25. 10. 2006 Lucie Vítková

Kratěna: Bijeme na poplach!

Třetí porážka v řadě, další propad tabulkou níže a každý zápas kolaps při hře v oslabení! Spartě se zkrátka nedaří! Mistr si nevěří a čtyřzápasová série na hřištích soupeře se mění v černý sen Pražanů. “Bijeme na poplach,“ přiznal sklesle útočník Ondřej Kratěna, jenž ve středočeském derby zaznamenal dva body.
Hokejisté Sparty zaznamenali třetí prohru v řadě a v tabulce jsou na sedmém místě jen díky nejlepšímu skóre ze čtveřice sedmadvacetibodových týmů. Do krize Pražané zabředli v sérii čtyř zápasů na hřištích soupeřů. Po Litvínovu a Slavii nestačili ani na kladenský Rabat. “Nemůžeme se koukat na to, kde a s kým hrajeme. O dlouhé sérii jsme věděli dlouho dopředu a měli jsme čas se na ni připravit. Šli jsme do ní s cílem urvat co nejvíce bodů, nemáme žádný. Jsme zklamaní a v pátek nám nezbude nic jiného, než pokusit se nezdary zlomit v Pardubicích,“ říká zklamaně devětadvacetiletý hráč.

Navíc Holešovičtí cestovali na Kladno, kde se jim dlouhodobě nedaří. Ze středočeského derby vyšli bodově naprázdno již podruhé v sezóně. “Nehledíme na dlouhodobé statistiky. Všechny série jednou končí. Jeli jsme sem vyhrát, což se nepodařilo a jsme smutní,“ líčil nadále rodák z Čeladné na Olomoucku. “Máme obrovský problém při hře v oslabení, ve které dostáváme příliš branek. Naopak sami nejsme schopni v přesilovkách uspět. Je čas začít bít na poplach, tři porážky v řadě nejsou dobré,“ uvědomuje si hokejista, jenž v Praze působí již osmou sezónu.

Hra v oslabení je největším problémem svěřenců trenéra Výborného. Vyrovnané bitvy rozhodují právě přesilovky a oslabení, jenže v obou herních situacích se Pražané hledají. “Nikdo z nás neví, kde je zakopaný pes. Sedíme v kabině se sklopenými hlavami a přemýšlíme, kde děláme chybu. Možná budeme muset celé dvě minuty odbránit maximálně agresivně, těžko říct. Zítra si sedneme znovu a znovu se k tomuto problému vrátíme,“ poodkrývá Kratěna, co se bude dít v následujících dnech při trénincích v T-Mobile Areně.

Naopak při hře v početní výhodě vidí Kratěna mírná zlepšení. Přestože na Kladně stejně jako v Sazka Areně využila Sparta přesilovku pouze jedinkrát. “Na Slavii jsme měli problém vůbec puk zavést do třetiny, to jsme dneska ale snad zlepšili. Více jsme také stříleli, ale přesto to nešlo. Neodrazí se k nám puk, hrajeme bez důrazu, nevyjde nám rovněž kombinace…,“ přemítá několikanásobný mistr České republiky.

Aby problémů nebylo málo, nedaří se Spartě ani v koncovce. Zatímco v předchozích ročnících se na tři, čtyři branky vyhrávalo, s přísnějším metrem rozhodčích je potřeba uspět vícekrát. Navíc překážkou jsou mnohdy brankáři, kteří se proti Spartě dokáží již v ranném věku řádně namotivovat. “Lev byl dnes asi velkým problémem, když dostal jen tři branky,“ stručně prohodil účastník dvou světových šampionátů. Sami Pražané v brance jistotu nemají. V pražském derby střídal Salfického náhradník Přikryl, jenž se mezi tyče postavil také ve středočeském derby, tentokrát ale od začátku. “V brance chyba není, oba brankáři dělají co můžou. My jim vůbec nepomůžeme a navíc dostávají nešťastné góly. Na Slavii to bylo po tečích, dneska po smolných odrazech. Navíc jsme měli velký problém s Procházkou uprostřed přesilovkové formace Kladna. Vždycky, když jsme se k němu stáhli naplno, zůstal nám tam volný jiný hráč, který dal gól,“ přiznal Kratěna.

V závěru utkání obdržel desetiminutový trest za nesportovní chování Marek Černošek. Krátce na to se za brankou brankáře Lva strhla menší potyčka. Sparta se na Kladně potýkala v závěrečném dějství rovněž s nedisciplinovaností. “Ale nervy nám neucházejí, to k hokeji zkrátka patří. Na druhou stranu se podívejte, co rozhodčí posuzují. Nebudu se k tomu blíže vyjadřovat, pro všechny je metr stejný,“ bezmocně pokrčil rameny jindy usměvavý útočník druhé formace.

Další pokus na úspěch budou mít hokejisté v pátek. Představí se na ledě Pardubic, kde budou chtít na čtvrtý pokus získat cenné body do tabulky. Předtím však Pražany čekají dva dny tréninku, kde se bude rovněž rozmlouvat. “Musíme si sednou a mluvit. Před tréninkem, po tréninku, během tréninku. Zkrátka musíme najít zbraň, která bude platit zejména v oslabení. Už je to nezbytné,“ uzavírá jedenáctibodový křídelník, který se po zranění prosadil v druhém zápase za sebou.