2. 11. 2023 HC Sparta

Kádr Sparty doplňuje Radek Mužík

Ofenziva Sparty se rozšířila o dalšího člena! Z Finska přichází mladý útočník Radek Mužík, který se do Česka vrací po pěti letech na severu Evropy, kde dozrál pro dospělý hokej. „Cítil jsem, že bych se chtěl vrátit do Česka. Když přišla nabídka ze Sparty, vzal jsem ji všema deseti,“ říká dvaadvacetiletý pracovitý levák, který podepsal smlouvu do konce sezony s opcí, načež se už ve čtvrtek hlásil na prvním tréninku.

Útočník Radek Mužík vyrůstal hokejově v Plzni, odkud ale už na přelomu dorostu a juniorky odešel do Švédska. Domovem se mu stala Luleå, v jejíž juniorce si už po roce vybojoval profesionální smlouvu, načež v sezoně 2019/2020 odehrál za áčko prvních jedenáct zápasů švédské ligy.

V prvním mužstvu se nakonec usadil, navíc v předešlém ročníku dvakrát naskočil proti našemu týmu v rámci Ligy mistrů. Sezonu však dokončil v Örebru, odkud se v létě přesunul do finské Tappary. Už po devíti zápasech se s bilancí jednoho gólu dohodl na rozvázání kontraktu a pro návrat do Česka, kde si odbude premiéru nejen ve sparťanském dresu, ale také v extralize.

„David Vitouch kvůli zranění nedohrál zápas v Pardubicích a bude chybět delší dobu. Provází nás i nějaká další zranění. I proto jsme se spolu s trenéry rozhodli rozšířit, a ještě více zkvalitnit náš kádr,“ uvedl šéf sportovního úseku Tomáš Divíšek.

„Radek Mužík nám do kádru typově skvěle zapadá. Je to urostlý mladý hráč, který má ve svých dvaadvaceti letech za sebou pět sezon v náročných severských ligách. Očekáváme od něj důraz v předbrankovém prostoru i mimo něj,“ dodal Divíšek.

RADEK MUŽÍK: Na extraligu se ohromně těším!

Tvoje angažmá u nás se seběhlo hodně rychle, že ano?
V Tappaře jsme se v týdnu rozloučili a já řešil, co bude dál. Cítil jsem, že bych se chtěl vrátit do Česka, a když se před pár dny se ozvala Sparta, vzal jsem ji všema deseti.

Chtěl jsi mít už jistotu, když jsi byl ve Finsku jen na zkoušce?
Musím to trošku poupravit, protože nebyla pravda, co média psala. V Tappaře jsem nebyl na zkoušce, ale podepsal jsem normální roční kontrakt s dohodou, že si po třech měsících řekneme, jestli budeme společně pokračovat. Vzájemně jsme se nakonec dohodli, že každý půjdeme svou cestou a já chtěl mít co nejrychleji jasno, jaká bude má další budoucnost.

Znáš někoho z našeho týmu?
Jsem velký a dobrý kamarád s Janim Lajunenem, se kterým jsme se potkali v Örebru. Píšeme si téměř každý den. Znám taky Moru, Němu a další kluky z Plzně. V reprezentaci jsem se potkal i s Pepou Tomou a videokoučem Kubou Zelenkou.

To je trošku kuriózní, ne? Fin tě bude provázet jako nováčka v české kabině.
(směje se) To je pravda, protože v extralize budu hrát poprvé. Ještě jsme se s Janim o tom pořádně nebavili, protože se všechno seběhlo rychle.

Už se na silnou extraligu těšíš?
Těším se ohromně! Extraliga se hrozně zvedla, navíc jdu do jednoho z nejlepších týmů v Česku. Popravdě netuším, co od extraligy čekat, protože jsem ji přece jen nikdy nehrál. Bude to ale zajímavá a nová zkušenost.

Naskočíš v pátek proti Kladnu, anebo budeš hrát až v neděli proti Plzni, kde jsi vyrůstal?
V Tappaře jsem byl ještě v pondělí na ledě, takže jsem připravený naskočit kdykoliv. Kdybych ale hrál poprvé až v neděli proti Plzni, bylo by to hodně kuriózní. (usmívá se) Znám z Plzně skoro všechny, mám tam spoustu kamarádů, takže by to byla zajímavá premiéra.

Hodnotíš zpětně volbu odejít v dorosteneckém věku na sever jako správnou?
Určitě to bylo jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsem mohl udělat. Děkuji rodičům, že mi odchod umožnili. Tehdy se mi ozvala Luleå, a jelikož česká juniorka neměla takovou kvalitu a mladí kluci nedostávali v áčku takový prostor, šel jsem hrát juniorku tam. Už po roce jsem podepsal profesionální kontrakt do prvního týmu a zůstal tam.

Za Luleu jsi naskočil vloni na podzim v Praze v rámci Ligy mistrů, na které tvoje rodina připomínala svým počtem Hujerovy. Mají velkou radost, že tě uvidí častěji?
(usmívá se) Zápas v Praze byl velmi kvalitní. Měl jsem v Holešovicích spoustu kamarádů a příbuzných, protože jsem hrál v Česku první zápas na profesionální úrovni. Všichni jsou šťastní a těší se.

PROFIL A STATISTIKY RADKA MUŽÍKA:

Rodák z Klatov se, stejně jako řada jiných mladíků ze západu Čech, vydal rozvíjet svůj hokejový um do Plzně. Už v mladším dorostu zakončil základní část sezony 2016/2017 s průměrem téměř tří bodů na zápas! Talentovaný útočník však místo juniorky na západě Čech zvolil odchod na sever Evropy, odkud se mu ozvala Luleå. Mládežnický reprezentant se ve švédském klubu usadil a coby kapitán české osmnáctky na mistrovství světa si vysloužil profesionální smlouvu.

Ve své druhé sezoně 2019/2020 si tak mimo jiné připsal prvních jedenáct startů v nejvyšší švédské soutěži, přesto zůstával spíše oporou juniorů. Ve třetí sezoně se dokonce podíval na světový šampionát do dvaceti let, získával čím dál více prostoru a usazoval se ve švédské nejvyšší soutěži. Na podzim 2022 se navíc podíval do Česka, když Luleå byla soupeřem Sparty v základní skupině Ligy mistrů.

Pracovitý levoruký útočník však dokončil sezonu v Örebru, odkud se po sezoně přesunul do Finska. V Tappaře podepsal roční kontrakt, ale po vzájemné dohodě už po devíti zápasech skončil a vydal se domů do Česka, kde se dohodl se Spartou. V jejím dresu tak prožije svou první sezonu v české nejvyšší soutěži.

Statistiky

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Soupeř pro čtvrtfinále: existuje pět možností

Kempný: Rekord je hezký, bodů mohlo být i víc

SPA - MBL 2:1 - Rekordní vrchol základní části!

Nová aplikace HC Sparta+ je tady!