17. 2. 2009 Lucie Strouhová

Kapitán Výborný si soupeře pro play off nechce vybírat

Kapitán Sparty David Výborný dovedl své mužstvo do čtvrtfinále play off, Pražané navíc začnou vyřazovací část na domácím ledě. Rozhodl o tom duel s Vítkovicemi, ve kterém se Výborný do statistik zapsal vstřelenou brankou v početní výhodě.

Hokejisté Sparty zvedají hlavu vzhůru a před nadcházející vyřazovací částí nabírají obávanou formu. V posledních šesti zápasech nasbírali patnáct bodů a zaručili si účast ve čtvrtfinále. Přitom zápas s Ostravany se dle představ domácích nevyvíjel. Po první třetině měly navrch Vítkovice. „Dobře bruslily, přehrávaly nás. Chtěli jsme hrát znovu dobře od obrany, ale proti nám stál dobrý soupeř,“ nechal se slyšet útočník David Výborný.

Branka takříkajíc „do šatny“ však sparťanské bojovníky nepoložila, naopak Holešovičtí vraceli soupeři stejnou mincí. V závěru druhé části během šestašedesáti vteřin otočili stav v přesilových hrách. „Pracujeme na nich, konečně se nám začínají dařit,“ ulevil si Výborný, který měl prsty v druhém úderu domácích. U pravé tyčky hledal na druhé straně volného spoluhráče, jenže Krstev si jeho pas srazil do vlastní branky. Podobná akce už byla v podání Výborného vidět mnohokrát. „Není to signál, spíše náhoda. Ale patří to k tomu, a jsem rád, že to znovu vyšlo,“ neskrýval spokojenost.

David Výborný
Vítkovice ještě stačily v úvodu třetí části vyrovnat, jejich katem se však stal odchovanec ostravského hokeje ve službách Sparty Michal Gulaši. „Michal má výbornou střelu. Důležité bylo, že jsme udrželi pásmo a on pak už jen vymetl šibenici,“ pochválil Výborný nadějného beka, kterého bude tento zásah něco málo stát do sparťanské pokladničky. „Určitě mu to spočítáme, vypsal prémie na vítězství, ale ještě mu něco připočteme za vítěznou branku. Kolik to bude ještě netuším,“ smál se velezkušený forvard.

Poslední kolo sehraje Sparta netradičně ve čtvrtek na ledě Zlína. „Pojedeme vyhrát. Začíná se nám dařit, takže nechceme určitě spekulovat. Uvidíme, jak to nakonec všechno dopadne,“ nechává se překvapit Výborný. Jedno je však už jisté. Pražané jsou ve čtvrtfinále play off a nejdůležitější část sezóny zahájí na domácím ledě. Otázkou už jen zůstává, zda skončí na současném třetím nebo čtvrtém místě. „Chtěli jsme začínat doma, ale play off je ošemetné a někdy je lepší začínat venku. Je to o prvních zápasech, důležité bude je vyhrát. Tlak je doma větší než venku, ale jsme zkušení hráči a měli bychom se s tím poprat,“ burcuje několikanásobný mistr světa.

Trenéři však budou mít úlohu ještě zapeklitou, musejí totiž zvolit brankářkou jedničku pro vyřazovací část. V průběhu sezóny se zdálo, že neotřesitelnou pozici má mezi tyčemi Tomáš Pöpperle, jenže nyní mužstvo drží a skvělé výkony odvádí náhradník Petr Přikryl. „Chytá výborně. Chytil šanci, kterou dostal, a nyní na něj spoléháme. Několik zápasů nám vychytal,“ souhlasí druhý nejproduktivnější hráč mužstva a jedním dechem dodává. „Bingo chytá výborně, Pepis zase maká na trénincích. Chytat může ale jen jeden. Věřím trenérům, že vyberou dobře,“ uzavírá.

SPA - TRI 2:3p - Bronzová sezona skončila