19. 3. 2018 HC Sparta

Junioři jdou do play off! Čeká je Kometa Brno

Do vyřazovacích bojů vstoupí v pondělí 19. března také junioři, které čeká čtvrtfinále DHL Extraligy juniorů. V něm svěřenci Pavla Gefferta narazí na pořádně tvrdý oříšek, protože je čeká Kometa Brno. Moravané jsou vítězem základní části soutěže, ovládli také svou nadstavbovou skupinu a vyrovnané výkony z nich dělají největšího favorita na titul. Pražané však nechtějí dát svou kůži lacino a k úvodním dvěma zápasům v Brně jedou s jasným cílem – alespoň jednou zvítězit.

Sparta i přes postavení v tabulce žádným outsiderem nebude. Junioři si v základní části připsali celkem 56 bodů ve 34 zápasech a skončili na šestém místě se ztrátou šesti bodů na Hradec Králové. V nadstavbové části už se ale sparťanům tolik nedařilo a o jejich postupu do play off rozhodly až poslední zápasy.

Sparta si vybojovala play off vítězstvím v předposledním kole nad Pardubicemi, se kterými měla na konci nadstavbové části stejný počet bodů i stejný rozdíl ve skóre. Z postupu mezi nejlepších osm se nakonec radovali sparťané, kteří se tak chystají na Kometu Brno. Ta se 70 body ovládla základní část a s přehledem zvládla i nadstavbovou skupinu A.

„Cesta k úspěchu vede jedině přes poctivý výkon celého týmu. Všichni od prvního do posledního hráče musí předvést maximální výkon a hrát na 150 procent. Důležité bude hned první utkání a my uděláme maximum, abychom sérii začali vítězstvím,“ burcuje asistent trenéra Jiří Zelenka.

1
Kometa Brno nedala v základní části gól jen v jediném utkání! A to právě na Spartě, kde v listopadu prohrála 0:6.

Ve dvou vzájemných zápasech aktuální sezony má navrch Sparta. Ta sice na ledě čtvrtfinálového soupeře prohrála 0:3, ale v domácí listopadové odvetě smetla Jihomoravany jasně 6:0. Jednalo se tak o jediné (!) utkání základní části, v němž Kometa nedala ani jeden gól. Sparta ale ví, že ji čekají daleko těžší zápasy, ve kterých je potřeba předvést maximální výkon.

Série hraná na tři vítězné zápasy začíná na ledě Komety Brno v pondělí a v úterý. Když sparťané zvítězí alespoň jednou, ve dvou zápasech doma budou mít šanci rozhodnout. „Každý bod, který si do Prahy přivezeme, bude úspěch. My ale uděláme maximum, abychom si přivezli oba dva, i když to bude těžké,“ uvědomuje si Zelenka.

Člen Klubu legend HCS velkou sílu soupeře respektuje. Jeho zbraní jsou zejména přesilovky, jejichž úspěšnost činí v deseti zápasech nadstavbové části parádních 33,33 %. Sparta měla naopak nejhorší úspěšnost oslabení, proto se podle legendárního útočníka na hru v oslabení zaměřila. „O silných zbraních Komety víme a zaměřili jsme se na ně v posledních dvou trénincích. Během dvou tréninků se to hned nezlomí, ale bude záležet na naší disciplinovanosti a pohybu hráčů.“

KOMETA BRNO VS. SPARTA ŘEČÍ ČÍSEL:

Poznámka: Statistiky označené hvězdičkou platí pro 10 zápasů nadstavbové části o umístění v play off.


Spartu táhnou Jandus a Pšenička, Kometa má kádr bodově vyrovnaný

Sparta se bude spoléhat zejména na útočníka Tomáše Janduse, který byl se 48 kanadskými body jejím tahounem v základní části a zároveň i jejím nejlepším střelcem. Nad hranici čtyřiceti bodů se dostal také útočník Tomáš Pšenička (20+22).

Nejsilnější zbraní Komety pak nejsou jen přesilovky a oslabení, ale také vyrovnanost celého týmu. Ačkoliv Moravané extralize juniorů vládnou, jejich nejproduktivnější útočník Matěj Novák má na kontě „jen“ 36 kanadských bodů (17+19) a v celé soutěži ho najdete až na 28. místě. Kouzlo Komety je ale v tom, že celkem jedenáct hráčů má minimálně dvacet bodů!

O silných zbraních Komety víme a zaměřili jsme se na to na posledních dvou trénincích. Během dvou tréninků se to hned nezlomí, ale bude záležet na naší disciplinovanosti a pohybu hráčů.
Trenér Jiří Zelenka o zbraních Komety

Může to být pro Kometu výhoda, že v jejím týmu nikdo nevyčnívá? „Já si myslím, že když se v zápasech snažíte eliminovat jednoho dva hráče, tak stejně vyletí někdo jiný,“ usmívá se Zelenka, který si uvědomuje, že Sparta musí koukat na sebe. „Musíme hrát co nejvíce bez faulů a bez oslabení,“ uvědomuje si před prvním pondělním utkáním, jehož úvodní buly je na programu v 18.15 hodin.

Druhý duel se hraje v úterý 20. března opět na ledě Brna, odkud se série přesune do Prahy minimálně na třetí utkání. To se odehraje ve čtvrtek 22. března od 17.30 hodin v holešovické Tipsport areně. Případný čtvrtý duel se odehraje v pátek, a když série dospěje do posledního pátého zápasu, rozhodne se o postupujícím v neděli 25. března na jihu Moravy.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Letní posily v minulé sezoně: Titul i operace

Čtyři sparťané v mládežnických reprezentacích

VIDEO: Souboj o titul sparťanského gurmána

Nové vydání magazínu Sparta business news