21. 11. 2018 Matěj Mayer

Krupp: Kvůli marodce budujeme témeř nový tým

Spartě se po reprezentační pauze nedařilo a ztratila první místo v tabulce. Kouč UWE KRUPP se musí potýkat s rozsáhlou marodkou čítající deset hráčů, počítat už ale naopak může s nejnovější posilou, Erik de la Rose v závěru týdne již nastoupí do zápasu. "Když jste trenér, pracujete na tom, aby měl tým svou identitu. Když mu ji vtisknete, ale přijde tolik zranění, je třeba tuto identitu začít budovat od začátku s jinými hráči, kteří najednou mají úplně jinou roli v týmu," uvědomuje si.

Tým má za sebou po reprezentační přestávce tři prohry. Je to pro vás asi zatím nejtěžší období sezony, že?
Je to těžké. Jsme v období, kdy se nám nedaří, ale to potká v sezoně každého. Potýkáme se také trochu s nepřízní osudu. To vidí každý, kdo se na náš zápas podívá. Nyní máme devět hráčů mimo, je obtížné hrát s takovým množstvím zraněných. Když máte zraněné dva nebo tři, je možné je nahradit. Ale pokud máte tolik zraněných, jako máme nyní my, musíte hodně hráčů obsazovat do zcela odlišných rolí, než na jaké jsou zvyklí.

Nedá se to ale brát tak, že alespoň dostanou více prostoru jiní hokejisté?
S devíti zraněnými hráči? To neznamená jen více prostoru pro další hráče, ale kompletně jiné mužstvo. Prostor dostanou mladí hráči, kteří se budou více zapojovat. Když jste trenér, pracujete na tom, aby měl tým svou identitu. Když mu ji vtisknete, ale přijde tolik zranění, je třeba tuto identitu začít budovat od začátku s jinými hráči, kteří najednou mají úplně jinou roli v týmu.

Kdy by se zranění hráči mohli vrátit do hry?
U tří z devíti hráčů existuje naděje, že by se mohli vrátit do hry brzy. Jsou to Beran, Piskáček a Košťálek. Dlouhodobě zraněný je Klimek, který se vrátí při nejlepším někdy po Vánocích. Smejkal by měl chybět také zhruba čtyři týdny, a tihle dva patří spolu s Říčkou k nejlepším v kontrole kotouče v našem týmu. Jsou to velké ztráty. Tři nebo čtyři týdny bude chybět také Pavelka, na marodce jsou dále Kalina a Černoch. Když do toho započítáme i Přibyla, který od začátku sezony nenastoupil, jsme na deseti hráčích, bez kterých se musíme obejít.

Jak to s Danielem Přibylem vůbec vypadá?
Pokud vím, tak se stále léčí. V jeho případě nastaly nenadálé okolnosti a nějaké nepříjemné komplikace. Už bylo vidět světlo na konci tunelu, ale nastaly nečekané okolnosti, kvůli kterým bohužel stále není fit. Je to pro něj těžké, stejně jako pro Spartu.

Jsou ztráty zraněných hráčů znát především v defenzivních řadách?
Chybí nám Košťálek, Piskáček, Kalina a Pavelka – to jsou čtyři z nejlepších beků, takže vlastně celá obrana. Z naší původní defenzivní šestice zbyli jen Jeremie Blain a Stevie Delisle. To hovoří za vše. Přišli jsme o hráče, kteří nejlépe blokovali střely, což je hodně znát v oslabení i při hře pět na pět. Je to vidět i na tom, že dostáváme více gólů. Musíme kvůli tomu začít hrát lépe do obrany.

Nastoupí už v příštím zápase posila defenzivy Erik de la Rose?
Ano, bude hrát. Aspoň nějaké pozitivum. V tréninku se jevil dobře a vypadá, že je připraven naskočit. Má dobrou přihrávku, zdá se, že je to chytrý hráč. Bude pro nás vítanou posilou, měl dobrou minulou sezonu v Jihlavě. Na začátku této sezony byl zraněný a pak nedostal ve Vítkovicích roli, jakou by chtěl. Trejdem za Blaže Gregorce jsme získali hokejistu, který za nás chce hrát, a to je pozitivní. Erik je nadšený, že je tady. 

Jaká je aktuálně nálada v kabině?
Nálada není špatná, ale každý tak trochu naštvaný. Je to velice odlišné oproti začátku sezony. Potýkáme se teď s problémy a máme také trochu smůlu. Takže musíme poctivě trénovat a dobře se připravovat. Důležité je být mentálně v pohodě. Každý ví, co se děje, a je důležité, abychom toto období překlenuli. Musíme pořád pracovat a soustředit se na sebe, protože hodně lidí se ptá, co se děje a rozebírají, že je to jako minulou sezonu nebo sezonu předtím… Není to pravda, je to odlišná situace. Věřím, že to díky tvrdé práci překonáme, vrátí se zranění hráči a dostaneme se opět do formy ze začátku sezony.

V posledních dvou zápasech se zlepšilo naše oslabení. Hráli jsme agresivněji a dařilo se nám puky vyhazovat a méně jsme je ztráceli. I přesilovky byly v minulém zápase dobré, díky nim jsme se dostali proti Olomouci zpět do hry.
Uwe Krupp

Je pro vás koučování týmu s tolika zraněnými hráči v podstatě „nová výzva“?
Ano, ale je to trochu jiná výzva než na začátku sezony, kdy jsem se snažil hráče hlavně poznat a naučit je jiný systém, než jaký hráli v minulosti. Nyní tady mám v podstatě nový tým – padesát procent hráčů je jiných, než se kterými jsem pracoval na začátku sezony. Trénuji jinou skupinu hráčů, kteří mají odlišnou kvalitu. Tím nechci říct, že jsou tito hráči horší, prostě jsou jiní. Musíme se snažit, abychom byli i tak konkurenceschopní. V prosinci nás nečeká moc zápasů, ale alespoň bude čas na doléčení zranění a doufám, že někteří hráči z marodky vrátí na led.

Je nějaký aspekt hry, se kterým jste v současné době naopak spokojen?
V posledních dvou zápasech se zlepšilo naše oslabení. Hráli jsme agresivněji a dařilo se nám puky vyhazovat a méně jsme je ztráceli. I přesilovky byly v minulém zápase dobré, díky nim jsme se dostali proti Olomouci zpět do hry. Dokázali jsme vyrovnat ze stavu 0:3, to hodnotím pozitivně. Musím také pochválit naši pracovní morálku. Kluci makali, s tím jsme spokojen. Ale musí to být ještě lepší. Beru to jako výzvu.

AKTUÁLNĚ NA HCSPARTA.CZ

Mladá krev v áčku: debuty i nové smlouvy

Hyka: Přípravu jsem měl intenzivnější než loni

Termíny extraligy: začneme proti Ocelářům

Pšenička: V Cornellu se na Spartu i Prahu těší