19. 8. 2009 Lucie Strouhová

Junior David Tůma touží hrát za A-tým

Bez respektu naskočil mezi muže Sparty teprve osmnáctiletý mladíček David Tůma. Talentovaný junior strávil celou přípravu mezi svými vrstevníky, k Hynkově souboru se připojil až před třemi týdny. A důvěru se snaží splácet, v přípravě zaznamenal již dvě branky a jednu asistenci.

„David je pro mně příjemné překvapení, hraje dobře,“ pochválil juniorského útočníka hlavní kouč Pavel Hynek. Osmnáctiletý Tůma pochází z Ústí nad Labem, ale v Praze už působí třetím rokem. Střídavě vypomáhá dorostu a je oporou juniorů.

Na jaře si jej všimli také trenéři reprezentační osmnáctky a povolali jej na mistrovství světa, kde bojoval s mužstvem o návrat mezi světovou elitu. Úspěšně. Vysoký útočník má tak před sebou další výzvu, prosadit se do prvního týmu Pražanů.

A daří se mu dobře. V utkání proti Chomutovu zaznamenal asistenci, v Hradci Králové vstřelil dvě branky. „Je to sice příjemné, ale více mě mrzí prohra,“ ušklíbl se jinoch při pomyšlení na první letošní prohru v přípravném období.

Zápas Spartě příliš nevyšel, inkasovala šestkrát a nepodala optimální výkon. „Nastoupili jsme moc profesorsky, soupeře jsme podcenili,“ přikývl David Tůma. Díky jeho brankám nakonec skóre zápasu nevyznělo jednoznačně pro domácí prvoligový Hradec.

Nejprve Tůma vyrovnal na 2:2. „V přesilovce jsem vydloubl puk z chumlu a mezi kruhy jsem zamířil nahoru. Střela nad lapačku mi vyšla, ale měl jsem štěstí,“ skromně popisuje talent z Holešovic svou první trefu mezi seniory. V závěru pak připadal druhý zásah, když korigoval stav na 6:4. „Více práce odvedl obránce, ke mně se pouze odrazila jeho střela, kterou jsem usměrnil do prázdné branky,“ popsal.

Krátce po utkání se ale mladíček chvály nedočkal. „Trenéři nám k utkání ještě nic neřekli,“ pokrčil rameny Tůma, jenž se ihned vydal pomoci kustodům s bagáží do autobusu. Krátce předtím ale vyslovil své tajné přání. „Chtěl bych hrát za A-tým, ale mám před sebou těžký úkol,“ uvědomuje si. Síla Sparty je v ofenzivě obrovská a prošpikovaná velkými jmény.

Svůj talent by zatím mohl rozvíjet alespoň ve farmářském týmu v Berouně, zatím však zůstává v Holešovicích. „V Berouně jsem ještě nebyl, spíše hraji za juniory. Trénuji s juniory, hraji za ně i přátelské zápasy. Prakticky jsem v juniorech strávil letní přípravu a k A-týmu se připojil až před třemi týdny na ledě,“ vrací se Tůma k nedávné minulosti.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Machovský: V O2 areně se cítím skvěle

SPA - ZLN 3:0 - Vítězná domácí premiéra!

Nový Sparta magazine v prodeji!

​Sparťané podruhé přistoupili na snížení platů