27. 11. 2018 Martina Nová

Junioři vyhráli skupinu, čeká je druhá fáze

Sparťanská juniorka má za sebou velmi úspěšnou první fázi aktuálního ročníku, ve kterém obsadila ve skupině B první místo a bez větších obtíží se probojovala do druhé části soutěže. V ní je čeká nemalá porce zápasů, kde budou muset znovu dokázat své herní kvality, jelikož body se nepřenášejí a umístění v této skupině rozhodne o výchozí pozici do play off. Jak se sparťanům dařilo v uplynulých dvaceti zápasech, se dozvíte na následujících řádcích.

Nejvíce bodů ze všech a střelecká kanonáda

54
Sparta ovládla skupinu B s počtem 54 bodů, více žádný jiný celek v celé lize nenasbíral.

Junioři pražské Sparty odehráli 20 zápasů, v nichž jen pětkrát prohráli (dvakrát nestačili na Liberec a Pardubice, jednou padli s Mladou Boleslaví). Z toho čtyřikrát vůbec nebodovali, dvakrát zvítězili v nastavení, jednou v prodloužení a jednou v nájezdech. V novince aktuální sezony se jim zadařilo v deseti případech, sedmkrát slavil protivník.

S celkovým skóre 97:58 vybojovali celkem 54 bodů, což je nejvíce v celé soutěži. Ve venkovních duelech Sparta jasně dominovala nad svými soupeři, jen jednou nebodovala a vyhrála osm z deseti zápasů. Doma se jí dařilo jen o chloupek méně, když sedmkrát slavila své vítězství.

Přesilové hry mají Pražané stabilní, úspěšnost využití mají 22,22 %, zároveň také mají nejlepší ubráněná oslabení ve své skupině, konkrétně 86,73 %. Sparťané mají na svém kontě 297 trestných minut, což je vyšší průměr. Ale nejen že úspěšně brání hru v nižším počtu hráčů, dokáží se v něm také prosadit. Soupeřům už vsítili devět gólů v oslabení. Zároveň má Sparta nejvíce střel v průměru na zápas v celé soutěži – 41,65.

Vyrovnaná ofenzíva podpořená Havlínem v obraně

Pražané se mohou pyšnit vyrovnaností v produktivitě. Hned devět hráčů, mezi kterými jsou jak útočníci, tak obránci, má na svém kontě přes deset kanadských bodů, pět z nich už dokonce atakovalo 20 bodů. Nejproduktivnějším sparťanem je Ondřej Pšenička (10+17), který v konkurenci salcburských pušek obsazuje v extralize celkově osmou pozici. Společně s Patrikem Prymulou mají shodný počet 17 asistencí a jsou seřazeni na osmém a devátém místě.

Mezi nejlepšími střelci je nejvýše postavený Tomáš Schwamberger, který vstřelil 12 branek v 17 zápasech a v extraligovém srovnání drží 16. příčku. Kdo se ale vyhřívá na prvním místě, je Ondřej Havlín mezi obránci. S 11 nahrávkami a 14 góly je nejproduktivnějším obráncem soutěže, v první pětce mu dělá společnost František Gajdoš (4+13).

Je potřeba zmínit také brankářský post. Tam zatím nejvíce minut odchytal Jan Škorpík (652) a úspěšnost zákroků má 92,31 %. Ve srovnání s dalšími brankáři juniorské extraligy je šestý. Záda mu kryjí Jan Mičán a Oldřich Cichoň, oba mají úspěšnost přes 90 %. Pomyslné medailové umístění v ligových tabulkách drží David Vitouch, s počtem 64 trestných minut je druhý za litvínovským Markem Havlíkem.

DHL juniorská extraliga pro ročník 2018/2019 v novém kabátu

Před sezonou 2018/2019 zaznamenaly mládežnické soutěže razantní změny. Ať už v existenci samotných kategorií či v zavedení nadstavby, kde hráči bojují o další body i v případě jasného debaklu. Zároveň se také výrazně proměnil herní systém. Mužstva už mají za sebou první fázi soutěže, kde byly týmy rozděleny na čtyři skupiny po šesti, ve kterých odehráli 20 zápasů čtyřikrát každý s každým.

Soutěž se překlopila do druhé fáze. Tři nejlepší ze skupiny postoupili do dvanáctičlenné skupiny „O pořadí v play off“ a tři nejslabší do stejně početné skupiny „O pořadí na 13. až 24. místě“. Body z první fáze soutěže se přenáší jen do spodní skupiny, sparťané tedy budou muset i v další porci 22 zápasů ukázat své kvality, aby si zajistili co nejlepší pozici do play off.

Ve třetí fázi soutěže se ve čtyřech skupinách utká 12 týmů z horní skupiny plus čtyři nejlepší ze spodní. Tyto mužstva se poperou o osm postupových pozic do play off. Do této fáze se body nepřenášejí, nicméně nejlepší nasazený tým ve skupině získá dva bonifikační body, druhý nejlepší jeden bod. Týmy budou opět rozděleny do skupin a každý celek odehraje pouze šest duelů.

Následně už bude probíhat klasické play off, čtvrtfinále na tři vítězné zápasy a semifinále a finále už jen na dva. Týmy ze 17. až 20. příčky dohrají sezonu mezi sebou, týmy z 21. až 24. pozice budou bojovat o záchranu, poslední dva týmy sestoupí do Regionální ligy juniorů.

Na úvod druhé fáze domácí dvojzápas

V první části soutěže hrála Sparta ve skupině s Pardubicemi, Libercem, Mladou Boleslaví, Hradcem Králové a Havlíčkovým Brodem. S Dynamem a Bílými Tygry se Pražané potkají i nyní, nicméně nejprve je čeká dvojice utkání na domácí půdě proti týmům z východu republiky – v pátek 30. listopadu vyzvou Třinec, v sobotu 1. prosince pak Vítkovice.

Do konce roku budou mít sparťané ještě pořádně nabitý program, protože v první polovině prosince je čekají také tři venkovní utkání, ve Vsetíně, v Brně a v Pardubicích. Před svátky se pak ještě Sparta představí doma, v pátek 21. prosince proběhne derby pražských „S“ a následující den přijede mužstvo z Liberce. Kompletní rozpis zápasů sparťanských juniorů naleznete ZDE.

Dnes začíná předprodej na zápas s Kometou

Machovský: V Liberci jsme neproměnili šance

LIB - SPA 4:1 - Buchteleho gól na body nestačil