5. 5. 2017 Matěj Mayer

Kerna s Arnoštem v draftu vybraly kluby USHL

V zámoří se každoročně na začátku května koná draft do United States Hockey League a kluby nejprestižnější juniorské ligy ve Spojených státech amerických si znovu všimly i mladých sparťanů. Po Adamu Brízgalovi, jenž byl do této soutěže draftován v loňském roce (a posléze do ní zamířil), se letos na draftu prosadila dvojice útočníků DOMINIK ARNOŠT a JAN KERN. Svůj draft už pomalu vyhlíží také slavná NHL. I tam se mohou objevit zástupci Sparty.

USHL má v Severní Americe velké jméno. S kanadskou Canadian Hockey League (CHL) se pomyslně přetlačuje o pozici nejlepší soutěže pro hráče juniorského věku. Zatímco kanadská liga se zaměřuje na výchovu profesionálních hokejistů pro NHL, USHL se snaží v první řadě připravit hráče na přechod na prestižní americké univerzity. Obě soutěže mají také svůj draft, v němž si vybírají talentované hokejisty z celého světa.

Vzhledem k velké konkurenci zámořských hráčů je pro Evropany těžké se v ligách prosadit. I proto může Sparta považovat za úspěch, že mezi šesti draftovanými českými mladíky do United States Hockey League jsou i dva její zástupci. Útočníka staršího dorostu a reprezentanta do 17 let Dominika Arnošta si vybral ve čtvrtém kole (58. celkově) tým Des Moines Buccaneers. V sedmém kole pak přišel na řadu mladík, jenž si letos zahrál i za áčko Sparty a reprezentoval na nedávném MS do 18 let – Jana Kerna draftoval v sedmém kole (111. celkově) celek Dubuque Fighting Saints.

Na draftu NHL má největší šanci Safin

Draft USHL je jen první z dražeb talentů a v příštím měsíci budou ještě další dvě následovat. 23. a 24. června se v Chicagu uskuteční vstupní draft NHL a ani tam by zástupci Sparty Praha neměli chybět. Téměř jistě draft nemine Ostapa Safina, jehož řadí Centrální skaunting NHL na 14. místo mezi evropskými hráči a podle uznávaného webu Future Considerations by mohl přijít na řadu jako číslo 52. Reálnou naději má také Jan Kern, kterého Centrální skaunting uvádí jako 45. v pořadí nejlepších evropských hráčů.

Teoretickou šanci na draft mají ještě další tři sparťanští zástupci, jichž si všimli skauti NHL. Útočník juniorů Jakub Wojnar je 98. v žebříčku Centrálního skautingu mezi evropskými bruslaři. Ve stejném seznamu, ale až jako 124., se objevuje obránce sparťanského áčka Petr Kalina, který byl pro výběr způsobilý už loni. Naději si drží také Albert Michnáč, jenž letošní ročník odehrál v zámoří.

Kromě toho se o pár dní později 28. června bude konat také draft do kanadské juniorské ligy (CHL). I v něm mají šanci uspět výše zmínění mladíci.

FOTO: Karel Málek / Juniorský hokej; Jan Čech / Karlovarský deník

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Chlapík: Rád bych si za Spartu ještě zahrál

Trenéři: Jsme rádi, že můžeme být na ledě

​Sparťanská krev #14: Kdy jindy, když ne teď!

Bratři ve Spartě: Nedvědovi, Francouzi i naděje