme s panem Koželuhem v jednání. Zatím je na to ale čas,“ neprozrazuje detaily Josef Straka.

Spartu čeká za měsíc Spenglerův pohár v Davosu. ten má jako tradičně velmi zhuštěný program. “Je to asi jeden z důvodů proč mě sem brali. Budeme hrát čtyři zápasy ve čtyřech dnech. Takže musíme rozložit zátěž na více hráčů. Já osobně se na turnaj těším. Bude to pro mě cenná mezinárodní zkušenost, a možná odrazový můstek k zahraničnímu angažmá,“ říká hráč jenž první výraznější úspěchy zaznamenal v dresu Litvínova.

Jedním z těch, kteří bojují o místo v nabitém sparťanském kádru je Pavel Kašpařík. Ten se dnes ocitl ve velké gólové šanci, když v polovině utkání dorážel střelu Ondřeje Kratěny. “Chyběl mi větší klid v zakončení. Možná i trocha toho štěstí,“ lituje pětadvacetiletý útočník.

Sparta přišla o domácí neporazitelnost až ve dvacátém devátém kole. “Prohráli jsme až v prodloužení. Přestali jsme dávat branky. Přestali se nám také dařit přesilovky, z kterých jsme ze začátku dávali hodně gólů. Teď se nám lepí smůla na hokejky, a na jeden gól se doma bohužel nevyhrává. Zlín navíc dnes velmi dobře bránil,“ hledá důvody ukončení série domácí neporazitelnosti odchovanec píseckého hokeje.

Nově přibylá posila Josef Straka navýšil ještě o stupínek konkurenci mezi útočníky Sparty. „Musím se s tím vyrovnat jako všichni tady. Je tu opravdu velká konkurence. Ale snad to pomůže tomu, aby tým šlapal. Nejsem moc spokojen s tím kolik času na ledě trávím, ale na druhou stranu v této konkurenci jsem velmi rád, že mám v týmu místo,“ uzavírá předsezónní navrátilec z Liberce.