15. 3. 2012 Lucie Štěrbová

Konečně jsme hráli náš hokej, komentoval Petr Ton výhru v Brně

P r a h a - Právě jeho branka poslala Spartu do vedení 2:1. Petr Ton byl se třemi body jedním z hlavním strůjců vítězství 5:2 na horkém ledě brněnské Kajot areny. „Lidé jsou tady fantastičtí, ženou hráče dopředu a my jsme věděli, že i když vedeme o dvě branky, bude to ještě hodně těžké,“ přiblížil pekelnou atmosféru v hale osmatřicetiletý útočník.

„Byli jsme na ni ale připravení a zvládli jsme to,“ pochvaloval si po utkání, ve kterém několikrát brněnské obraně ujel. „Sice jsme prohráli první třetinu, ale ve druhé se to zlomilo, začali jsme konečně proměňovat šance, které jsme si vytvářeli.“

Petr Ton

Okem fanouška tak výkon Sparty ve třetím utkání série působil asi nejlépe z doposavad odehraných. Co na to Petr Ton? „Myslím, že dobře jsme odehráli i první utkání. Ač jsme za sebou měli čtrnáctidenní pauzu, nejdelší v sezoně, tak jsme měli až neuvěřitelný pohyb. Je ale pravda, že dneska to byl konečně náš hokej, který hrajeme celou sezonu na hřištích soupeřů. Brno v bouřlivé atmosféře více otevřelo hru, víc se do nás tlačilo a my na tenhle styl hry máme lepší hráče, kteří dokážou využít následná přečíslení.“

Oproti předchozím zápasům sparťané také zkrotili emoce. Vyloučených bylo jen šest hráčů, v předchozím zápase na Spartě jich přitom bylo jedenáct. „Od trenéra Jandače přišlo po posledních zápasech malé „bububu“, zkrotil nás,“ přiznal po zápase Ton. „Ale nebyl jsem z toho dneska v první třetině úplně nadšený, protože jsme se zklidnili tak moc, že jsme Brno vůbec nedohrávali. Takže jsme si o přestávce naopak říkali, že musíme přitvrdit.“

Byl to právě Ton, který započal obrat v zápase a de facto i v celé sérii. Jeho branka na 2:1 nicméně patřila k těm kurióznějším. Brno přestalo hrát v domnění, že rozhodčí pískne zakázané uvolnění, což se nestalo a Petr Ton toho využil. „Byl to šťastný, zasloužený a hodně důležitý gól,“ tvrdil po utkání před šatnou. „Brno přestalo hrát, jejich obránce tam ještě spadl, já jsem byl volný a jejich brankář na to asi vůbec nebyl připravený,“ usmál se po utkání.

Dnes čeká Spartu druhý zápas v Brně, a pokud by se jí podařilo urvat v Kajot aréně i druhou výhru, v sobotu by měla na domácím ledě mečbol. „Hlavně ale musíme začít u toho, že jsme v předchozích zápasech třikrát prohrávali,“ připomíná Ton fakt, že ve všech dosavadních utkáních musela Sparta otáčet nepříznivý stav 0:1. „Vyvarovat se toho, to je priorita pro čtvrtý zápas.“