31. 8. 2017 Martina Nová

Juniory čeká řada změn, začnou doma se Zlínem

Sparťanští junioři započnou novou sezonu dvěma duely v domácím prostředí. DHL extraliga juniorů startuje 8. září a zaznamenala změnu herního systému, nově se například bude hrát nadstavbová část. Jak se nejstarší mládežnické kategorii dařilo v předešlém ročníku, jak se změnilo mužstvo a co říká na novinky v soutěži trenér Pavel Geffert, se dočtete v následujících řádcích.

Na úvod dva moravské týmy v Praze

Junioři odstartují extraligu dvěma zápasy na domácím ledě, jako první vyzvou zlínské Berany v pátek 8. září od 15.30, o den později přijede Olomouc. Následně se sparťané přesunou na venkovní kluziště, 15. září se postaví jihlavské Dukle a další den je čeká souboj s brněnskou Kometou. V pátém a šestém kole bude Sparta hostit východočeské celky, nejprve Hradec Králové a poté jejich konkurenta z Pardubic.

Juniorka se bude muset obejít bez řady opor z předchozího ročníku, což je však běžný koloběh mládežnických celků.„V mládeži nejde budovat nějaké dlouhodobé týmy, migrace hráčů je každý rok obrovská. Jsem moc rád, že několik kluků z juniorského týmu z minulé sezony se zapojilo do přípravy a hraje zápasy s dospělými. Někteří hráči odešli do zahraničí, konkrétně Jan Kern a Ostap Safin. Obměna týmu je tedy opět velká, což je normální,“ prozrazuje hlavní trenér juniorů Pavel Geffert.

Nově do Sparty přichází z Letňan Lukáš Rousek, který v sezoně 2016/17 vládl kanadskému bodování staršího dorostu - vstřelil 37 branek a na 45 jich přihrál. „Z hráčů, kteří k nám přišli z jiných týmů, vypadá nejlépe Lukáš Rousek. Ten se zatím připravuje s A-týmem a byl bych moc rád, kdyby dostal šanci i tam a udržel si ji,“ přiznává Geffert, jenž by rád vylepšil předchozí výsledek juniorů. „Určitě bychom chtěli dopadnout lépe než v minulém ročníku, kdy jsme po základní části skončili na sedmém místě a následně vypadli ve čtvrtfinále play off.“

Hráči na výjimku, nadstavba a další novinky

Juniorskou extraligu budou hrát v sezoně 2017/2018 hráči ročníků 1998 a 1999. Zároveň se vrací možnost výjimky, v rámci které mohou do zápasu naskočit tři starší hráči ročníku 1997 (nesmí se ale jednat o brankáře ani cizince). „Nejsem úplně příznivcem těchto výjimek. Všechny tři určitě nevyužijeme v každém zápase,“ říká šéf sparťanské mládeže Pavel Geffert. „Zatím jsou tu z ročníku 1997 Ondra Procházka, který odehrál minulou sezonu v první lize v Litoměřicích, ale letos jsme pro něj ještě nenašli angažmá, a další útočník Tomáš Jandus. Oběma bych ale samozřejmě přál, aby si jich co nejdříve někdo všiml. Je jim dvacet a už by měli hrát seniorské soutěže,“ poznamenává.

Hracími dny zůstávají čtvrtek, pátek a sobota. Základní část bude pro 18 účastníků o deset kol kratší než v minulé sezoně, po ní bude následovat nadstavba a poté již play off. „ Nepočítají se body z celé sezony dohromady. Podobné to bylo před několika lety, kdy jsme základní část hráli s mladšími kluky a poté na boje o play off a samotnou vyřazovací část nasadili kluky z áčka a první ligy,“ vysvětluje Pavel Geffert. Dále přibližuje klady změn herního systému. „Je to hodně znát. Nadstavba hraná od nuly je přínosná v tom, že čím víc budou mít kluci vyhrocených utkání, tím lépe pro ně. A je to i šance, že když se vám první půlka sezony nepovede, tak tu druhou můžete zahájit úplně jinak.“ Další novinkou je, že čtvrtfinále se bude hrát na tři vítězné zápasy, semifinále a finále na dva. Více podrobností o nadcházejícím ročníku DHL extraligy juniorů najdete ZDE.

Sezona 2016/2017 z pohledu sparťanské juniorky

Sedmé místo v základní části a síla přesilovek

Sparťanští junioři  měli v průběhu základní části rovnoměrně rozprostřené výkony. Pokud se jim dařilo méně, netrvalo to déle než tři zápasy. Často se střídaly výhry s prohrami, nejdelší vítěznou šňůru Pražané zaznamenali s blížícím se play off, kdy zvítězili v únoru pětkrát v řadě. Ze 44 utkání dokázali oslavit 24 triumfů a celkem ukořistili 74 bodů, které jim dopomohly na sedmé místo v tabulce.

Celkové skóre měli kladné – 158:150. S útočnou činností příliš problémů sparťané neměli, na svého soupeře v průměru vyslali 35,7 střel v zápase, což bylo páté nejvyšší číslo v extraligové konkurenci, úspěšnost střelby byla 10,1 %. Dále je v základní části zdobila třetí nejlepší přesilová hra s úspěšností 21,86 %, kde ale sparťané ztráceli, to byla oslabení s hodnotou 80 %. Sparta nasbírala celkem 658 trestných minut, což bylo páté nejvyšší množství.

Konec sezony na hokejkách mistrů z Plzně

Ze sedmého místa šla Sparta do čtvrtfinále na druhou Plzeň. První dva duely na západočeském ledě vyzněly lépe pro tamní celek, nicméně se stěhováním do Holešovic sparťané zabrali. Ve třetím utkání dokázali vyhrát a snížit manko v sérii. Jenže druhý domácí duel se jim nepodařil a na indiánském území odvraceli mečbol. Povedlo se a junioři s „S“ na prsou si zajistili další boj v hlavním městě. Napodruhé však vyřazení odvrátit nedokázali a sezona pro sparťany skončila ve čtvrtfinále proti pozdějšímu mistrovi juniorské extraligy.

Pražané se potýkali ve většině série se střeleckou neproduktivitou, i když v rámci play off měli druhý nejvyšší průměr střel na zápas (41,33). Vítězné duely sice nabídly celkem 15 sparťanských gólů, jenže v prohraných utkáních se nedostali v průměru přes dvě branky na zápas. V přesilovkách opět našli svou sílu (24 %), nicméně oslabení byla značná slabina (71,42 %).

Dnes v 18:00 | Dor.
HC Havlíčkův Brod

Pech: Věříme, že se bude hokej hrát dál

Chlapík: Sparta byla jediná volba!

Posila z NHL! Spartě vypomůže Filip Chlapík

Informace pro permanentkáře k nejbližším zápasům