4. 10. 2012 Daniel Ryl

Kouč Václav Sýkora: Není čas na proslovy

Porážka se Zlínem definitivně podrazila židli Richarda Žemličky. Stačilo několik hodin a Sparta má nového trenéra. Je jím VÁCLAV SÝKORA a nečeká ho snadný úkol. Hned ve čtvrtek jede Sparta na led slávistického rivala.

Kormidlo hokejové Sparty vám není cizí. Dokonce jste zde slavil mistrovský titul. Věřil jste tomu, že se ještě jednou vrátíte na holešovickou lavičku?
Vzhledem k tomu, že jsem tu působil již dvakrát, tak mám ke Spartě určitý vztah. Umocňuje to také titul z roku 2002. Pocházím z Kladna, takže to v Praze a kolem ní dobře znám. Lhal bych, kdbych tvrdil, že jsem o tom nepřemýšlel. Bohužel, doba je dnes taková, že hokejových trenérů je dost. Trenéři tedy nemají tolik možností, aby si vybírali, co chtějí a nechtějí. Ve Spartě se pohybuje dost lidí, které znám a mám k ní určitou vazbu.

Po porážce se Zlínem se strhl frmol a vy jste se v ranních hodinách dočkal třetí šance. Jste již pátým trenérem za poslední čtyři sezony. Nemáte z toho trochu obavy?
Trenérský život je velmi rizikový a každý kouč musí být připravený na tlak okolí. Může se mu přihodit cokoliv, ale nad tím vůbec nepřemýšlím. K mužstvu přicházím s tím, že mu chci pomoci tam, kam patří. Jednali jsme dlouho do noci a dohodli jsme se až před ranním tréninkem, bylo to velice rychlé.

Jak tedy zní dohoda mezi vámi a Spartou?
Momentálně jsme dohodnutí na mém působení, ale ještě nemáme úplně uzavřené veškeré detaily a podrobnosti. Čekají nás další jednání, abychom doladili konkrétní věci. Chtěli jsme to stihnout ještě ve středu, což se ale nepodařilo.

Mužstvo se nachází pod dekou a trápí ho obranná činnost. Svědčí o tom velký počet inkasovaných branek. Čeká nás hodně práce, ale tento problém se jeví jako největší.
- Václav Sýkora

Jednal jste se Spartou již před úterním utkáním?
Se Spartou jsem byl v kontaktu za poslední sezony několikrát. Když ovšem přišla příležitost, tak jsem byl někde smluvně vázán, nebo jsem působil v zahraničí. Poslední vzájemná jednání vygradovala až po včerejším zápase, proto jsme jednali až do pozdní noci. Cítil jsem nějaké signály, že se aktuální situace bude řešit. Netušil jsem, zda to záviselo na výsledku včerejšího duelu, či nikoliv. Konkrétní zájem ze strany Sparty proběhl až včera.

Stihl jste před ranním tréninkem promluvit k týmu?
Něco málo jsem mužstvu řekl, ale nemluvil jsem příliš dlouho, jelikož nás čekal trénink. V této situaci není čas na proslovy, musíme pracovat.

Také na tréninku jste byl spíše za pozorovatele. Trénink vedl váš asistent Jan Votruba, jehož setrvání u týmu jste si sám přál...
Vzhledem k tomu, že jednání probíhala do pozdní noci a ještě v ranních hodinách, tak jsem neměl možnost pořádně připravit trénink. Trénink tedy vedl Honza Votruba. Máme za sebou tři společné sezony a já jsem zvyklý dávat svým kolegům velký prostor. Sám v tom nevidím žádný problém. Obzvlášť s Honzou se známe. Víme o tom, jaký styl práce máme, známe společná cvičení a nácviky. Já jsem si chtěl hlavně okouknout přímo hráče a trochu tým poznat.

Václav Sýkora

Bylo potřeba Jana Votrubu přemlouvat, aby na lavičce zůstal i po vašem boku? Neměl chuť skončit společně s Richardem Žemličkou?
Vina trenérů je vždy velmi diskutabilní a velice těžko se posuzuje. Neúspěch visí na krku celému týmu, včetně trenéra. Těžko se říká, kdo nese podíl viny. Většinou odchází hlavní trenér, což se stalo i v tomto případě. Bohužel to odnesl Ríša, což mě mrzí. Když jsem tu naposledy působil, tak tu ještě hrál a velice dobře ho znám. Honzu Votrubu jsem ve svém týmu chtěl, protože za sebou máme dost společné práce a já doufám, že se nám to podaří úspěšně prodat i ve Spartě.

Proběhla mezi vámi nějaká podrobnější diskuze na téma aktuálního trápení Sparty?
Není jednoduché pojmenovat jeden nebo dva důvody. Nějaké informace od něj samozřejmě získat chci, protože jsme na to zatím neměli dost času. Hlavně si chci udělat vlastní obrázek.

Profil trenéra Václava Sýkory

Už máte v hlavě nějakou představu o změně herního stylu a případných posilách?
Musíme zapracovat na defenzivě, ale také na útočné fázi. Nejprve chci mužstvo co nejrychleji poznat. O nějakých posilách jsem zatím neměl čas přemýšlet. Samozřejmě se nad tím zamyslíme. Snad žádný trenér by neopovrhoval nějakou posilou, ale aktuálně chci poznat stávající tým.

Sparta se aktuálně nachází na dně extraligové tabulky. Našel jste hlavní problém jejího dosavadního trápení?
Aktuální situace Sparty není příjemná a rozhodně nenaplňuje potenciál mužstva. Sledoval jsem dění v celé extralize, nesoustředil jsem se jen vyloženě na Spartu. Musím ovšem přiznat, že jsem tu na několika zápasech byl. Mužstvo se nachází pod dekou a trápí ho obranná činnost. Svědčí o tom velký počet inkasovaných branek. Čeká nás hodně práce, ale tento problém se jeví jako největší.

2.
Dva tituly získal Václav Sýkora jako hlavní kouč (v roce 2002 se Spartou a 2010 s Pardubicemi).

Doopravdy to jde velmi rychle. Dohoda ze dne na den a již ve čtvrtek vás čeká ostrý start na lavičce Sparty. Ve Vysočanech odehrajete derby se Slavií. Dá se vůbec tým připravit na jiný styl hry?
Všechno je strašně rychlé. Hraje se už ve čtvrtek, tudíž toho nejde moc změnit. Nejde měnit celý systém hry. Budeme z něj vycházet, ale po taktické stránce tým připravíme. Musíme tomu věnovat, co největší pozornost a odehrát derby se všemi aspekty, které k tomu patří. Derby bylo vždy plné emocí a já věřím, že to bude platit i zítra.

Slavii před sezonou posílil Roman Červenka a Vladimír Sobotka. Oba hráči září herní pohodou a svými výkony Slavii velmi pomáhají. Budete se na ně speciálně zaměřovat?
Určitě se musíme na Slavii připravit ve všech směrech, ať už se jedná o její styl hry nebo individuality v jejím týmu. Není možné se zaměřit pouze na tyto dva hráče, přestože jsou herně a bodově velmi výrazní. Slavia má mnoho dalších hráčů, na které si musíme dávat pozor. Nestojí pouze na dvou hráčích. Pozornost si zaslouží například mladý Hertla a další hráči, kteří mají důležitou roli v týmu.

Vítězství v derby by mohlo být dobrým startem za napodobením mistrovského titulu z roku 2002...
Teď bych absolutně nemluvil o titulu. My jste teď úplně někde jinde a musíme se soustředit na příští zápas, abychom se od něj mohli odrazit. Nálada týmu a chuť pracovat se odvíjí od výsledků. Naším nejbližším horizontem je sbírat vítězství a prokousat se tabulkou do vyšších pater.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mistři 2007: Aktivní hráči, manažeři i trenéři

Bulhar Tomov: Chci se prosadit v áčku!

Přidejte se do registru dárců kostní dřeně

Chlapík: Rád bych si za Spartu ještě zahrál