4. 3. 2017 Daniel Ryl

Král produktivity Pech: Hraju bez starostí

Před sezonou se s jeho bodovým příspěvkem počítalo, ale že by LUKÁŠ PECH ovládl kanadské bodování základní části celé Tipsport extraligy, to by ještě před několika měsíci neřekl ani on. Třiatřicetiletý centr nasbíral parádních 52 bodů za 20 gólů a 32 asistencí, čímž se stal nejproduktivnějším mužem úvodní části sezony. I přes individuální úspěch však spokojený není. Důvod? „Chci získat pohár,“ hlásí před vyřazovací částí.

V základní části Sparta rozložila síly do čtyř úderných útoků. Elitní formace Jaroslava Hlinky a Petra Vrány sbírala body jako na běžícím páse a pozadu nezůstávala ani třetí útočná formace malého a velkého, nerozlučných parťáků Lukáše Pecha s Petrem Kumstátem. Výsledkem je Pechův první individuální triumf extraligové kariéry.

I přes slušnou formu bylo celkové vítězství pro bývalého hráče Karlových Varů překvapením. „Před několika měsíci by mě to ani nenapadlo, protože jsem na Petra Vránu ztrácel spoustu bodů a nepřemýšlel jsem nad tím,“ přiznal po závěrečném utkání s Plzní hlavní hrdina základní části. Během ní si připsal dvě desítky branek a parádních 32 asistencí!

20+32

Lukáš Pech nasbíral v 50 zápasech základní části 52 bodů a ovládl produktivitu extraligy.

„Důležité bylo, že jsem během sezony nevypadl z tempa a body jsem sbíral pravidelně. Podařilo se mi bodovat už od začátku sezony, což byl základ úspěchu,“ spekuluje po svém triumfu Pech. Se svou typickou skromností však nezapomněl zmínit parťáky, kteří mu k individuální trofeji pomohli: „Spoluhráčům patří velký dík, mají na ní velký podíl.“

K několika bodům pomohl Lukáši Pechovi jeden z jeho pronásledovatelů Petr Vrána, který musel kvůli zdravotním lapáliím několik závěrečných zápasů vynechat a ztratil kontakt. „Žádná rivalita neprobíhala. Zasmáli jsme se tomu a přáli si to. Dělali jsme si navíc body navzájem, protože jsme spolu hráli přesilovky.“ Ačkoliv měl sparťanský útočník ze svého úspěchu radost, před novináři přiznal, že není úplně spokojený.

Cena ho těší, ale chce týmovou radost

„Beru to jako individuální ocenění mojí práce a jsem rád, že za ní stojí nějaký výsledek,“ vyprávěl Pech a své myšlenky odůvodnil. „Čeká nás play off a na něj se soustředím více. Absolutně spokojený bych byl, kdybychom získali pohár.“ Jihlavskému rodákovi stačilo k celkovému triumfu poměrně málo bodů, dokonce méně, než nasbíral v sezoně 2012/2013.

V té měl o pět bodů více a dokonce stejně jako kladenský útočník Jaromír Jágr. „To ano, ale on to měl za půlku sezony,“ rozesmál se Pech, který tehdy nemohl konkurovat suverénnímu Martinu Růžičkovi. „Martin měl tehdy fantastickou formu a výborné spoluhráče, kteří pro něj odvedli spoustu práce. Já musím poděkovat těm svým, protože se na této ceně také podíleli.“

Drobný útočník však uznal, že ho tehdejší zisk bodů tolik netěšil. „Byl skvělý pocit, že jsem dokázal nasbírat tolik bodů, ale když nehrajete play off, nemá to takový význam. V kabině vám pogratulujou, někdo vám popřeje, jenže týmový úspěch má větší cenu, protože ho prožívá celý tým. My jsme v Karlových Varech play off nehráli, tudíž to nebylo tak cenné,“ uvedl s odstupem let Pech.

Na jeho body se Sparta bude spoléhat i v letošním Generali play off TELH, kde by měl zaujmout místo po boku životního hokejového parťáka Petra Kumstáta: „O Petrovi nemá cenu něco říkat. Zažili jsme toho spolu spoustu a má velký podíl na tom, že jsem bodování vyhrál. Velkým dílem mi k tomu pomohl, ale prsty v tom mají i další spoluhráči.“

Zažehnal loňskou krizi a táhne Spartu

Usměvavý technik tak dal definitivně zapomenout na loňskou krizi, kdy se před play off střelecky trápil a mušku naladil až ve vyřazovacích bojích. Podíl na tom měly i rodinné starosti – Lukáš Pech čekal s manželkou potomky a stavěl nový dům. „Měl jsem hlavu kolem baráku, kde musíte řešit různé věci a hlava mi to nepobrala,“ neskrývá po měsících bývalý reprezentant.

Starosti ovšem musely rychle stranou a Pechovi to pomohlo! „Vypustil jsem to z hlavy, soustředil se na hokej a prospělo mi to. V létě se narodila dvojčata, takže je nás trochu víc, ale jsou hodný. Mám o dobrou náladu postaráno,“ řekl pyšný otec čtyř synů. Ti mu pochopitelně úspěch přejí, ale u pátečního zápasu s Plzní nebyli.

„Hlídala je babička, protože manželka byla ve škole a nejstarší syn bydlí v Karlových Varech, takže mi fandí na dálku a sleduje mě.“ Možná budoucí hvězda extraligy si pochopitelně nenechala ujít ani zápasy Champions Hockey League, kde sparťanský útočník usiloval o cenu pro nejužitečnějšího hráče celé soutěže.

Nakonec mu ji sebral Joel Lundqvist z Frölundy a Sparta vybojovala stříbrné medaile. „Liga mistrů je super soutěž. Dostali jsme se v ní daleko, ale bohužel to nevyšlo,“ zhodnotil autor šesti gólů a sedmi asistencí v evropské klubové soutěži. V ní narazil český zástupce převážně na týmy ze Švédska, ale také na Švýcary, Finy a Poláky. „Švédové hodně brání, Švýcaři zase hrají rychlý hokej. Pro všechny ligy je to zajímavé porovnání a v soutěži už jsou vyspělejší hráči, takže se hraje více do defenzivy.“

Sparta už se ale soustředí jen na domácí scénu a po dlouhých letech chce jednomu ze svých tahounů splnit přání – získat mistrovský titul.

Neuvirth: Chci ve Spartě slavit titul!

Permanentky na novou sezonu v prodeji!

Jurčina: Rauma? Máme se na co těšit

Permanentkáři si mohou vyzvednout ročenku!