27. 5. 2019 David Soeldner

Karel Masopust: obránce s duší útočníka

Smutná zpráva zasáhla o víkendu hokejový svět. Ve věku 76 let zemřel bývalý obránce Sparty, jihlavské Dukly, českobudějovického Motoru a Ingstavu Brno KAREL MASOPUST. Někdejší československý reprezentant v dresu Sparty pomohl za osm sezon k zisku jedné stříbrné a dvou bronzových medailí.

Ofenzivní zadák působil ve Spartě v šedesátých letech. Byl známý svou produktivitou, během patnácti sezon nastřílel 114 gólů! Svými výkony si získal i důvěru národního týmu, kde se probojoval do nejužšího výběru a společně s dalšími sparťany Havlem, Hejmou a Horešovským se v roce 1968 vypravil na zimní olympijské hry do francouzského Grenoblu, odkud si přivezl stříbrnou medaili.

S hokejem ovšem začínal hodně pozdě. Zatímco ostatní brusle poprvé nazuli kolem tří let, Masopust začal na popud svého spolužáka až ve dvanácti letech. První šanci mu dal pražský Motorlet, ale když se Masopust rozhodl věnovat se hokeji naplno, zvolil angažmá v jediném klubu hlavního města hrajícím nejvyšší ligu – ve Spartě, kde soupeře děsil svým střeleckým drajvem.

Právě jeho chuť skórovat byla často kritizovaná. Na ledě připomínal spíše útočníka než obránce. „Od začátku jsem chtěl dávat góly. Hodně gólů! Ale ať jsem přišel, kam jsem přišel, postavili mě do obrany. Po kariéře specialisty na defenzívu jsem netoužil, a při každé příležitosti jsem se proto pokoušel o útok a následně o zakončení,“ řekl Masopust. „Vzpomínám si na Frantu Tikala, jak lamentoval před novináři, že jsem příliš útočný typ, že spolu hrát nemůžeme. Prý se v jednom kuse ženu dopředu a on se musí postavit před vlastní branku a ohlídat blížící se nebezpečí,“ uvedla jedna ze sparťanských ikon šedesátých let. Obrana sice občas byla horší, ale jeho produktivitě se nikdo ze sparťanských obránců dalších generací ani nepřiblížil. Ofenzivní zadák zvládal soupeřům nasázet i tři góly za zápas!

Spartu poprvé opustil v roce 1970, zamířil do českobudějovického Motoru, kde se vzápětí na pozici trenéra objevila sparťanská legenda Luděk Bukač, Masopustův švagr. Společně s ním se potom Masopust vrátil na Spartu, kde ovšem vydržel jen rok. Přijal nabídku brněnského Ingstavu.

„Luděk měl vysoké nároky na celé mužstvo. Na disciplínu a na výkony, které mají starší hráči odvádět, a podobně jako Hainému mu vadilo, že si nepočínáme podle jeho představ,“ vysvětlil Masopust. Tím definitivně ukončil své působení na Spartě. Celkem tam strávil osm sezon, ve kterých dokázal vstřelit 76 gólů a vyhrát jedno stříbro a dvě bronzové medaile.

Text: zkrácený profil z knihy Sparta Praha srdce naše, David Soeldner, 2007, Nakladatelství Epocha

Foto: Jiří Kruliš / ČTK  

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Kudrna: Prohra nás nezastaví, jedeme dál

LIB - SPA 8:7p - Čtyřgólové náskoky nestačily

Přijďte v neděli 29. září 2019 do Tipsport areny na Týden hokeje

Kapitán Řepík: Bylo to jako zápas play off