29. 12. 2008 Tomáš Kubánek

K středočeskému derby do Mladé Boleslavi

P r a h a - V úterý 30. prosince zajíždí Sparta k poslednímu zápasu letošního roku do Mladé Boleslavi. Obě předchozí vzájemná utkání Pražané vyhráli 2:1 a i tentokrát budou jistě chtít získat plný počet bodů. Zápas začíná v boleslavské Metrostav Aréně v 17:30.

O soupeři...

Jako každý nováček vletěla i Mladá Boleslav do nejvyšší soutěže s velkým odhodláním dokázat oprávněnost své extraligové příslušnosti. Jenže hned zkraje museli Boleslavští odvést krutou daň za svou nezkušenost. Úvodních šest zápasů prohráli vždy o jediný gól. Výjimkou bylo pouze 4. kolo, kdy podlehli o dvě branky, ta poslední však přibyla až při power-play. Také 6. kolo se trochu vymykalo této sérii, protože v něm Středočeši podlehli až v prodloužení. Avšak první bod byl konečně na světě!

K němu tým z města aut přidal hned další dvě tříbodová vítězství, čímž se zbavil nálepky outsidera. Další výsledky už byly jako na houpačce. Středočeši ale plnili svůj hlavní cíl - vyhnout se poslednímu místu. Až nastala prosincová krize. Jinak se osmizápasová mizerie, v níž zasvítilo jen jedno dvoubodové světélko, nedá nazvat. Nepříjemnou sérii bude chtít prodloužit i pražská Sparta, na kterou Boleslavští vyrukují s bratrskou dvojicí navrátilců - exsparťanem Davidem a mistrem světa Radimem Vrbatovými.

Hráčské osobnosti v týmu soupeře:

R. Vrbata, Král
Radim Vrbata Richard Král

Starší z bratrského dua odchovanců mladoboleslavského hokeje a mistra světa z roku 2005 se do českých luhů a hájů vrací ze zámořského působení v Tampě Bay, kde letos odehrál 18 zápasů s bilancí 3 góly a 3 asistence. Radim Vrbata se přes Atlantik vydal už v mládežnickém věku, kde se trochu nenápadně prosadil až do slavné a vytoužené NHL, ve které okusil chlebíček postupně v pěti tamních týmech. Do Čech se vrátil pouze jednou, kdy zářil v Liberci. Nyní se vrátil opět, tentokrát už do domovské Mladé Boleslavi.

To veterán Richard Král opustil český hokej pouze jednou, ale jeho kratičké angažmá ve Vídni je už hodně vousaté. Osmatřicetiletý útočník je i přes svůj věk stále jednou z velkých postav naší extraligy, což dokazuje i v Mladé Boleslavi, kam zamířil, jakožto do ambiciozního celku 1. ligy, přede dvěma lety. Zatím v letošní sezoně nastřílel jen šest branek, asistencí však přidal o osm víc.

Vzájemné zápasy v letošní sezóně:

Ve vůbec prvním vzájemném utkání od sezony 1936/37 diváci dlouho góly postrádali. Až se na začátku třetí třetiny prosadil exsparťanský mladík Handlovský. O šest minut později odpověděl Výborný. A když už se zdálo, že se bude prodlužovat, šokoval Metrostav Arénu Michal Broš, když využil špatné rozehrávky domácích a rozhodl o importu všech bodů do Prahy.

Podruhé se oba celky utkaly ve 23. kole. A opět se jako první radovali Boleslavští. Ve druhé třetině však srovnal Podlešák. A komuže připadla role rozhodujícího střelce? Znovu Michalu Brošovi, který se trefil na 2:1 tentokrát ve 46. minutě.

O Spartě:

Vítězní! Tímto přívlastkem se sparťané mohou pyšnit už pět zápasů v řadě. I když dodejme, že třikrát výhru vybojovali až po základní hrací době. Toto však nemusí vyznívat negativně. Naopak můžeme Spartu také pochválit, že zvládne rozhodovat vyrovnaná utkání, která na začátku sezony spíš ztrácela. Sparta se tak už s 61 body osamostatnila na druhém místě a snížila ztrátu na vedoucí Litvínov na pět bodů. Trenérům se budou muset v Mladé Boleslavi obejít stále bez zraněných Martina Ručinského a Michala Broše.

Ve Spartě nejvíce září:

Ton, Pöpperle
Petr Ton Tomáš Pöpperle

Dvojice tahounů se nemění ani tentokrát.

Petr Ton se dostal do obdivuhodné formy a je to právě on, kdo dokáže skvělou práci celého mužstva přetavit v důležité góly, které znamenají bodové zisky Holešovických. Naposledy to dokázal v minulém kole, kdy proti Mountfieldu v prodloužení vsítil rozhodující branku na 2:1.

K těsné výhře s nízkým počtem branek je zapotřebí spolehlivý gólman, kterého Sparta má. Tomáš Pöpperle už podruhé za sebou obdržel jedinou branku a pokud se v Mladé Boleslavi i do třetice bude hrát vyrovnaný zápas, bude jeho umění opět zapotřebí.

O zápase:

Zápas 35. kola O2 extraligy startuje v Metrostav Aréně v úterý od 17:30. Pokud s fanklubem nepojedete do nedaleké Mladé Boleslavi osobně, můžete Spartě držet palce u tradičního online přenosu nebo na internetové televizi tv.hokej.cz.

Internetové stránky našeho soupeře najdete na www.bkboleslav.cz.

Sestavy z minulého kola
Pöpperle - Ptáček, Gulaši, Vykoukal, Hanzlík, Procházka, Černošek, Jerofejevs, Vinogradov - Netík, Výborný, Kratěna - Ton, Langhammer, Koreis - Látal, Podlešák, Hromas - Mrňa, Hrdel, Kafka. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
Chábera – Hunkes, Schnabel, Jindra, Kočí, Posmyk, Brňák, Mocek – Vrbata R., Vrbata D., Důras – Nouza, Král, Handlovský – Boháč, Padělek, Benda – Sýkora. Trenéři: J. Šindel, J. Šejba a L. Gudas.
Vzájemná bilance zápasů
2008/2009 2 - 0 2:1 2:1

Internet: www.bkboleslav.cz

foto:hokej.cz

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kudrna: Za výhru vděčíme Machymu

PLZ - SPA 1:5 - Vítězná odveta v Plzni!

Zikmund: Únava nemůže hrát žádnou roli

Permanentky na novou sezonu v prodeji!