20. 3. 2024 Daniel Ryl

Kovář: Klíčová byla ubráněná oslabení

Lví podíl na postupu do semifinále měl brankář Jakub Kovář, který ve čtvrtém utkání inkasoval jen dvakrát a pomohl k výhře 5:2. I díky ubráněným oslabením a špetce štěstí. "Bez štěstí to nejde. Ubránit proti Liberci šest oslabení není prdel, jednou nás potrestali. Důležitá byla dvě oslabení ve třetí třetině, které jsme uhlídali a ubránili," přiznal po náročné bitvě zkušený gólman.

Rychlý postup se nerodil vůbec lehce, co rozhodlo o posledním kroku?
Nepustili jsme Liberec do tolika šancí při hře pět na pět. Nejvíce šancí měli v přesilovkách, které mají dobré. S klukama jsme je zvládli. Hodně se na to připravujeme, protože přesilovky i oslabení jsou strašně důležité. Byl to klíčový faktor čtvrté výhry. I když nám jeden gól dali, bylo důležité, že jsme z dalších přesilovek tolik nedostali. Můžeme hodnotit pozitivně, že jsme našli sílu a oslabení zvládli, ale neměli bychom jich mít tolik.

V čem nás Liberec nejvíce potrápil?
Liberec je nepříjemný v tom, že se umí dostávat do nebezpečných pozic. Vidíte, že jakákoli střela na branku není odplivnutí nebo nahození na gólmana. Umí dobře přejíždět před gólmanem, což se stalo při prvním gólu, kdy mi tam projel hráč. Nebyl tam náhodou, věděl, proč tam jede. Jsou nepříjemní, protože se mohou deset minut neukázat v pásmu, ale pak mají tři góloví během dvou minut. V tomhle je Liberec dobrý.

Bylo o to důležitější, že ti parťáci několikrát pomohli zablokovanou střelou?
Dneska už to bez toho nejde. Vloni jsme s tím měli problémy. Je vidět, že kluci si to vzali za své, hodně do střel padali a hlavně správně. Zápas se může kdykoliv zlomit na jakoukoliv stranu. Stačí jedna střela, kterou gólman neuvidí a zápas skončí naopak. Třeba bychom po dnešku měli sérii 2:2 a jeli zpátky do Prahy. Je důležité nic nevypustit.


Určil směr série první zvládnutý zápas?
Kdyby Liberec v jednom z prodloužení v Praze dal gól, jedeme sem za stavu 1:1. Kdyby ve třetím zápase udrželi vedení, tak v sérii vedou a my bychom byli pod větším tlakem. Určitě nám pomohlo ubráněné oslabení a nájezdy v prvním utkání. Vstup je vždycky důležitý, obzvlášť doma. Prohrávat by nebylo příjemné. Kdybychom se po čtvrtém zápase vraceli do Prahy za stavu 3:1, věděli bychom, že musíme vyhrát, což by nebylo jednoduché.

Jak se po čtyřech zápasech v šesti dnech cítíš?
Čtyři zápasy jsou cítit, protože za celou sezonu nehrajete back to back zápasy. Najednou hrajete během šesti dnů čtyři zápasy, což je nálož. Čím jste starší, tím je větší. O to víc člověk musí dbát na regeneraci. Nebylo by špatné, kdyby extraliga dala do základní části více dvojzápasů ve dvou dnech, pokud chceme hrát playoff tímhle systémem. Není jednoduché si zvyknout, ale mají to všichni stejně. V sezoně jsme se s Pepou střídali, najednou odchytáte čtyři zápasy v šesti dnech, ale kdyby se série vyvíjela jinak, mohli jsme se zase protočit. Pepa je výborný brankář, letos jsme udělali velice vyrovnanou dvojici, a kdo ví, co bude dál. Uvidíme, co nám přinesou další zápasy.

Těšíš se na delší odpočinek?
My to jinak nemáme. (usmívá se) Hrajeme v lednu, v únoru jen týden a pak je repre pauza. Dohrajeme základní část a máme čtrnáct dní volno. Odehrajeme čtvrtfinále a máme pauzu. Už jsme na tenhle režim za celou sezonu zvyklí.

Co očekáváš od semifinále?
Víme, že dostaneme velice těžkého soupeře. V semifinále už je jedno, koho dostaneme. Nehrajeme na to, že je semifinále nějaký úspěch, už se hraje o medaile. A pokud chceme vyhrát jedinou, která se počítá, musíme porazit ty nejlepší týmy. Čekám, že nás proti těžkému soupeři čeká náročná a dlouhá série. Doufám, že se s ní popereme dobře.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Martinec: Příprava s áčkem mladým pomůže

Filip Novák: Smlouva je pro mě odměnou!

Termíny CHL: začátek doma, venkovní víkend

Příprava: extraliga a generálka v Německu